مجموعه‌‌ کاخ سعدآباد

اثر تاریخی مجموعه کاخ سعدآباد
میدان تجریش، خیابان شهید جعفری، ضلع جنوبی میدان دربند، مجموعه سعدآباد
۱۷۹۸ بارمسیریابی
امتیاز۳/۵قدمت
امتیاز۵/۵امکانات رفاهی
امتیاز۵/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۴.۱/۵سلامت فیزیکی

درباره مجموعه‌‌ کاخ سعدآباد

از هياهو و شلوغى ميدون تجريش دور مى‌شیم، ديگه از بوق‌هاى پى‌درپى ماشين‌ها و شلوغى جمعيت خبرى نيست. هرچى هست آرامش و سكوته كه با آواز پرندگان و صداى شاخ‌وبرگ درخت‌هاى چنار همراه شده. این‌جا مجموعه‌ی کاخ سعدآباده. مجموعه‌ی سعدآباد در محله‌ی دربند، محله‌ی شمالی و خوش آب‌وهوای تهران واقع شده. این مجموعه شامل چشمه‌ها، قنات‌ها، فضای جنگلی، گلخونه‌ها، سالن‌های ورزشی، کتابخونه، رستوران‌ها، خیابون‌ها و 18 کاخ کوچیک و بزرگه.

تاریخچه

کاخ سعدآباد در دوره‌ی قاجار بنا شده و کاخ تابستونی (ییلاق) شاهان قاجاری بوده‌. بعد از روی کار اومدن خاندان پهلوی، بناها و عمارت‌های متعددی در اون ساخته شد که هرکدوم، محل سکونت یکی از افراد خانواده‌ی پهلوی بود.

متریال و نحوه‌ی اجرا

هر کدوم از کاخ‌های مجموعه، معماری و نمای خاص خودش رو داره و هیچ دو کاخی، شبیه هم نیست. بعضی از کاخ‌ها به موزه تبدیل شدن و بعضی دیگه، در دست نهادهای دولتی هستن. ساخت بناى دو طبقه‌ی «کاخ سبز» از سال ١٣٠۱ تا ١٣٠٧ طول كشيده و معمار اون "ميرزاجعفر معمارباشى" بوده. در نماى خارجى كاخ از سنگ‌هاى سبز كمياب خمسه‌ی زنجان استفاده شده. سردر و ستون‌هاى ورودى كاخ هم از جنس مرمر خراسان و تركيب و تلفيقى از نقوش و موتيف‌هاى هنر ايرانى و اروپايىه. نقطه‌ی عطف اين كاخ اتاق پذيرايىه كه به‌خاطر آيينه‌كارى‌هاى بى‌نظيرش، معروف به تالار آيينه‌ست. كاخ سفيد بزرگترين كاخ اين مجموعه‌ست كه رضاشاه در سال ١٣١٠ براى پذيرايى از مهمانان ويژه، دستور ساخت اون را داد. طبقه‌ى اول شامل سرسرا در وسط و يك سالن بزرگ و اتاق‌هاى متعدد در اطرافه كه يكى از اون‌ها اتاق كار محمدرضاشاه بوده. طبقه‌ى دوم هم مثل طبقه اول طراحى شده و شاخصه‌ى مهم اون، طراحى سقف، توسط استاد «حسين بهزاده» که برگرفته از شاهنامه‌ی فردوسیه. ‌ ساختمون موزه‌ی مينياتور بهزاد، محل استراحت و كار رضاشاه بوده و در زمان پهلوى دوم به‌عنوان كاخ وليعهد، مورد استفاده قرار گرفته.

شرایط و نحوه‌ی بازدید

هر کاخ‌موزه بلیط جداگونه داره و بلیط باغ این کاخ 2500 تومنه.

نظر یا تجربه شخصی

پیشنهاد می‌کنم به کافه‌ی مجموعه، سر بزنید.👣

 • مناسب برای بزرگسالخردسالغیرفعال
 • امروز 09:00 تا 19:00
  شنبه09:00 تا 19:00
  یکشنبه09:00 تا 19:00
  دوشنبه09:00 تا 19:00
  سه شنبه09:00 تا 19:00
  چهارشنبه09:00 تا 19:00
  پنج شنبه09:00 تا 19:00
  جمعه09:00 تا 19:00
 • , میدان تجریش، خیابان شهید جعفری، ضلع جنوبی میدان دربند، مجموعه سعدآباد
 • بی‌آرتی؛ پایانه ۷ ایستگاه تجریش
  بی‌آرتی پایانه ۷ ایستگاه تجریش
  مترو خط ۱ ایستگاه تجریش
 • روز و شب جای پارک دارد
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner
بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده