تماشاخانه سنگلج

خانه‌ی سیاه‌ بازها و مبارک
تقاطع خیابان وحدت اسلامی و بهشت، ضلع جنوب غربی پارک شهر
۶۷۴ بارمسیریابی
امتیاز۳.۵/۵کیفیت استیج
امتیاز۳/۵امکانات رفاهی
امتیاز۲.۵/۵تنوع برنامه اجرا
امتیاز۳/۵فضا و دکوراسیون

درباره تماشاخانه سنگلج

مترو حسن‌آباد رو که پیاده می‌شی و بالا میای زیبایی میدان چند ثانیه مبهوتت می‌کنه. به سمت جنوب خیابان وحدت اسلامی تقاطع بهشت که میرسی قدیمی‌ترین تماشاخانه تئاتر تهران را که کماکان فعال و صحنه‌اش گرمه رو میبینی. «تماشاخانه سنگلج» 25 شهریور، مهر ماه 1344 همزمان با اولین جشنواره نمایش‌های ایرانی افتتاح شد. کارگردانان و بازیگران صاحب نامی در اوایل افتتاح تماشاخانه بر روی این صحنه، شاهکارهای مانایی خلق کردند. تماشاخانه 25 شهریور، پس از انقلاب به نام سنگلج تغییر داده شد. در این سال‌ها، به دلیل مهاجرت یا بازنشستگی جمع کثیری از هنرمندان، استفاده از این تماشاخانه افول کرد تا سال 1386 که مورد بازسازی اساسی قرار گرفت و دوباره جان تازه‌ایی گرفت. بعضی از افیش‌های نمایش‌های اجرا شده در طول سال‌های قبل و بعد از انقلاب به دیوار تالار اویخته شده که خواندن نام بازیگران صاحب نامی که دیگر بین ما نیستند و یا مهاجرت کرده‌اند برای تماشاگران وفادار تئاتر مایه تاسف و دلتنگی‌ست .

ویژگی‌ها و امکانات

این مجموعه در زمان خود به لحاض فنی و تجهیزات نور و صدا و حتی اکوستیک سالن در نوع خود بی‌نظیر بوده. وجود امکانات صحنه‌ایی از قبیل سن گردان، میله‌های بالا برنده و دکورهای قابل تغییر چند منظوره این تماشاخانه را به نسبت بقیه سالن‌های نمایش زمان خود، مدرن و منحصر به فرد کرده بود.

نظر یا تجربه شخصی

پس از بیرون آمدن از تماشاخانه سنگلج، با زدن گشتی در پارک شهر زیبا و قدیمی هم می‌توانی حال و هوای سال‌هایی که تهران، طهران بود را زنده کنید.👣

  • , تقاطع خیابان وحدت اسلامی و بهشت، ضلع جنوب غربی پارک شهر
  • بی‌آرتی؛ پایانه ۷ ایستگاه امام خمینی (ره)
  • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner

نظر کاربران

هنوز هیچ نظری ثبت نشده