محله قزوین

۳.۶<امتیاز>
محله‌ی بورس لوازم صنعتی تهران
خیابان ولی عصر، خیابان قزوین
۳۹۴ بارمسیریابی
امتیاز۴/۵قدمت
امتیاز۳.۱/۵امکانات
امتیاز۴.۱/۵دسترسی
امتیاز۳.۳/۵حفظ هویت بصری

درباره محله قزوین

در گذشته جاده‌ای بود كه به دروازه جنوب غربی تهران یعنی دروازه قزوین می‌رسید. دلیل نامگذاری دروازه قزوین هم این بود كه این دروازه راه قزوین رو پیش پای مسافران تهرانی می‌گذاشت. حالا این خیابون كه به سمت میدون قزوین كشیده شده خیابون قزوین نام داره.

موقعیت جغرافیایی

خیابون قزوین در منطقه 11 و مرز مشترک با مناطق 10 و 16 شهرداریه که به دلیل مرز مشترک با نواب و عبور از روی پل نواب به این شکل تقسیم‌بندی شده. خیابون قزوین با محله‌های امیریه، گمرک، عباسی، بریانک، سلیمانیه و آذری همسایگی داره.

تاریخچه

سابقه شکل‌گيری بافت‌های مسکونی به اولين تجديد حيات تهران دردهه 1280 برمی‌گرده و مقارن اون سال‌هاست و به پيکره سنتی شهر تهران مربوط می‌شه. بدون شک رونق، توسعه و شکل‌گيری ساختارهای اصلی منطقه مربوط به دوران پهلوی اول بين سال‌های 1304 تا 1320 که به تدريج اين عناصر يا در محدوده کنونی منطقه 11 و يا در جوار اون اتفاق افتاده. این منطقه از نظر تاریخی یکی از مناطق مهم میراث فرهنگی به شمار میاد که دروازه قزوین می‌تونه اهمیتش رو مشخص کنه.

ویژگی‌ها و امکانات

این خیابون یكی از خیابون‌های پر‌تردد منطقه‌ست و ترافیك زیادی داره. اینجا پاتوق خرید و فروش لوازم خودرو هم به‌شمار میره. خیابون قزوین یکی از خیابون‌های بورس لوازمات صنعتی تهرانه که نیاز ماشین بازها و صنعتی کارها رو تامین می‌کنه و همچنین نمایندگی‌های خودرو رو داخل خودش جا داده. محله یه بوستان داره به نام رازی که بین دو خیابون قزوین قرار گرفته و مجموعه‌های ورزشی‌ رو داخل خودش جا داده. کمی جلوتر می‌رسیم به میدان قزوین که مرکز اصلی محله به حساب میاد و بیمارستان چشم ایران یعنی فارابی هم در مجاورت این میدون قرار داره و بعد می‌رسیم به شهرداری محله و شرکت دخانیات ایران.

نظر یا تجربه شخصی

خیابون قزوین یکی از قدیمی‌ترین خیابون‌های تهرانه که بافت و بناهای قدیمی اون هنوز هم کم‌وبیش پا برجاست. اگه حوصله قدم زدن دارین یا طرفدار بناهای قدیمی هستین پیشنهاد می‌کنم به این خیابون سر بزنید و میدون قزوینم که نماد این خیابون و تهران قدیمه رو فراموش نکنید.👣

منتشر کنندهپیاده‌چی محمدعلی میرزایی
  • مناسب برای بزرگسالخردسالغیرفعال
  • خیابان ولی عصر، خیابان قزوین
  • بی‌آرتی؛ پایانه ۷ ایستگاه قزوین
    بی‌آرتی پایانه ۷ ایستگاه قزوین
    مترو خط ۳ ایستگاه منیریه
  • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
Loading...
مسیریابی

نظرات

بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده

مطالب مرتبط