خانه موزه جلال و سیمین

خانه و زندگی زوج عاشق قصه‌ها
دزاشیب، خیابان شهید رمضانی، کوچه رهبری، کوچه پسندیده، بن بست ارض، پلاک 1
۳۳۷۸ بارمسیریابی
امتیاز۵/۵سطح قیمت
امتیاز۴/۵کیفیت آثار
امتیاز۴/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۳/۵تسلط راهنمای موزه

درباره خانه موزه جلال و سیمین

​خانه‌موزه جلال و سیمین، یکشنبه 8 اردیبشهت سال ۹۷ مصادف با سالروز تولد سیمین دانشور افتتاح شد و قرار به اینه که از این به بعد به عنوان موزه برای بازدید عموم به کارش ادامه بده و امید هست که اینجا به یه پاتوق فرهنگی تبدیل بشه.

توصیف ساختمان موزه

قدمت این خونه که محل زندگی سیمین دانشور و جلال آل احمد بوده و در فهرست آثار ملی هم ثبت شده به زمان پهلوی دوم برمی‌گرده و به دست خود جلال در سال 1332 ساخته شده. این خونه که نمای تماما آجر داره 420 متر مساحت داره و در دو طبقه ساخته شده که اتاق نشیمن عمومی، سرویس ها، آشپزخونه و کتابخونه در طبقه اول و اتاق نشیمن خصوصی در طبقه دوم قرار دارن. حیاط این خونه با وجود باغچه ها و حوض خیلی باصفاست و کافه کوچکی هم در گوشه آن قرار داره.

درباره آثار

این خونه با بقیه‌ی خونه‌موزه‌ها فرق داره. سیمین دانشور و جلال آل احمد هر کدوم اونقدر معروف و محبوب هستن که آدم بخواد بره و محل زندگی‌شون رو ببینه و با دیدن این خونه در واقع با یک تیر دو نشون زدید. توی این خونه، با اسباب قدیمیش، با عکس‌ها و نقاشی‌های پرتره از صاحبخونه که اینور و اونور روی دیوار آویزون شده، به همون سال‌ها می‌رین. هر گوشه‌ی این خونه حرف برای گفتن داره. کتابخونه‌های شخصی سیمین و جلال، کتاب‌هایی که به دیگران تقدیم‌کردن یا از دیگران گرفتن، حلقه‌های ازدواجشون که پیش ویکتوریا خواهر سیمین بوده، اتاق کار رویایی جلال، اتاق دلباز سیمین تو طبقه‌ی دوم و اصلا از در و دیوار این خونه صدایی میاد که داره «سووشون» و «مدیر مدرسه» رو تعریف می‌کنه. مجسمه‌ای از سیمین و مجسمه‌ای از جلال در این خانه‌موزه قرار داره.

هزینه ورودی

قیمت بلیط این موزه 3 هزار تومنه.

نظر یا تجربه شخصی

اگه سیمین و جلال رو می‌شناسید، انگار که یه روز به عنوان مهمون دارید به خونه‌شون سر می‌زنید. ولی اگه با آقا و خانم خونه چندان آشنا نیستید، برید تا از نزدیک، روح زندگی عاشقانه‌ی زوج ادیب قصه‌ها رو لمس کنید. شاید همین باب آشنایی بیشتر باهاشون باشه.👣

 • مناسب برای خردسالبزرگسال
 • امروز 09:00 تا 18:00
  شنبه09:00 تا 18:00
  یکشنبه09:00 تا 18:00
  دوشنبه09:00 تا 18:00
  سه شنبه09:00 تا 18:00
  چهارشنبه09:00 تا 18:00
  پنج شنبه09:00 تا 18:00
  جمعه09:00 تا 18:00
 • , دزاشیب، خیابان شهید رمضانی، کوچه رهبری، کوچه پسندیده، بن بست ارض، پلاک 1
 • مترو؛ خط ۱ ایستگاه تجریش
 • روز و شب جای پارک دارد
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner

نظر کاربران

هنوز هیچ نظری ثبت نشده