اثر تاریخی سر در باغ ملی

دروازه‌ای به سوی تهران جدید
خیابان امام خمینی
۷۴۳ بارمسیریابی
امتیاز۳/۵قدمت
امتیاز۲/۵امکانات رفاهی
امتیاز۵/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۵/۵سلامت فیزیکی

درباره اثر تاریخی سر در باغ ملی

احتمالا هر تهران‌نشینی، حداقل یک بار سردر باغ ملی را حتی اگر از نزدیک هم نشده در تیزرهای تلویزیون دیده. اون سردر بزرگ با پس‌زمینه کوه‌های برفی تهران که از یه خیابون شلوغ و پر سرو صدا شما رو به سکوت و آرامش محض می‌بره. اما تا به حال چند نفر از ما تهران‌نشینها بدون اینکه کاری با وزارت خارجه، امورکنسولی، دانشگاه، کتابخانه و موزه داشته باشیم؛ داخل باغ شده‌ایم و از سکوتش لذت بردیم؟ من می‌خوام براتون کمی از این لذت بی‌حد بنویسم تا شاید شما هم اگر هنوز نچشیدینش؛ بخواین که امتحانش کنید. برای رسیدن به باغ ملی یا همون میدون مشق می‌تونید از چند مسیر استفاده کنید. به طور کلی بهترین کار برای اومدن به بخش تاریخی تهران، استفاده از حمل و نقل عمومی به ویژه مترو هست. نزدیکترین ایستگاه‌های مترو به مجموعه باغ ملی ایستگاه‌های میدان امام خمینی و حسن آباد (و بهترین و نزدیک ترین گزینه همون میدون امام خمینی) است. وقتی که از متروی میدون امام خمینی بیرون میاین، اولین قدم خودتون رو برای ورود به تهران قدیم برداشتین. موزه استاد علی اکبر صنعتی که به تازگی مرمت و بازگشایی شده، بانک سپه و موزه سکه، موزه پست و مخابرات جزو ساختمان‌های بی‌نظیری هستند که در مسیر می‌بینید و اگر خوش‌شانس هم باشید و سر ساعت تمام در نزدیکی میدان باشید، صدای زنگ ساعتی رو می‌شنوید که روی ساختمان بانک سپه در ضلع شرقی میدان نصب شده و در میان هیاهو و شلوغی صدای موتورها و ماشین‌ها و دست فروش‌ها، برای خودش غنیمتیه! شاید در ابتدا تصور کنید که به خاطر وجود این حجم از ساختمون‌های دولتی در این محدوده، جو امنیتی و سنگینی باید به مجموعه حاکم باشه؛ اما کاملا برعکسه و فضا اونقدر دلنشین و خوب هست که متوجه گذر زمان نمی‌شید. هربار که به اینجا سر بزنید؛ تقریبا در هر ساعتی، توریست‌های زیادی رو می‌بینید که با خیال راحت مشغول عکاسی هستند و غیر از این، رفت وآمد گاه به گاه دانشجوها و مراجعین وزارت خارجه هم می‌تونه برای شما اطمینان بخش باشه.

