خانه‌ موزه‌ استاد صبا

خانه‌‌موزه‌ای در خیابان ظهیرالاسلام
ميدان بهارستان، خیابان ظهیر الاسلام، نبش کوچه ی صبا، شماره ی 90
۱۹۳۴ بارمسیریابی
امتیاز۱.۲/۵سطح قیمت
امتیاز۴/۵کیفیت آثار
امتیاز۲/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۱/۵تسلط راهنمای موزه

درباره خانه‌ موزه‌ استاد صبا

اگه گذرتون به خیابون ظهیرالاسلام که مرکز فروش کاغذ و مقواست افتاده باشه، شاید نوشته‌ی روی کاشی نبش یکی از کوچه‌ها رو دیده باشین: «خانه موزه‌ی استاد صبا». اینجا منزل «ابوالحسن صبا»، استاد موسیقی ایرانیه که در سال ۱۳۵۳ به موزه‌ی صبا تبدیل شد.

توصیف ساختمان موزه

خونه‌ی استاد صبا بعد از مرگ ایشون، در سال 1353 به خانه‌موزه تبدیل شد و احتمالا یکی از اولین خانه‌موزه‌ها در ایرانه. این خونه با سبک معماری قدیمی ایرانی، بعد از مرگ استاد صبا، تغییراتی کرده و تفاوت‌هایی با شکل و شمایل زمان حیات ایشون داره.

درباره آثار

در این‌جا می‌تونید برخی وسایل شخصی، مجموعه‌ای از عکس‌ها، اسناد و البته بعضی ساز‌های استاد صبا از جمله ویولن ایشون رو ببینید. در بخش انتهایی موزه هم بعضی آثار و عروسک‌های ساخته‌ی دست همسر ایشون، خانم «اسفنديارى» (دخترعموی نيما يوشيج) که در صنایع دستی هنرمند بوده‌ رو پیدا می‌کنید.

استانداردهای موزه

متاسفانه چندان که باید به جذابیت‌های دیداری این موزه پرداخته نشده و با رسیدگی بیشتر، قابلیت جذاب‌تر شدن برای مخاطبانش رو داره. عدم وجود راهنمای مطلع، ضعف دیگه‎‌ی این موزه‌ست که البته بریده‌ی روزنامه‌ها و بعضی توضیحات مکتوب در موزه، تا حدی این ضعف رو جبران کرده. با این حال این‌ها دلیلی برای منصرف شدن از دیدن این خونه و وسایل قدیمی‌ای که قصه‌ی زندگی استاد بزرگ موسیقی ایرانی رو روایت می‌کنه، نیست.

هزینه ورودی

بازدید از این موزه رایگانه.

نظر یا تجربه شخصی

قبل و یا بعد از دیدن موزه، می‌تونید چرخی هم در حیاط کوچیکش بزنید. ضمنا طبق بریده‌ی روزنامه‌ای که در موزه دیدم، منزل استاد در زمان زندگی‌شون به شکل فعلی نبوده و بعد از ایشون تغییراتی کرده. راستی تا فراموش نکردم بگم که اگه به خانه‌موزه‌ی استاد صبا رفتین و به درِ بسته خوردید، زنگ بزنید و منتظر بمونید تا مرد خوش‌رویی در رو به روتون باز کنه.👣

 • مناسب برای خردسال
 • امروز 08:30 تا 15:30
  شنبه08:30 تا 15:30
  یکشنبه08:30 تا 15:30
  دوشنبه08:30 تا 15:30
  سه شنبه08:30 تا 15:30
  چهارشنبه08:30 تا 15:30
  پنج شنبه08:30 تا 15:30
  جمعه08:30 تا 15:30
 • , ميدان بهارستان، خیابان ظهیر الاسلام، نبش کوچه ی صبا، شماره ی 90
 • مترو؛ خط ۲ ایستگاه بهارستان
 • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner

نظر کاربران

هنوز هیچ نظری ثبت نشده