خانه موزه شهید مدرس

خانه‌ی باصفای مدرس مجلس
خیابان امیرکبیر، خیابان جاویدی، بن بست مدرس، پلاک 5
۱۱۶۹۴ بارمسیریابی
امتیاز۲/۵سطح قیمت
امتیاز۳/۵کیفیت آثار
امتیاز۴/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۳.۸/۵تسلط راهنمای موزه

درباره خانه موزه شهید مدرس

حوالی چهارراه سرچشمه یکی از کامل‌ترین خونه‌های سنتی تهران یعنی خونه‌ی «آیت‌الله سیدحسن مدرس» رو در خودش جای داده. این خونه در گذشته خونه‌ی وزیر مختار فرانسه بوده اما در زمان پهلوی اول سیدحسن مدرس در این خونه سکونت داشته. این خونه‌ی قدیمی چهره‌های معروف زیادی رو به خودش دیده. مثل مؤتمن‌الملک پیرنیا، مشیرالدوله، وثوق‌الدوله، مستوفی‌الممالک، ملک‌الشعرای بهار، مصدق و حتی رضاخان. همچنین تصمیمات سرنوشت‌ساز تاریخی‌ای مثل پیش‌نویس بعضی از قوانین (قانون مدنی، قانون عدلیه و ...) اینجا گرفته شده.

توصیف ساختمان موزه

خونه‌ی مدرس حس و حال عجیبی داره و آدم رو حسابی جذب خودش می‌کنه؛ به‌خصوص حیاط کوچکی که در قسمت شمال غربی خانه واقع شده. این خونه‌ی باصفای قجری شامل بخش‌های مختلف اندرونی و بیرونیه. در کنار فضای موزه (گالری)، شربت‌خانه، دارالقرآن (سه‌شنبه‌ها و چهارشنبه‌ها)، فروشگاه محصولات فرهنگی و بنیاد مدرس‌شناسی (کتاب‌ها، مقاله‌ها و اسناد مرتبط با شهید مدرس) از بخش‌های دیگه‌ی خونه به شمار می‌رن. این خونه با گچبری، حجاری، آجرکاری، گره چینی، نقاشی و کتیبه‌نگاری‌های زیبا تزیین شده.

درباره آثار

تمامی آثاری که تو این موزه به نمایش دراومدن به نحوی با شهید مدرس ارتباط دارن. آثار این موزه عبارتند از: بازسازی واقعه‌ی قرارداد 1919، پرونده‌ی پرسنلی قاتل شهید مدرس، سردیس شهید مدرس اثر استاد «رسام ارژنگی»، بازسازی دوران تبعید، اسنادی مرتبط با جایگاه فقهی و حقوقی ایشون نزد مقامات قضایی، شجره‌نامه و تعدادی عکس‌های قدیمی که شهید مدرس توشون حضور داشته.

استانداردهای موزه

این موزه از استاندارد خوب و رو‌به‌بالایی برخورداره. نورپردازی درون ساختمون به نحویه که تمامی آثار و عکس‌ها به خوبی دیده‌ می‌شن. آثار، درون محفظه‌های شیشه‌ای قرار دارن و به خوبی ازشون نگه‌داری می‌شه. جدا از منظم بودن فضای گالری، چیدمان آثار طوریه که روند زندگی شهید‌مدرس و اتفاق‌های افتاده به ترتیب نشون داده می‌شه.

هزینه ورودی

هزینه‌ی ورودی این موزه برای هر نفر 5000 هزار تومنه.

نظر یا تجربه شخصی

اگه به خونه‌های قدیمی با حیاط‌های باصفا با حوض آبی تو دل بافت قدیمی شهر علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنم حتما به این خانه‌موزه سر بزنید. البته می‌تونید بعد از بازدید از خونه تو شربت‌خونه‌ی مجموعه که یکی از اتاق‌های زیرزمین مجموعه‌ست استراحت کنید و نوشیدنی موردعلاقتون رو سفارش بدید.👣

 • مناسب برای خردسالبزرگسال
 • امروز 09:00 تا 17:00
  شنبه09:00 تا 17:00
  یکشنبه09:00 تا 17:00
  دوشنبه09:00 تا 17:00
  سه شنبه09:00 تا 17:00
  چهارشنبه09:00 تا 17:00
  پنج شنبه09:00 تا 17:00
  جمعه09:00 تا 17:00
 • , خیابان امیرکبیر، خیابان جاویدی، بن بست مدرس، پلاک 5
 • مترو؛ خط ۱ ایستگاه امام خمینی (ره)
 • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner

نظر کاربران

هنوز هیچ نظری ثبت نشده