تاریخچه

با کمی پیاده‌روی در خیابون امام خمینی به سمت غرب به مجموعه باغ ملی می‌رسید. باغ ملی درست بعد از موزه پست و تلگراف با چند تا پله از مسیر اصلی پیاده‌رو جدا شده. ابهت دروازه باغ همزمان با حس دعوت‌کنندگی و خوش‌آمدگویی، وقتی در آستانه دروازه قرار می‌گیرید با دید قاب شده‌ای که به درخت‌های چنار، عمارت قزاقخونه و کوه‌های تهران و آسمون آبی پشتش دارید؛ در یک جمله «فوق العاده است!» مجموعه باغ ملی در ابتدا (دوره قاجار) میدون مشق نام داشته و محل تمرینات رزمی قشون بوده، اما بعد در دوره رضاخان تبدیل به باغ ملی می‌شه و ساختمون‌هایی احاطه اش می‌کنند. خیابان محوری این محوطه ملل متحد نام دارد که در سمت راستش موزه پست و تلگراف، سمت چپ ساختمان امور کنسولی وزارت خارجه و ساختمان شماره ۳ وزارت امور خارجه و بعد از خیابان پروفسور رولن در سمت راست ساختمان ۹ وزارت امور خارجه و در سمت چپ موزه ملی ملک و ساختمان های شماره ۱ و ۲ وزارت امور خارجه و پس از خیابان کوشک مصری در نهایت دانشگاه هنر و ساختمان شماره ۷ و ۸ وزارت امورخارجه قرار دارند. بناهایی مثل کاخ شهربانی که الان تبدیل به ساختمان ستاد کنسولی کانادا شده، عمارت قزاقخانه که در اختیار دانشگاه هنر قرار گرفته و هنوز هم در حال مرمته و باشگاه افسران هم که در اختیار وزارت امور خارجه هست و توپ مروارید هم در محوطه حیاط اون قرار داره. اما بذارید براتون بیشتر از جذابیت‌های این فضا بگم. ساختمون کاخ شهربانی یا همون وزارت امور خارجه کنونی توسط یک معمار ارمنی ساخته شده و در ساختش از تخت جمشید و معماری دوران هخامنشی استفاده شده. غیر از پلکان سنگی این کاخ و کتیبه سربازان، پیشنهاد می‌کنم که حتما به سنگ‌تراشی‌ها و سرستونهای نماد جانوارن اساطیری این ساختمون توجه کنید. موزه و کتابخانه ملک هم که زیرمجموعه آستان قدس رضوی هست و در اون مجموعه‌های نفیسی از کتب تاریخی، مجموعه سکه، فرش، هنر لاکی، تمبر و آثار خوشنویسی‌ است در باغ ملی قرار دارد. همچنین این مجموعه یکی از شش گنجینه بزرگ نسخ خطی ایرانه که به همت شخصی به نام حاج حسین آقا ملک که از تجار بزرگ ایران بودند گردآوری و وقف آستان قدس شده. از قشنگی‌های دیگر این مجموعه ساختمون قزاقخونه‌ست که در اختیار دانشگاه هنر قرار گرفته و کم کم دانشکده‌های این دانشگاه دارن به این محل منتقل میشن. اما هنوز متاسفانه به طور کامل مرمت نشده. در ورودی اصلی دانشگاه از سمت خیابان سرهنگ سخایی‌ست و فقط یک در کوچک مثل داستان‌های آلیس در سرزمین‌ عجایب داره که دانشگاه را به باغ‌ملی وصل می‌کنه. همه خیابون‌های منشعب از باغ ملی حصارکشی شده‌اند و غیرقابل عبور.

متریال و نحوه‌ی اجرا

دروازه باغ با کاشی‌کاری‌هایی مزین شدند که روایتگر تصاویری از میدان جنگ و تفنگ و مسلسل، گلوله توپ، فرشته پیروزی و پرچم ایرانه و تماشای این همه زیبایی در کنار هم حسی جز غرور و افتخار برامون به همراه نداره.

نظر یا تجربه شخصی

با خیال راحت می‌تونید در باغ ملی و خیابون کوشک مصری گشت بزنید و همراه با فرهاد قصه شهرزاد یا حبیب پارسای مدار صفر درجه در دل زمان‌های قدیم قدم بزنید و از دغدغه و شلوغی‌های تهران برای ساعتی هم که شده جدا بشید. اگر از دروازه باغ وارد شدین، یا باید بعد از بازدید از مجموعه برگردید و دوباره از همین دروازه به خیابان امام خمینی برسید و یا اینکه خیابان کوشک مصری رو به سمت خیابان فردوسی ادامه بدید. این دومی به نظرم گزینه خوبیه، چرا که در این خیابون یک کافه هم به نام کافه ملک قرار داره که به دلیل ماهیت قدیمی بودن خانه‌ای که تبدیل به کافه شده و هم دنج و آروم بودنش، خستگی یه پیاده‌روی حسابی رو می‌تونه از تن آدم در بیاره؛ چون این راه هنوز تموم نشده، خیابون فردوسی خودش کلی داستان برای خوندن و دیدن و قدم زدن داره.👣

 • مناسب برای خردسالبزرگسال
 • امروز 07:30 تا 19:00
  شنبه07:30 تا 19:00
  یکشنبه07:30 تا 19:00
  دوشنبه07:30 تا 19:00
  سه شنبه07:30 تا 19:00
  چهارشنبه07:30 تا 19:00
  پنج شنبه07:30 تا 19:00
  جمعه07:30 تا 19:00
 • خیابان امام خمینی
 • مترو؛ خط ۱ ایستگاه امام خمینی (ره)
 • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
Loading...
مسیریابی

نظرات ( ۳ تا )

نظر دهنده
mthre_khسه شنبه، ۱۶ مهر ۹۸نحوه‌ی نگهداری: به نظر خوب میاد .امیدوارم به بهترین نحو ممکن باشهقشنگ‌ترین قسمت بنا: کاشی هاش بشدت جذابن .ولی درکل عظمت بنا به ادم حس عجیبی میده

بنظرم ادم گاهی وقتا احتیاج داره بره اینجا قدم بزنه یکم به روحش جلا بده