فضای عمومی میدان مشق

آرامشی میون تمرین رزمی قشون قاجاری
خیابان امام خمینی، سردر باغ ملی
۴۶۴ بارمسیریابی
امتیاز۵/۵امنیت
امتیاز۱/۵امکانات رفاهی
امتیاز۲/۵شلوغی
امتیاز۴/۵فضا و معماری

درباره فضای عمومی میدان مشق

کمی جلوتر از میدون امام خمینی به سمت غرب با سردر با ابهت باغ ملی روبرو می‌شیم. این سردر به قدری زیبا و چشم‌نوازه که نظر هر رهگذری رو به خودش جلب می‌کنه. پشت درهای این دروازه‌ی غول‌پیکر «میدون‌مشق» یا همون «باغ‌ملی» واقع شده. میدون مشق یه محوطه‌ی تاریخی به‌جا‌مونده از زمان قاجاره که در سال 1377 به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده.

موقعیت جغرافیایی

میدون مشق در نزدیکی میدون امام خمینی (توپخونه) و در منطقه‌ی 12 شهرداری تهران واقع شده. این میدون از شمال به خیابون سرهنگ سخایی، از جنوب به امام خمینی (سپه)، از شرق به فردوسی (علاالدوله) و از غرب به سی‌تیر (قوام‌السلطنه) محدود می‌شه.

درباره طراح

سن و سال میدون مشق تقریبا با شکل‌گیری تهران مدرن در زمان قاجار برابره. اطلاع دقیقی در مورد سازنده و طراح اصلی این میدون وجود نداره اما میدون اولیه به دستور «فتحعلی‌شاه»، خارج از حصار‌های شهر در کنار خندق شمالی برای تمرین سپاه ساخته شد. این میدون چهارگوش با درازا و پهنای نزدیک به 400 متر یکی از بزرگترین میدون‌های نظامی تهران بوده. با گسترش تهران در دوره‌ی «ناصرالدین‌شاه» این میدون در مرکز شهر قرار گرفت و ساختمون‌های نظامی در اطراف میدون ساخته شدن و بناهایی مثل اصطبل، باروتخونه و ... هم اضافه شد. همچنین قسمتی از زمین بالای میدون به مبلغان مسیحی واگذار شد تا یک مدرسه، بیمارستان و کلیسا در اون بسازند که معماری کلیسای «مریم مقدس» رو معمار معروف روسی، «نیکلای مارکف» انجام داد. در سال 1240 به دور میدون دیواری کشیده شد و «محمد‌خان سپه‌سالار»، وزیر جنگ ناصرالدین شاه میدون جدید رو تجدید بنا کرد و دیوارهای آجری و طاقی که امروزه می‌بینیم یادگار همون دورانه. با نوسازی میدون دروازه‌ای هم ساخته شد که شاه از اون بالا تمرین نظامیان رو نگاه می‌کرد و به سر در «ناصری» معروف بوده. در سال 1306 «رضاشاه» دستور داد تا پادگان‌ها به خارج از شهر منتقل بشن و میدون مشق به باغ و فضای عمومی تبدیل بشه، سر در ناصری هم تخریب شد و سر در جدید که امروزه ما ‌می‌بینیم در سمت دیگر میدون برای یادبود کودتای سوم اسفند 1299 توسط «استاد جعفرخان معمارباشی» ساخته شد. محوطه درختکاری شد ولی حدودا 5 سال به اون شکل باقی موند. از اون زمان اینجا به باغ ملی مشهور شد.

ویژگی‌ها و امکانات

از دروازه‌ی اصلی که قدم به درون میدون مشق بذاریم، در اولین نظر درختان چنار دوطرف مسیر سنگ فرش، عمارت قزاق‌خانه در وسط، کوه‌ها و آسمون آبی پشت بنا به چشم می‌خوره که بی‌شباهت به کارت‌پستال نیست. در مجموعه‌ی میدون مشق، چندین خیابون که در واقع پیاده‌روهای پهناور سنگ‌فرش‌ شده‌ان، به نام‌های ملل متحد، یارجانی، کوشک مصری و پرفسور رولن وجود داره و ساختمون‌های این مجموعه در بین این مسیر‌ها قرار گرفتن. این بناها عبارتند از: سر در باغ ملی، موزه‌ی ارتباطات، موزه‌ی ملی و ایران باستان، کاخ شهربانی، موزه‌ی عبرت، موزه‌ی سکه بانک سپه، ساختمان قزاق‌خانه (دانشگاه هنر)، وزارت امور‌ خارجه، باشگاه افسران، کتابخونه و موزه‌ی ملک، موزه‌ی علوم و فناوری، سازمان ثبت اسناد، پژوهشگاه میراث فرهنگی. هر بنای این میدون، معماری و نمای خاص خودش رو داره. مثلا ساختمون موزه‌ی ایران باستان با الگو از «طاق‌کسری» و «ایوان‌مداین» و معماری ساسانی ساخته شده، در نمای کاخ شهربانی از معماری هخامنشی و «تخت‌جمشید» الگو برداری شده. عمارت قزاق‌خانه (1280) قدیمی‌ترین، و کتابخونه و موزه‌ی ملی ملک (1375) جدید‌ترین بناهای ساخته شده در این مجموعه‌ان. شاید فکر کنید به خاطر وجود این همه نهاد دولتی در اینجا فضای امنیتی حاکمه در صورتی که محیطش خیلی آروم و دل‌نشینه و آدم‌های زیادی که برای مدت طولانی در حال عکاسی‌ان به چشم می‍خورن.

نظر یا تجربه شخصی

اینجا یکی از نقاط دست‌نخورده‌ی تهرانه که به همون شکل و حال‌وهوای قدیمش باقی مونده. تغییرات خیلی ناچیزی داشته و به همین دلیل خیلی‌ها اینجا رو دوست دارن. دور بودن از فضای خیابون باعث شده موقع چرخیدن تو فضای میدون مشق صدای ماشین‌ها خیلی کم به گوش برسه و فکر کنم یکی از نکته‌های مثبت اینجا همین باشه.👣

  • مناسب برای بزرگسالخردسالغیرفعال
  • , خیابان امام خمینی، سردر باغ ملی
  • مترو؛ خط ۲ ایستگاه امام خمینی (ره)
  • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner
بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده