دیوارنگاره‌ی محمد ‌احصایی

۳.۱<امتیاز>
نقاشیخط خیابان طالقانی
تقاطع خیابان مفتح طالقانی، نبش جنوب غربی، دیوار کناری ساختمان
۲۸۴ بارمسیریابی
امتیاز۲.۶/۵کاربردی بودن
امتیاز۳.۴/۵کیفیت اجرا
امتیاز۳.۸/۵خلاقیت در ایده
امتیاز۲.۷/۵تناسب با محیط اطراف

درباره دیوارنگاره‌ی محمد ‌احصایی

خیابون طالقانی پر از اتفاق‌های خاص خودشه که تو گزارش‌های مفصل پارسا راجع بهش زیاد خوندیم؛ اما امروز می‌خوام مشخصا راجع به این دیوارنگاره‌ی زیبا صحبت کنم. این دیوار درست مقابل ایستگاه اتوبوس سفارت سابق آمریکاست. اگر با «نقاشیخط» آشنایی نداشته باشید، شاید به نظرتون یکم عجیب بیاد. اجازه بدین به بهانه‌ی این دیوارنگاره یکم راجع به نقاشیخط و هنرمند این اثر حرف بزنیم.

نظر یا تجربه شخصی

خوشنویسی به خاطر سابقه‌ای که در کتابت قرآن داره به عنوان یک هنر مقدس شناخته می‌شه. تو فرهنگ خوشنویسی، هنرمند به خودش اجازه نمی‌ده تا وقتی که خطش لایق درگاه الهی نشده، آیات قرآن یا اسامی الهی رو مشق کنه. بنابراین می‌شه حدس زد چرا مجموعه‌ی جلال‌الله خوش درخشید. علاوه بر اینکه یک متن با مضمون الهی دارای ارزش معنویه، می‌شه مطمئن بود که هنرمند به لحاظ فرم هم به درجه‌ی والایی رسیده و ارزش هنری اثرش هم از درجه‌ی ممتازی برخورداره. 👣

پیشینه هنرمند

محمد احصایی رو می‌شه این‌طور معرفی کرد: خوشنویس، نقاش و گرافیست. به خاطر مجموعه نقاشیخط «جلال الله»، که مجموعه‌ای از اسامی خداوند با حال و هوای عرفانی و حسی بود، خوش درخشید و گران‌قیمت‌ترین هنرمند زنده‌ی ایرانی لقب گرفت.

جزئیات اثر

همون‌طور که از ظاهر این دیوارنگاره پیداست، در لحظه‌ی اول نمی‌شه تشخیص داد خوشنویسیه یا نقاشی و دقیقا همین‌جاست که اسم نقاشیخط برای این سبک از نقاشی انتخاب می‌شه. بهش می‌گیم نقاشی چون بیشتر فرم و رنگ در اون ایفای نقش می‌کنه تا نوشتار. نمی‌شه بهش گفت خوشنویسی چون خیلی از ساختار‌های سنتی رو می‌شکنه تا به فرم تازه‌تری برسه. در این نوع از خوشنویسی اجزای تشکیل‌دهنده‌ی یک کلمه یا جمله از هم جدا می‌شن و از قید و بند معنا آزاد و تبدیل به یک بافت انتزاعی می‌شن. خلاصه‌ش می‌شه یک نقاشی انتزاعی با فرم‌های نوشتاری. در این که اولین بار چه کسی این شیوه رو وارد خوشنویسی معاصر کرد، اختلاف نظر وجود داره. برخی «رضا مافی» رو بنیان‌گذار این شیوه می‌دونن، در مقابل عده‌ای «محمد احصایی» رو پدر نقاشیخط فارسی می‌‌شناسن. از شروع این جریان و این بحث‌ها که بگذریم، یک چیز واضحه اون هم اینه که محمد احصایی بیشتر از هنرمندان هم‌دوره‌ی خودش به این شیوه وفادار موند و آثار ماندگاری به جای گذاشت.

منتشر کنندهپیاده‌چی پانته آ غلامی
  • مناسب برای خردسالبزرگسالغیرفعال
  • تقاطع خیابان مفتح طالقانی، نبش جنوب غربی، دیوار کناری ساختمان
  • مترو؛ خط ۱ ایستگاه طالقانی
  • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
Loading...
مسیریابی

نظرات

بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده

مطالب مرتبط