کاخ شمس‌العماره | کاخ گلستان

اثر تاریخی کاخ قاجاری
خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ، کاخ گلستان
۳۷۵۴ بارمسیریابی
امتیاز۵/۵قدمت
امتیاز۴/۵امکانات رفاهی
امتیاز۴.۲/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۴.۷/۵سلامت فیزیکی

درباره کاخ شمس‌العماره | کاخ گلستان

تهران پس از این که به پایتختی سلسله‌ی قاجار برگزیده شد، در زمان فتحعلی‌شاه و محمد‌شاه ، توسعه و آبادانی پیدا کرد. سبک تهران (سبک معماری تلفیقی) که از سال 1268 تا 1303 هجری قمری در ایران رواج داشته، تلفیقی از معماری سنتی ایران و معماری نئوکلاسیک غربه. یکی از شاخص‌ترین بناهای ساخته شده در این سبک، عمارت شمس‌العماره‌ست. از این عمارت می‌شه به‌عنوان اولین ساختمون مرتفع و نخستین نماد حکومتی تهران در دوره‌ی قاجاریه نام برد.

تاریخچه

طرح و نقشه‌ی شمس‌العماره از «معیرالممالک» است و معماری اون توسط «علی‌محمد کاشی» انجام شده. این عمارت پنج‌طبقه‌ست و 35متر ارتفاع داره و دارای دو برج در امتداد محور شمالی‌-جنوبیه که در میون این دو برج، ساعتی قرارداره. این بنای مرتفع برای تشریفات مهمون‌ها بوده و بیشتر از طبقات پایینی اون استفاده می‌کردن. بعضی‌ها معتقد هستن که از نظر ناصرالدین شاه بلندی این بنا به خورشید می‌رسیده! به خاطر همین اسمش رو شمس‌العماره یا عمارت خورشید انتخاب کرد.

متریال و نحوه‌ی اجرا

طبقه‌ی اول این بنا تالارهایی زیبا و آینه‌کاری‌های کم‌نظیری دارد که شامل ایوان و تالار شاهنشین و اتاق‌های گوشواره‌ست. این طبقه بیشتر برای مراسم و تشریفات کاربرد داشته. همچنین طبقات بالاتر قابلیت استفاده‌ی موقت و تفریحی داشتن. شمس‌العماره اولین بنایی بوده که در اون از فلز استفاده شده. تمام سطوح داخلی و خارجی این بنا تزیین شده‌ست و کم‌تر جایی در بنا یافت می‌شه که فاقد تزیینات باشه. یکی از دلایل مرتفع‌بودن این بنا، تماشای شهر تهران و اطراف اون از بالای ساختمون توسط ناصرالدین‌شاه و مهمون‌هاش بوده.

شرایط و نحوه‌ی بازدید

امکان بازدید از تمامی طبقات این ساختمون وجود نداره و تنها، طبقه‌ی اول که در واقع تراس این ساختمون محسوب می‌شه قابل بازدیده.

نظر یا تجربه شخصی

برای من خیلی جالب بود که این ساختمون در واقع پنج طبقه‌ست ولی از حیاط مجموعه‌ی کاخ سه طبقه دیده می‌شه.👣

 • مناسب برای خردسالبزرگسال
 • امروز 09:00 تا 18:00
  شنبه09:00 تا 18:00
  یکشنبه09:00 تا 18:00
  دوشنبه09:00 تا 18:00
  سه شنبه09:00 تا 18:00
  چهارشنبه09:00 تا 18:00
  پنج شنبه09:00 تا 18:00
  جمعه09:00 تا 18:00
 • , خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ، کاخ گلستان
 • مترو؛ خط ۱ ایستگاه پانزده خرداد
 • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner
بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده