اثر تاریخی باغ نگارستان

نمونه‌ای از باغ‌های ایرانی
میدان بهارستان، خیابان دانشسرا، خیابان شریعتمدار، باغ نگارستان
۲۵۹۹ بارمسیریابی
امتیاز۴/۵قدمت
امتیاز۴/۵امکانات رفاهی
امتیاز۵/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۵/۵سلامت فیزیکی

درباره اثر تاریخی باغ نگارستان

وقتى وارد فضاى باغ مي‌شويد، وجود گل‌هاى نيلوفرآبى داخل حوض‌ها و درخت‌ها حس خوبى بهتون مي‌ده. باغ نگارستان در تاريخ 1222ه.ق نظر فتحعلى شاه قاجار را به خودش جلب كرد و شاه دستور داد در اين باغ عمارت ييلاقى بسازند.

تاریخچه

در باغ نگارستان اتفاق‌هاى سياسى-تاريخى زيادى افتاده است كه يكى از آنها قتل ميرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانى به دست محمدشاه و عوامل اوست. در سال 1284 ه.ق به‌خاطر توسعه شهرى ناصرالدين شاه، باغ نگارستان وارد محدوده شهرى مى‌شود و با كاسته شدن از اهميت سياسى در اختيار مؤسسات فرهنگى قرار مى‌گيرد. در زمان سلطنت مظفرالدين شاه به تبعيت از اروپا اولين مدرسه فلاحت به سرپرستى آقاى "داشر" و مدرسه صنايع مستظرفه به سرپرستى نقاش معروف محمد غفارى (كمال الملك) در اين محل افتتاح شد. در سال 1307 خورشيدى وزير فرهنگ، باغ نگارستان را به عنوان محل دائمى دارالمعلين عالى در نظر گرفت. سپس نقشه ساختمان يك مدرسه عالى با رعايت سبك معمارى ايرانى-قاجارى و اصول مدرسه سازی توسط نيكلاس ماركوف در ضلع شمالى باغ تهيه و اجرا شد. در سال 1311 دارالمعلمين عالى با تغيير نام خود به دانش‌سرای عالى به كار خود ادامه داد.

متریال و نحوه‌ی اجرا

اين باغ وسعت زيادى داشته، به صورتى كه دروازه جنوبى آن در ضلع شمالى ميدان بهارستان واقع بوده و از شرق تا دروازه شميران و از غرب به خيابان صفى عليشاه منتهى مي‌شده است. در اين باغ عمارت و تالارهاى زيبايى مانند عمارت دلگشا، تالار سلام، تالار قلمدان و چندين حوض‌خانه ساخته شده.

شرایط و نحوه‌ی بازدید

هر روزه این مجموعه بازدید داره.

نظر یا تجربه شخصی

در طول بيش از نيم قرن، تعداد زيادى از شخصيت‌هاى علمى، ادبى و هنرى كشور چون: ملك الشعراى بهار، على اكبر دهخدا، بديع الزمان فروزانفر، سعيد نفيسى، محمود حسابى و محمد ابراهيم باستانی پاريزى در اين مجموعه تحصيل و تدريس كردند. پس از انتقال دانشكده علوم اجتماعى و تعاون به محل امروزى و تخريب بخشى از باغ توسط سازمان برنامه و بودجه، اين مجموعه به منظور راه‌اندازى موزه مفاخر دانشگاه تهران مورد مرمت قرار گرفت. ديدن اين باغ به‌خصوص در فصل بهار به شدت توصیه می‎شه.👣

 • مناسب برای خردسالبزرگسال
 • امروز 09:00 تا 19:00
  شنبه09:00 تا 19:00
  یکشنبه09:00 تا 19:00
  دوشنبهتعطیل است
  سه شنبه09:00 تا 19:00
  چهارشنبه09:00 تا 19:00
  پنج شنبه09:00 تا 19:00
  جمعه09:00 تا 19:00
 • , میدان بهارستان، خیابان دانشسرا، خیابان شریعتمدار، باغ نگارستان
 • مترو؛ خط ۲ ایستگاه بهارستان
 • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner
بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده