محله نیاوران

محله‌ای که محل زندگی شاهان گذشته بوده
میدان تجریش، خیابان باهنر (نیاوران)، میدان باهنر (نیاوران)
۹۰۹ بارمسیریابی
امتیاز۴/۵قدمت
امتیاز۴/۵امکانات
امتیاز۳/۵دسترسی
امتیاز۳/۵حفظ هویت بصری

درباره محله نیاوران

ما این روزها نیاوران رو از غرب تا نزدیکی تجریش می‌دونیم اما نیاوران واقعی به همین کوچیکیه که می‌گم و مابقی تقسیم می‌شه به محله‌های دیگه که اسم‌ها و تاریخچه‌های مربوط به خودشون رو دارن. «نی‌آوران» اصیل ما اینه: منطقه‌ای اعیون نشین در ارتفاع 1700 متری با آب و هوایی سردتر از مناطق دیگه که در شمال تهران قرار داره.

تاریخچه

اسم این محله در ابتدا «گردوی» بوده که می‌گن تو زمان ساسانیان برادر بهرام چوبین که اینجا زندگی می‌کرده اسم خودش رو روش گذاشته. بعدها به خاطر وجود برکه‌ای وسط این محله و نی بسیار، به نی‌آوران معروف شد و در نهایت با گذشت زمان در گفتار به نیاوران تغییر کرده. این منطقه‌ی قدیمی تهران، از زمان «ناصرالدین شاه» با باغ نیاوران به عنوان منطقه‌ی ییلاقی برای سکونت اشراف و دربار انتخاب شد.

ویژگی‌ها و امکانات

از اونجایی که منطقه‌ی نیاوران قدمت زیادی داره و از گذشته خونه‌ها به صورت غیر منظم ساخته شدن، بیشتر معابر این منطقه پر پیچ‌و‌خم و نامنظمه. به خاطر شیب موجود در منطقه، بناهایی با معماری ویژه‌ی زیادی به چشممون می‌خوره. از بناهای قدیمی و مهم این منطقه می‌شه به کاخ، تکیه و فرهنگسرای نیاوران و همچنین از جاذبه‌های گردشگری به پارک جمشیدیه و پارک نیاوران با پله‌ها و آبنماهای بسیار، نام برد. کاخ نیاوران در ابتدا باغ ییلاقی «فتحعلی‌شاه قاجار» بوده و به دستور «محمدرضا شاه» در سال 1337 عملیات ساخت این کاخ شروع شد. در زمان فتحعلی شاه بنای کوچیکی تو محل فعلی کاخ وجود داشته که در زمان محمدرضا پهلوی تخریب و کاخ فعلی به جای اون ساخته شد. تکیه‌ی نیاوران از جمله قدیمی‌ترین و مشهورترین تکیه‌های تهرانه که قدمتش به زمان ناصرالدین شاه برمی‌گرده و با گنبد سبز رنگ روبه‌روی کاخ نیاوران قرار داره. علاوه بر این، اردوگاه شهید باهنر به عنوان مرکز فرهنگی، آموزشی، دو منطقه نیاوران و جماران رو از هم جدا کرده. از مراکز خرید در منطقه‌ی نیاوران می‌شه «اطلس مال» و «نارون» رو نام برد. البته به علت نزدیکی مناطق پاسداران، آجودانیه و اقدسیه مراکز خرید بسیاری در دسترس ساکنین نیاورانه.

موقعیت جغرافیایی

این محله در دامنه‌ی جنوبی رشته کوه البرز و شمیرانات قرار داره. از شرق به خیابون شهید زینعلی، از غرب به مسیل جمشیدیه و از جنوب به خیابون شهید باهنر محدود میشه.

نظر یا تجربه شخصی

اصلا نگران گشنه‌موندن تو این منطقه نباشید چون که خیابون باهنر پر از رستوران و کافه‌هایی با رنج قیمت متفاوته که انتخاب رو براتون آسون میکنه.​👣

  • , میدان تجریش، خیابان باهنر (نیاوران)، میدان باهنر (نیاوران)
  • مترو؛ خط ۱ ایستگاه تجریش
  • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner

نظر کاربران

هنوز هیچ نظری ثبت نشده