خانه‌ موزه‌ استاد صبا

۲.۳<امتیاز>
خانه‌‌موزه‌ای در خیابان ظهیرالاسلام
ميدان بهارستان، خیابان ظهیر الاسلام، نبش کوچه ی صبا، شماره ی 90
۱۲۰۳ بارمسیریابی
۱.۲/۵سطح قیمت
۴/۵کیفیت آثار
۲/۵نحوه ی نگهداری
۱/۵تسلط راهنمای موزه

درباره خانه‌ موزه‌ استاد صبا

اگه گذرتون به خیابون ظهیرالاسلام که مرکز فروش کاغذ و مقواست افتاده باشه، شاید نوشته‌ی روی کاشی نبش یکی از کوچه‌ها رو دیده باشین: «خانه موزه‌ی استاد صبا». اینجا منزل «ابوالحسن صبا»، استاد موسیقی ایرانیه که در سال ۱۳۵۳ به موزه‌ی صبا تبدیل شد.

توصیف ساختمان موزه

خونه‌ی استاد صبا بعد از مرگ ایشون، در سال 1353 به خانه‌موزه تبدیل شد و احتمالا یکی از اولین خانه‌موزه‌ها در ایرانه. این خونه با سبک معماری قدیمی ایرانی، بعد از مرگ استاد صبا، تغییراتی کرده و تفاوت‌هایی با شکل و شمایل زمان حیات ایشون داره.

درباره آثار

در این‌جا می‌تونید برخی وسایل شخصی، مجموعه‌ای از عکس‌ها، اسناد و البته بعضی ساز‌های استاد صبا از جمله ویولن ایشون رو ببینید. در بخش انتهایی موزه هم بعضی آثار و عروسک‌های ساخته‌ی دست همسر ایشون، خانم «اسفنديارى» (دخترعموی نيما يوشيج) که در صنایع دستی هنرمند بوده‌ رو پیدا می‌کنید.

استانداردهای موزه

متاسفانه چندان که باید به جذابیت‌های دیداری این موزه پرداخته نشده و با رسیدگی بیشتر، قابلیت جذاب‌تر شدن برای مخاطبانش رو داره. عدم وجود راهنمای مطلع، ضعف دیگه‎‌ی این موزه‌ست که البته بریده‌ی روزنامه‌ها و بعضی توضیحات مکتوب در موزه، تا حدی این ضعف رو جبران کرده. با این حال این‌ها دلیلی برای منصرف شدن از دیدن این خونه و وسایل قدیمی‌ای که قصه‌ی زندگی استاد بزرگ موسیقی ایرانی رو روایت می‌کنه، نیست.

هزینه ورودی

بازدید از این موزه رایگانه.

نظر یا تجربه شخصی

قبل و یا بعد از دیدن موزه، می‌تونید چرخی هم در حیاط کوچیکش بزنید. ضمنا طبق بریده‌ی روزنامه‌ای که در موزه دیدم، منزل استاد در زمان زندگی‌شون به شکل فعلی نبوده و بعد از ایشون تغییراتی کرده. راستی تا فراموش نکردم بگم که اگه به خانه‌موزه‌ی استاد صبا رفتین و به درِ بسته خوردید، زنگ بزنید و منتظر بمونید تا مرد خوش‌رویی در رو به روتون باز کنه.👣

پیاده‌چی حسین سبحانی
 • مناسب برای
 • امروز 08:30 تا 15:30
  شنبه08:30 تا 15:30
  یکشنبه08:30 تا 15:30
  دوشنبه08:30 تا 15:30
  سه شنبه08:30 تا 15:30
  چهارشنبه08:30 تا 15:30
  پنج شنبه08:30 تا 15:30
  جمعه08:30 تا 15:30
 • ميدان بهارستان، خیابان ظهیر الاسلام، نبش کوچه ی صبا، شماره ی 90
 • مترو؛ خط ۲ ایستگاه بهارستان
 • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
Loading...
مسیریابی

نظرات ( ۳ تا )

fereshtehmomenجمعه، ۲۰ اردیبهشت ۹۸به بقیه پیشنهادش می‌کنی؟: سلام. راستش ما امروز (جمعه) رفتیم اما تعطیل بود و نتونستیم داخلش رو ببینیم. بازدید شنبه تا چهارشنبه

مطالب مرتبط