موزه‌ ملی ایران

سیر تمدن و هنر، از دوره‌ی باستان تا قاجاریه
میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن، شماره یک
۱۴۶۸ بارمسیریابی
امتیاز۴/۵سطح قیمت
امتیاز۵/۵کیفیت آثار
امتیاز۴/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۴/۵تسلط راهنمای موزه

درباره موزه‌ ملی ایران

این موزه که قدیمی‌ترین موزه‌ی تهرانه، دوتا موزه‌ی ایران باستان و دوران اسلامی رو شامل می‌شه. از نظر گنجینه‌ی آثار تاریخی و پیش از تاریخ به عنوان مهم‌ترین موزه‌ی کشور و به اصطلاح «موزه‌ی مادر» محسوب می‌شه. این موزه شامل بخش‌های پارینه‌ی سنگی، پیش از تاریخ، تاریخی، اسلامی، مهر و سکه، مرمت، کتیبه‌ها، سفال، استخوان‌شناسی، کتابخونه و مرکز اسناده.

توصیف ساختمان موزه

در سال 1316 کار ساخت موزه‌ای با نام «ایران باستان» که معماری فرانسوی به نام «آندره گدار» طراحش بود، به دست حاج عباس‌علی معمارباشی و استاد مراد تبریزی به اتمام رسید. موزه‌ی ایران باستان یکی از اولین موزه‌های ایرانه و ورودی اون بر اساس طاق کسری؛ یک بنای ساسانی در تیسفون باستان ساخته شده. کمی بعد از ساختمان موزه‌ی ایران باستان و در قسمت شرقی اون، در سال ۱۳۲۳ ساخت موزه‌ای با عنوان موزه‌ی مردم‌شناسی شروع و با الهام از معماری کاخ ساسانی «بیشاپور» به صورت چلیپایی هشت‌ضلعی ساخته شد. کار این ساختمون چند بار متوقف شد تا اینکه در سال ۱۳۶۷ با عنوان موزه‌ی دوران اسلامی شروع به کار کرد. بعد از اون هم چندباری بین کارش وقفه افتاد، تا سال ۱۳۹۴ که به شکل امروزی آماده شد و فعالیتش تا حالا ادامه داشته. «موزه‌ی ملی ایران» نامیه که برای مجموعه‌ی این دو موزه یعنی «موزه‌ی ایران باستان» و «موزه‌ی دوران اسلامی» انتخاب شده.

درباره آثار

در موزه‌ی ایران باستان اشیای به‌دست‌اومده از دوران پارینه‌ی سنگی قدیم تا دوره‌ی ساسانیان رو خواهید دید که از ابزار و ادوات انسان‌های نخستین و استخوان‌های به‌دست‌اومده‌ از اون‌ها تا آثار هنری و وسایل مردم باستانی رو شامل می‌شه. موزه‌ی دوران اسلامی یا هنرهای اسلامی در واقع ادامه‌ی دوره‌ی تاریخی موزه‌ی ایران باستانه و به دوره‌ی پس از ورود اسلام به ایران (بعد از ساسانیان) می‌پردازه. در اینجا هم آثار هنری مربوط به دوره‌های مختلف، از سده‌های اولیه‌ی اسلام تا قاجاریه رو می‌تونید پیدا کنید.

استانداردهای موزه

استاندارهای موزه‌ از محفظه‌های نگه‌داری، تقسیم‌بندی و ترتیت اشیا و آثار، نور و ... در این موزه، رعایت شده. راهنماهای هر بخش هم با اطلاعات کاملی که دارن به سوالات بازدیدکنندگان، پاسخ می‌دن.

هزینه ورودی

هزینه‌ی ورودی برای موزه‌ی ایران باستان 5000 هزار تومن و برای موزه‌ی دوران اسلامی 3000 هزار تومنه.

نظر یا تجربه شخصی

در حقیقت مجموعه‌ی این دو موزه که مکمل همدیگه‌ هستن، گستره‌ی تاریخی وسیعی از عصر حجر تا قاجاریه رو پیش روتون می‌ذاره.👣

 • مناسب برای خردسالبزرگسال
 • امروز 09:00 تا 19:00
  شنبه09:00 تا 19:00
  یکشنبه09:00 تا 19:00
  دوشنبه09:00 تا 19:00
  سه شنبه09:00 تا 19:00
  چهارشنبه09:00 تا 19:00
  پنج شنبه09:00 تا 19:00
  جمعه09:00 تا 19:00
 • , میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن، شماره یک
 • مترو؛ خط ۲ ایستگاه امام خمینی (ره)
 • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner

نظر کاربران

هنوز هیچ نظری ثبت نشده