موزه نقشه تهران

نقشه‌های گنج نه، گنجِ نقشه ها را پیدا کنید.
انتهای اتوبان امام علی، بعد از میدان ارتش، به سمت سه راه اقدسیه، بعد از مسجد امام جعفر صادق
۲۰۸۰ بارمسیریابی
امتیاز۱/۵سطح قیمت
امتیاز۳/۵کیفیت آثار
امتیاز۵/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۵/۵تسلط راهنمای موزه

درباره موزه نقشه تهران

شما هم جزو کسایی هستین که به نقشه‌ها علاقه دارن؟ به تاریخ تهران چطور؟ اگر جوابتون مثبته، احتمالا «موزه‌ی نقشه» که هر دوی این‌ها رو در خودش داره براتون جذاب خواهد بود.

توصیف ساختمان موزه

موزه‌ی نقشه از سال 1379 زیر نظر شهرداری تهران فعالیتش رو شروع کرد و در سال 1396 تغییراتی تو موزه ایجاد شد. در بدو ورود با فضایی مدرن و سفید و خاکستری، با چندین نقشه روی دیوار مواجه خواهید شد.

درباره آثار

در طبقه‌ی همکف تعداد زیادی از نقشه‌های جهان، ایران و مخصوصا تهران با قدمت‌های متفاوت وجود داره که از مجموعه‌های متفاوتی از جمله سازمان جغرافیایی کشور، نقشه‌های شهرداری، دایره جغرافیایی ستاد ارتش، موسسه‌ی جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب و مجموعه‌های خصوصی جمع‌آوری شده. نقشه‌هایی که در سال‌های متفاوت از تهران تهیه شده، راهنمای خوبی برای شناسایی تغییرات پایتخت در طول سال‌هاست. چند نمونه نقشه‌ی جالب در این مجموعه وجود داره که اولی نوعی نقشه از اروپاست که به «نقشه‌ی فکاهی» یا «ژئوپولتیک» معروفه و هر کشور رو با توجه به شرایط سیاسی‌ای که در زمان ترسیم نقشه داشته، با تصویرسازی جالبی به طور فکاهی نشون داده. دومی نقشه‌ای محلیه که به قلم و مهر «دکتر مصدق» حاشیه‌نویسی شده. در همین طبقه عکس‌های تهران قدیم از «عکاسی تهامی» که از عکاسی‌های قدیمی و معروف تهرانه نمایش داده شده. در ادامه‌ی بازدید از طریق مسیر شیشه‌ای جالبی به طبقه‌ی پایین هدایت می‌شید که در اونجا با تعدادی از ابزار و ادوات نقشه‌برداری آشنا خواهید شد. در بخش دیگه‌ای ایده‌ی جالبی به کار گرفته شده و در چند نقشه‌ی پی در پی، گسترش تهران رو از زمانی که شهر شد و اسم و رسمی پیدا کرد تا امروز به خوبی نشون داده. ایده‌ی جالب دیگه پخش فیلمی در سالن آمفی‌تئاتر موزه‌ست که بازدید کننده‌ها رو با وجه تسمیه‌ی محلات تهران آشنا می‌کنه.

استانداردهای موزه

قابل ذکره که نسخه‌های اصلی نقشه‌ها در نمایشگاه نمایش داده شده که برای جلوگیری از آسیب دیدن و از بین رفتنشون، قراره که در آینده با نسخه‌های کپی که البته کاملاً مشابه اصل چاپ می‌شه جایگزین بشن. همونطور که گفتیم، با بازسازی موزه، فضای مدرن و در عین حال جذابی ساخته شد. برای مثال در زیر مسیر شیشه‌ای که بازدید کننده‌ها از روی اون عبور می‌کنن، نقشه‌ی دارالخلافه‌ی ناصری (تهران دوره‌ی ناصرالدین شاه) توجه رو جلب می‌کنه. بخشی از قوس کره‌ی زمین و مدارهای طولی و عرضی که در قالب یک المان دکوراتیو در موزه قرار داده شده و مرتبط با موضوع موزه‌ست، جذابیت فضا رو بیشتر کرده. این موزه برای بازدیدکننده‌های کم سن‌و‌سال و کنجکاوش هم فکری کرده؛ با کمک یه پاورپوینت، بچه‌ها رو با جغرافیا و شهر تهران و موضوعاتی از این دست آشنا می‌کنه. در ضمن امکان برگزاری همایش و مراسم مرتبط در این مکان وجود داره و مسئولین موزه از این موضوع استقبال می‌کنن. تا یادمون نرفته بگیم که فعلا امکان عکاسی در این موزه وجود نداره و باید دوربینتون رو غلاف کنید، ولی عکس نقشه‌ها رو با کیفیت خوب می‌شه در وب‌سایت موزه هم پیدا کرد. در ضمن راهنماهای خوش‌برخورد موزه، با روی گشاده و صبر و حوصله در بازدید همراهتون خواهند بود.

هزینه ورودی

بازدید از این موزه رایگانه.

نظر یا تجربه شخصی

متاسفانه نشونی نقشه‌ی گنج رو بلد نیستیم، ولی می‌تونیم آدرس چند تا نقشه‌ی قدیمی از تهران قدیم رو بهتون بدیم که شاید گنج، خود تهران باشه. راستی بهتره که قبل از بازدید با موزه تماس بگیرید و هماهنگ کنید.👣

 • مناسب برای بزرگسالخردسال
 • امروز 09:00 تا 16:00
  شنبه09:00 تا 16:00
  یکشنبه09:00 تا 16:00
  دوشنبه09:00 تا 16:00
  سه شنبه09:00 تا 16:00
  چهارشنبه09:00 تا 16:00
  پنج شنبهتعطیل است
  جمعهتعطیل است
 • , انتهای اتوبان امام علی، بعد از میدان ارتش، به سمت سه راه اقدسیه، بعد از مسجد امام جعفر صادق
 • مترو؛ خط ۳ ایستگاه نوبنیاد
 • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner
بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده