محله‌ مالک اشتر

۳.۴<امتیاز>
محله‌ای با بافت قدیمی و کوچه‌های باریک
بزرگراه نواب، خیابان امام خمینی، خیابان مالک اشتر
۱۷۳ بارمسیریابی
امتیاز۳.۲/۵قدمت
امتیاز۳.۶/۵امکانات
امتیاز۳.۳/۵دسترسی
امتیاز۳.۵/۵حفظ هویت بصری

درباره محله‌ مالک اشتر

برخی خیابون‌ها سرگذشتی جالب و شنیدنی دارن. طولانی‌ترین خیابون منطقه ۱۰ در محله سلسبیل شمالی قرار گرفته. اسم امروزش مالک ‌اشتره ولی در طول سال‌ها نام‌های متفاوتی داشته. نام‌هایی که هرکدوم خاطره و سبکی از زندگی اهالی رو در ذهن تداعی می‌کنه. حدود دهه ۶۰ بود که خیابون از آریانا به مالک‌اشتر تغییر نام داد. جالبه قدیمی‌‌های محله این خیابون رو به دلیل طولانی بودن خیابون ولی‌عصر(عج) منطقه صدا می‌زنن.

موقعیت جغرافیایی

خیابون مالک اشتر از خیابون‌های قدیمی و در محدوده مرکزی منطقه قرار داره .این خیابون از بزرگراه یادگار امام(ره) شروع و با گذشتن از تقاطع‌های جیحون، کارون، قصرالدشت و خوش به خیابون رودکی منتهی می‌شه.

تاریخچه

حدود 60سال قبل خیابون مالک‌اشتر یک راه خاکی بود که دو طرفش باغ‌های میوه و زمین‌های کشاورزی قرار داشت. در بین باغ‌ها و زمین‌ها به تعداد انگشت‌شمار خونه‌هایی اغلب یک طبقه دیده می‌شد که خشتی و گلی بودن. اون‌هایی که وضع مالی بهتری داشتن خونه‌هاشون 2طبقه بود. شغل بیشتر اهالی خیابون کشاورزی و دامداری بود و البته بیشترشون مهاجر بودن.

ویژگی‌ها و امکانات

محله دارای مراکز خرید، پایانه اتوبوسرانی و بازارچه میوه و ترباره که نیاز اهالی رو برطرف کرده. تو خیابون مالک‌اشتر سه مسجد به نام های مالک‌اشتر، الهادی و امام محمد باقر(ع) وجود داره. با وجودی که خیابون مالک‌اشتر از سال‌های دور محل عبور نظامیان بوده ولی به نظر می‌رسه محیط زندگی در این خیابون از اصول خشک نظامی پیروی نمی‌کرده بلکه اتفاقا زندگی به طرز عجیبی گرم و صمیمی ادامه داشته. سینما 22 بهمن، یکی از سینماهای قدیمی تهران که از اواسط دهه‌ی هفتاد تعطیل شد در این محله قرار داره. مدتی در اختیار نیروی انتظامی بود و در حال حاضر آگهی فروش سینما برسردر اون خودنمایی می‌کنه . و باز هم متاسفانه به خاطر ساخت‌وساز بیش از حد هیچ فضایی برای بوستان و پارک وجود نداره و اهالی از اون بی‌بهره‌ان.

نظر یا تجربه شخصی

از جذابیت‌های محله بافت قدیمی، کوچه‌های باریک و کم عرض، وجود مغازه های قدیمی و صفا و صمیمیت بین اهالی محله‌ست.👣

منتشر کنندهپیاده‌چی محمدعلی میرزایی
  • مناسب برای بزرگسالخردسالغیرفعال
  • بزرگراه نواب، خیابان امام خمینی، خیابان مالک اشتر
  • مترو؛ خط ۲ ایستگاه شهید نواب صفوی
  • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
Loading...
مسیریابی

نظرات

بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده

مطالب مرتبط