مسجد و مدرسه‌ی مشیرالسلطنه

اثر تاریخی مسجد و مدرسه‌ی مشیرالسلطنه
خیابان مولوی، نرسیده به وحدت اسلامی، نبش خیابان تشکری موحدی
۱۶۱۳ بارمسیریابی
امتیاز۴/۵قدمت
امتیاز۳.۳/۵امکانات رفاهی
امتیاز۳.۲/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۴.۳/۵سلامت فیزیکی

درباره مسجد و مدرسه‌ی مشیرالسلطنه

در قدیم افرادی که به اصول مذهبی پایبند بودن و اعتقاداتی داشتن، از زمین‌ها و دارایی‌های خودشون وقف می‌کردن تا آیندگان از اون‌ها استفاده کنن و به نیکی ازشون یاد بشه. یکی از این افراد، «میرزا احمدخان مشیرالسلطنه» ست؛ که مسجد_مدرسه مشیرالسلطنه رو در خیابون اسماعیل بزاز (مولوی فعلی) وقف کرد و ساخت.

تاریخچه

مشیرالسلطنه وزیرخزانه و بیوتاتِ (ادارات امور شخصی شاه) مظفرالدین شاه قاجار بود. ایشان در سال 1308 هجری‌قمری شروع به ساخت این بنا کرد و در سال 1321 ساخت اون به اتمام رسید. «آیت‌الله شیخ فضل‌الله نوری» وقف‌نامه‌ی این بنا رو نوشت و اون رو به نام «مسجد‌الاقصی» نام‌گذاری کرد. افراد زیادی از ابتدا تا به امروز تولیت و اداره‌ی این بنا رو به عهده گرفتن. در دهه‌ی 40 این بنا بازسازی می‌شه و ورودی اصلی بنا که در زیر برج ساعت قرار داشته تخریب می‌شه و به اتاق خادم مسجد تغییر کارکرد میده، همچنین شبستان‌ شمالی این بنا به طور کامل تخریب و نوسازی می‌شه و تا امروز دیگه مرمت و نوسازی نشده. مشیرالسلطنه در ۱۳۳۷ هجری‌قمری درگذشت و طبق وصیتش در قم به خاک سپرده شد.

متریال و نحوه‌ی اجرا

در ابتدای خیابون «تشکری‌موحدی» برجی آجری که سایه‌ی درخت روی قسمتی از اون رو پوشونده خودنمایی می‌کنه. این برج، ساعتِ مسجد_مدرسه‌ی مشیرالسلطنه‌ست، که عنصر شاخصِ این بناست. در قدیم مردم با زنگ برجِ ساعت از وقت نماز باخبر می‌شدن و این برج از اطراف خیابون مولوی قابل رؤیت بود؛ به همین دلیل این بنا بین اهالی محل به «مسجد ساعت» معروف شد. با عبور از یک دالان باریک و چند پله وارد محوطه‌ی مسجد ساعت شدم. بنایی که یک حیاط نسبتاً کوچک و یک حوض داره و درختی که تنومندی اون قدمت این بنا رو به ما نشون میده و کاشی‌کاری‌های متنوع و اصیل که بالای هر حجره‌ست، جلب توجه می‌کنه. شش حجره در قسمت شرقی و غربی و دو حجره در جنوب داره که امروزه شش حجره فعال هستن و هشت طلبه داره که طلاب فقط برای تحصیل به اینجا میان و زندگی نمی‌کنن. شبستان شمالی هم محل نمازگزارانه و شبستان جنوبی هم مَدرَس و یا محل تدریس به طلابه. در اطراف هم سرویس بهداشتی و اتاق خادم و حجره‌هایی که به انبار تبدیل شدن، قرار داره.

شرایط و نحوه‌ی بازدید

هرروز درب این مسجد به روی نمازگزاران و بازدیدکنندگان بازه.

نظر یا تجربه شخصی

چندین ساله که دیگه صدای برج ساعت به گوش اهالی محل نمی‌رسه و از اطراف خیابون مولوی قابل رؤیت نیست و مدت‌هاست که عقربه‌های اون در ساعت 6:30 ایستاده و لونه‌ی کبوترها شده، ولی مسجد_ مدرسه‌ی مشیرالسلطنه هنوز هم فعاله و کاربری خودش رو به طور کامل حفظ کرده.👣

 • مناسب برای خردسالبزرگسالغیرفعال
 • امروز 08:00 تا 20:00
  شنبه08:00 تا 20:00
  یکشنبه08:00 تا 20:00
  دوشنبه08:00 تا 20:00
  سه شنبه08:00 تا 20:00
  چهارشنبه08:00 تا 20:00
  پنج شنبه08:00 تا 20:00
  جمعه08:00 تا 20:00
 • , خیابان مولوی، نرسیده به وحدت اسلامی، نبش خیابان تشکری موحدی
 • مترو؛ خط ۳ ایستگاه مهدیه
  مترو خط ۳ ایستگاه مهدیه
  بی‌آرتی پایانه ۲ ایستگاه ولیعصر
 • شب جای پارک دارد
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner
بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده