بازارچه صنایع دستی عودلاجان

۴.۳<امتیاز>
اولین بازارچه‌ی صنایع دستی تهران
میدون امام خمینی، خیابون ناصر خسرو، خیابون 15 خرداد، بعد از خیابون پامنار، بازارچه عودلاجان
۸۸۸ بارمسیریابی
۴/۵قدمت
۳/۵امکانات رفاهی
۵/۵نحوه ی نگهداری
۵/۵سلامت فیزیکی

درباره بازارچه صنایع دستی عودلاجان

بازار بزرگ یکی از معدود نقاط تهرانه که هیچ وقت خلوت نیست و همیشه زندگی توش جریان داره. فرقی نداره چه ساعت و چه روزی از هفته به بازار سر بزنید، در هر صورت با جمعیت زیادی از آدم‌ها که در حال رفت و آمد و خریدن روبرو می‌شید. از ورودی اصلی بازار و سبزه‌میدون که دور بشید رفته رفته از اون شور و حال و شلوغی کاسته می‌شه و کمی جلوتر از پله نوروز‌خان درست روبروی بازار آهنگران با بنایی روبرو می‌شید که نام «بازارچه عودلاجان» روی طاق اون نوشته شده. شرایط و نحوه بازدید

تاریخچه

قدمت این بازارچه به زمان قاجار برمی‌گرده و اون زمان تو دل محله‌ی قدیمی و اعیونی‌نشین عودلاجان قرار داشته و برای خودش بروبیایی داشته اما به مرور رونق سابق خودش رو از دست می‌ده و در گذر زمان فرسوده و تخریب می‌شه تا جایی که تنها یک طاق از 50 طاق بازارچه‌ی قدیمی در انتهای کوچه‌ی حاجیان باقی می‌مونه. سال 1391 طرح بازسازی این بازارچه‌ی قدیمی برنامه‌ریزی و شروع و در نهایت در سال 1395 بازارچه‌ی عودلاجان به عنوان اولین «بازارچه‌ی صنایع‌دستی» افتتاح شد.

متریال و نحوه‌ی اجرا

زیبایی طاق ورودی هر گردشگری رو ترغیب می‌کنه تا وارد این بازارچه بشه. تو مرمت و بازسازی این مکان سعی شده تا اصالت و معماری قدیمی و تاریخی بازارچه حفظ بشه، با وارد شدن به این مکان با مغازه‌ها و درهای چوبی یک شکل، سقف گنبدی و هورنو (سوراخی وسط هر گنبد و نورگیر بالای سقف که باعث تابیدن نور به درون می‌شه) و دیوارهای آجری که حس و حال زمان قدیم رو تداعی می‌کنن، روبرو می‌شید. انواع صنایع دستی مثل میناکاری، درست کردن زیورآلات، فرش، محصولات چرمی و... تو این بازارچه وجود داره. در کنار مغازه‌های هنر و صنایع‌دستی، تک و توک مغازه‌های دیگه، غذا‌فروشی و محلی‌هایی که دم این مغازه‌ها گرم صحبت هستن دیده می‌شن. انتهای بازارچه که از بخش مسقف و بازسازی شده خارج بشید، «تیمچه‌ی اکبریان» که البته بعد از مرمت «سفره خانه‌ی تهران قدیم» نامیده می‌شه به چشم می‌خوره. این بنا که قدمتی نزدیک به 300 سال داره زمانی اولین بانک ایران بوده و امروزه به رستوران سنتی تبدیل شده.

شرایط و نحوه‌ی بازدید

در این بازار همه روزه به جز روزهای عزاداری به روی همه بازه و مغازه‌ها از صبح تا غروب به کار مشغولن.

نظر یا تجربه شخصی

قدم زدن تو بازارچه ‌ی عودلاجان و دیدن مغازه‌های صنایع‌دستی منو یاد حال وهوای بازار نقش جهان اصفهان انداخت.👣

پیاده‌چی سیما پشارپور
  • مناسب برای
  • میدون امام خمینی، خیابون ناصر خسرو، خیابون 15 خرداد، بعد از خیابون پامنار، بازارچه عودلاجان
  • مترو؛ خط ۱ ایستگاه پانزده خرداد
  • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
Loading...
مسیریابی

نظرات

هنوز هیچ نظری ثبت نشده

مطالب مرتبط