مجموعه‌ کاخ نیاوران

اثر تاریخی کاخ نیاوران، از قاجار تا پهلوی
نیاوران، بالاتر از میدان نیاوران، مجموعه کاخ نیاوران
۱۷۵۰ بارمسیریابی
امتیاز۴/۵قدمت
امتیاز۵/۵امکانات رفاهی
امتیاز۵/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۵/۵سلامت فیزیکی

درباره مجموعه‌ کاخ نیاوران

کاخ نیاوران یکی از کاخ‌های پادشاهان قاجار و پهلویه. این کاخ در محله‌ی نیاوران واقع شده و شامل کتابخونه‌ی اختصاصی، کاخ صاحبقرانیه، موزه‌ی جهان‌نما، کوشک احمدشاهی، باغ کتیبه‌ها، موزه‌ی حوضخونه‌، موزه‌ی اتومبیل‌های سلطنتطی و مدرسه‌ی اختصاصیه.

نظر یا تجربه شخصی

وقتی مجموعه رو ديديد مي‌تونيد در كافه‌هاى آن خستگى در كنيد و يا اينكه از مجموعه بيرون بريد و در ميدان نياوران، ژامبون تنورى فست فود چمن رو امتحان كنيد!👣

شرایط و نحوه‌ی بازدید

این مجموعه برای عموم بازدید داره و باید همون‌جا بلیط تهیه کنید.

متریال و نحوه‌ی اجرا

وقتى وارد حياط مى‌شويد، در سمت راست "موزه جهان‌نما" را می‌بینید كه به نظرم بهترين اسم براى اينجاست. در اين موزه مجموعه‌اي از آثار اهدايى به خاندان پهلوى و يا خريدارى شده توسط آنان به نمايش گذاشته شده است. اين موزه شامل آثارى از دوره پيش از تاريخ و از هنرهاى تجسمى ايران و جهان است. آثار هنرمندانى همچون: پيكاسو، دالى، گوگن، پرويز تناولى، سهراب سپهرى و.... بعد از موزه جهان‌نما و در امتداد آن كاخ صاحبقرانيه را مي‌بينيد که در سال ١٢٦٧ه.ق به دستور ناصرالدين‌شاه در نياوران ساخته شد. از آنجایی که يك سرى تغييرات اعمال‌شده بر كاخ همزمان با يك قرن حكومت شاه بود، اسم كاخ را صاحبقرانيه گذاشتند. (به دستور ناصرالدين شاه هر ٣٠ سال يك قرن بود). شايد براتون جالب باشه كه بدونيد فرمان مشروطيت توسط مظفرالدين شاه در اينجا امضا شده است! روبروى كاخ صاحبقرانيه، كوشك احمدشاهى، آخرين ساختمانى كه در زمان قاجار ساخته شده را مي‌بينيد. اين كوشك، خوابگاه ييلاقى احمدشاه بود و در زمان پهلوى دوم بعد از مرمت و تغييرات اساسى محل اقامت رضا پهلوى شد. در اينجا تمام وسايل رضا پهلوى نگهدارى مى‌شود و شما با نگاه به اين وسايل مي‌تونيد پى به علايق ايشون ببريد. شايد اين كوشك را در مجموعه قهوه تلخ زياد ديده باشيد. بعد از ديدن كوشك، كاخ اختصاصى كه با معمارى ايرانى بین سال‌های ١٣٣٧ و ١٣٤٧ ساخته شده را می‌بينيد. معمار اين كاخ مهندس محسن فروغى است كه ابتدا اينجا را براى پذيرايى سلطنتى و اقامت ميهمانان عالى طراحى كرد اما در حين ساخت با اعمال تغييراتى به محل زندگى محمدرضا پهلوى و خانواده‌اش اختصاص يافت. طرح ٤ ضلعى كاخ و معمارى داخلى آن الهام گرفته از معمارى ايرانى و مدرن است. يكى از نكات جالب كاخ، سقف بازشوی آن است. اين كاخ داراى سرسراى بزرگى‌ست كه مهمانى‌های بزرگى در آن گرفته شده؛ مثل آخرين مهمانى كه در تاريخ ١٩٧٩ با حضور جيمى كارتر گرفته شد. اگر فرصت داشتيد كتابخانه هم كه در پشت كاخ اختصاصی هست رو حتما ببينيد. در آنجا مجموعه‌اي از كتب خطى و چاپى بى‌نظير وجود دارد. يكى از ويژگى‌هاى منحصر به‌فرد آن وجود كتب اهدايى از سران كشورها و نويسندگان معروف است.

تاریخچه

این باغ در کنار روستایی که «گُرده‌وی» یا «گُرده‌به» نامیده می‌شد، به جای نیزاری در همسایگی روستا، ساخته شد. باغ ییلاقی «فتحعلی‌شاه قاجار» که در این نیزار ایجاد شد رو «نی‌آوران» نامیدن که بعدا به نام «نیاوران» مشهور شد. ناصرالدین‌شاه قاجار کاخ «صاحبقرانیه» رو در این باغ ساخت و محمدشاه هم بنای کوچک و ساده‌ای بنا کرد. «کوشک احمدشاهی» آخرین بناییه که تو دوران قاجارساخته شده.

 • مناسب برای بزرگسالخردسال
 • امروز 09:00 تا 19:00
  شنبه09:00 تا 19:00
  یکشنبه09:00 تا 19:00
  دوشنبه09:00 تا 19:00
  سه شنبه09:00 تا 19:00
  چهارشنبه09:00 تا 19:00
  پنج شنبه09:00 تا 19:00
  جمعه09:00 تا 19:00
 • , نیاوران، بالاتر از میدان نیاوران، مجموعه کاخ نیاوران
 • بی‌آرتی؛ پایانه ۷ ایستگاه تجریش
  بی‌آرتی پایانه ۷ ایستگاه تجریش
  مترو خط ۱ ایستگاه تجریش
 • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner
بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده