محله سنایی

۳.۵<امتیاز>
محله‌ی همیشه شلوغ و زنده
خیابان سنایی، خیابان قائم مقام
۱۱۹۳ بارمسیریابی
امتیاز۳/۵قدمت
امتیاز۴/۵امکانات
امتیاز۴/۵دسترسی
امتیاز۳/۵حفظ هویت بصری

درباره محله سنایی

محله‌ی سنایی رو‌ خیلی‎ها به عنوان منطقه‎ای آروم‌ با خیابون‎های عریض می‎شناسن که تصویر کاملا درستی از این محله‎ست اما در عین حال می‎شه گفت که سنایی شاهد خیلی از اتفاقات فرهنگی و جذاب شهره.

تاریخچه

«مستوفی‌‎الممالک» از وزرای بانفوذ ناصرالدین شاه بود که اراضی زیادی در تهران داشت، از جمله باغ بهجت‎آباد که بخش عمده‎ای از اون منطقه‎ی ۶ امروزی تهرانه. روند ساخت‎و‎ساز در سنایی در اواخر سال‎های دهه ۳۰ و دیرتر از بقیه محله‎های مجاورش مثل یوسف‎آباد، بهجت‎آباد و امیر‎آباد به جریان افتاد. زمین‎های این محله متعلق به ارتش بود و به همین خاطر اولین ساکنان سنایی افسران و درجه داران بودن.

ویژگی‌ها و امکانات

ارامنه از ساکنین اصلی این منطقه‎ان و به همین علت مغازه‎های قدیمی با نام‎های ارمنی در سنایی زیاد به چشم می‎خوره. در طی سال‎ها تاسیس مراکز هنری باعث شکل‎گیری بافت فرهنگی در این محله شده. مرکز موسیقی بتهوون که قدیمی‎ترین فروشگاه موسیقی در ایرانه یکی از مکان‎های مهم فرهنگی در این خیابون بود که به تازگی نقل مکان کرده به خیابون میرزای شیرازی. همچنین اگه از خیابون سیزدهم سنایی عبور کرده باشین حتما ساختمون گالری شیرین با نمای خاصش توجهتون رو به خودش جلب کرده. این گالری ۱۳ ساله که در زمینه هنرهای تجسمی و تصویری فعالیت می‎کنه. اما سنایی به دلایل دیگه‎ای هم بین تهرانی‎ها معروفه و یکی از اون‎ها مغازه‎های متعدد پوشاک‌ کودکانه. در ابتدا فقط دو مغازه‎ی لباس کودک در این خیابون وجود داشته اما به تدریج بر تعدادشون اضافه می‎شه. در سال‎های اخیر بافت مسکونی این محله به سمت اداری شدن رفته و همین موضوع باعث ازدحام و شلوغی توی این محله شده. در انتها خوبه که بدونیم از اون جایی که سنایی در محدوده‎ی طرح ترافیک قرار داره تردد با وسایل نقلیه عمومی به این محله انتخاب بهتریه.

موقعیت جغرافیایی

این محله در منطقه‌ی ۶ تهران واقع شده و‌ از شمال به خیابون مطهری، از غرب به خیابون میرزای شیرازی، از شرق به بزرگراه مدرس و از جنوب به کریمخان ختم می‎شه.

نظر یا تجربه شخصی

یکی از جالب‎ترین بخش‎های این پیاده‎گردی برای من نگاه کردن به ویترین‎های این مغازه‎ها بود که به سبک مدرن چیده شدن و هم بچه‎ها و هم بزرگترها رو به خودشون جذب می‎کنن.👣

منتشر کنندهپیاده‌چی سارينا فرهادی
  • مناسب برای بزرگسالخردسال
  • خیابان سنایی، خیابان قائم مقام
  • مترو؛ خط ۱ ایستگاه شهدای هفتم تیر
  • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
Loading...
مسیریابی

نظرات

بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده

مطالب مرتبط