موزه‌ مقدم

موزه‌ای متفاوت با بنایی زیبا
خیابان امام خميني، بعد از خیابان شیخ هادی، جنب بانک ملت، پلاک 251
۴۰۷۱ بارمسیریابی
امتیاز۴/۵سطح قیمت
امتیاز۵/۵کیفیت آثار
امتیاز۴/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۴/۵تسلط راهنمای موزه

درباره موزه‌ مقدم

سری زدیم به يكی از خونه‌های مجلل دوران قاجار در تهران كه متعلق به «محمدتقی‌خان احتساب‌الملك» از درباريان اون زمان بوده. اين ملك بعد از فوتش محل زندگی فرزندش استاد مقدم بود. استاد مقدم جزو اولين باستان‌شناسان ايرانیه كه در حوزه‌ی محوطه‌های تاريخی ايران فعاليت می‌كرده و به همراه همسرش تصميم به جمع‌آوری آثار فاخر ايرانی در اين خونه گرفته. مقدم به‌دليل علاقه‌ی وافرش به علم و تاريخ، خونه‌ی پدری خودش رو وقف دانشگاه تهران كرد. اين خونه که در محدوده‌ی خيابون امام خمينی و در فضايي با مساحت ٢١٠٠ مترمربع قرار داره، شامل سه حياط بيرونی، اندرونی و سرايداریه.

توصیف ساختمان موزه

اما در ضلع غربی، عمارتی سنگی به شکل برج و بارو با لبه‌های کنگره‌ای می‌بینید که به کمک دکتر ابوالقاسمی از شاگردان دکتر مقدم به سبک قلعه‌های قرون وسطایی اروپایی ساخته شد. در کنار این سازه‌ی سنگی، ایوانی می‌بینیم با چند ستون و طاق قوسی که حوض کوچیک مرمری در وسطش وجود داره و از حمام فتحعلی‌شاه آورده شده. آب از این حوض به استخری که در جلوی ایوان وجود داره می‌ریزه. این ایوان و استخر در سفری که دکتر مقدم به اسپانیا داشت، از باغ الحمرا (از باغ‌های زمان حضور مسلمانان در در اسپانیا) الهام گرفته شده. در وسط حیاط بیرونی برکه‌ای می‌بینیم که نمونه‌‌ی کوچیکی از باغ ژاپنیه و اگر فصل مناسب باشه، حتما توش نیلوفر آبی هم پیدا می‌شه. اما بین تمام این سبک‌های مختلف و خلاقیت‌های چشم‌نواز، دیواری وجود داره که بین حیاط اندرونی و حیاط بیرونی قرار گرفته. در معماری قدیمی ایرانی، اندرونی فضایی کاملا مستور و از دید غریبه‌ها و مهمان‌ها پنهان بود و با دیواری از فضای بیرونی جدا می‌شد. اما مهندس هوشنگ سیحون برای این خونه دیوار تازه‌ای طراحی و اجرا کرد: «دیوار تجدد». این دیوار با فضاهای بازی که داره، راه بین بیرونی و اندرونی رو باز کرد و این نشونه‌ای از دیدگاه دکتر مقدم بود که در واقع با این نماد، زن از گوشه‌ی پنهان منزل خارج می‌شد. این دیوار ستون‌ها و طاق‌های زیبایی داره که دکتر مقدم پایه‌ی ستون‌های حجاری شده‌اش رو از کاخ خواهر ناصرالدین‌شاه آورده. اما کار خلاقانه‌ی دیگه‌ای که دکتر مقدمِ خوش‌ذوق در منزل پدریش انجام داده، استفاده از سبک‌های معماری نقاط مختلف دنیا، همگی در همون خونه‌ی نه‌چندان بزرگ بوده. عمارت‌های اندرونی و بیرونی بخش قدیمی خونه‌ست که از زمان پدر دکتر مقدم وجود داشته و با معماری قاجاری ساخته شده.

نظر یا تجربه شخصی

اين خونه در چهار ضلع حياط، بخش‌های مختلفی داره كه همگی جزئيات فراوان دارن. بخش‌های خونه عبارتند از اتاق پيش‌خوان، اتاق پذيرايی، حوض‌خانه، ساختمان اربابی يا برج، ايوان قاجار، اتاق قاجار و فضاهاي ديگه‌اي كه تجربه‌ی تماشای اين فضاها رو از نزديك بهتون پيشنهاد مي‌كنم.👣

هزینه ورودی

هزینه‌ی ورودی برای هر نفر 5000 تومانه.

درباره آثار

در این موزه آثاری که می‌بینید از سایت‌هایی که دکتر مقدم در اونجا کاوش انجام داده.

استانداردهای موزه

این خونه‌موزه استاندارد قابل قبولی داره.

 • مناسب برای خردسال
 • امروز 09:00 تا 17:00
  شنبه09:00 تا 17:00
  یکشنبه09:00 تا 17:00
  دوشنبهتعطیل است
  سه شنبه09:00 تا 17:00
  چهارشنبه09:00 تا 17:00
  پنج شنبه09:00 تا 17:00
  جمعه09:00 تا 17:00
 • , خیابان امام خميني، بعد از خیابان شیخ هادی، جنب بانک ملت، پلاک 251
 • مترو؛ خط ۲ ایستگاه حسن آباد
  مترو خط ۲ ایستگاه حسن آباد
  بی‌آرتی پایانه ۷ ایستگاه البرز
 • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner
بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده