عکاسی تهامی

۳<امتیاز>
تاریخ تصویری تهران
خیابان مصطفی خمینی، ضلع شرقى ميدان بهارستان
۵۲۷ بارمسیریابی
امتیاز۳/۵قدمت
امتیاز۱/۵امکانات رفاهی
امتیاز۳/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۵/۵سلامت فیزیکی

درباره عکاسی تهامی

همین که هنوز هم می‌شه ردپای طهران قدیم رو تو محله‌های تهران جدید پیدا کرد، اتفاق خیلی خوبیه. کشف این هفته‌ی من مربوط به تنها عکاسخانه‌ی قدیمی شهر در میدون بهارستانه: «فتوگرافی تهامی»! میون مغاز‌ه‌های این منطقه که اکثرا به آبمیوه‌فروشی، پیتزافروشی و فروش آلات موسیقی اشتغال دارن، این مغازه‌ی قدیمی کاملا متفاوت از سایر مغازه‌ها حسابی خودنمایی می‌کنه. سردر فتوگرافی تهامی نوشته شده: «فتوگرافی تهامی؛ اولین موسس فوتوگرافی آماتوری در ایران». در دو طرف مغازه ویترین‌های شیشه‌ای قرار داره که از سقف تا کف اون پر شده از عکس‌های طهران قدیم که هر آدم اهل دلی رو حسابی جذب خودش می‌کنه. انگار تو هرکدوم از عکس‌هایی که پشت ویترین هست، هزاران قصه وجود داره و آدم رو برای چنددقیقه از تهران شلوغ امروزی دور می‌کنه و می‌بره به خلوت طهران قدیم. وقتی وارد عکاسخانه‌ی تهامی می‌شید، انگار از دالان تاریخ عبور کردین و وارد طهران قدیم شدین؛ اینه که کلی انرژی خوب از محیط مغازه دست‌گیرتون می‌شه.

تاریخچه

وارد مغازه که شدم، عکس صاحب اصلی این مغازه اول از همه به چشمم خورد. سید جواد تهامی که از همون دوران کودکی به دوربین عکاسی علاقه‌مند بود و تو عکاسخانه‌های خیابون لاله‌زار شاگردی می‌کرد، در سال 1307 شمسی مغازه‌ای رو در سه‌راه امین‌حضور تهران می‌خره و در سال 1323 به مکان فعلیش در میدون بهارستان نقل مکان می‌کنه. به جز عکس‌هایی که خود مرحوم تهامی از تمام محله‌های تهران و شهرهای دیگه‌ی ایران گرفته، آرشیو عکسهاش رو با خرید عکس از مردم و عکاس‌های دیگه تکمیل کرد و عکاسخانه‌ی تهامی رو با هزاران عکس تبدیل به یه موزه‌ی کوچیک عکاسی کرد. در پرس‌و‌جوهایی که داشتم، متوجه شدم «علی حاتمی» لوکیشن‌های شهرک سینمایی رو از روی عکس‌های این عکاس ساخته. جواد تهامی در سال 1362، بعد از نیم‌قرن عکاسی درگذشت و از اون به بعد پسرش داریوش تهامی این عکاسخانه رو اداره کرد و به این مجموعه‌های جذاب رنگ و بوی بیشتری داد و‌ نتیجه‌ش شد انتشار کتاب‌های مختلفی از تهران قدیم و دیگر شهرهای ایران.

متریال و نحوه‌ی اجرا

.

شرایط و نحوه‌ی بازدید

.

نظر یا تجربه شخصی

به تموم کسایی که عاشق عکاسی و تاریخ هستن، پیشنهاد می‌کنم حتما به دیدن این عکاسخانه‌ی جذاب برید که هنوز هم یکی از اصیل‌ترین جذابیت‌های میدون بهارستانه. فتوگرافی تهامی جاییه که می‌شه توش توقف زمان رو احساس کرد؛ از تهران فعلی فاصله گرفت و دل سپرد به تهران در زمان‌های دوردست.👣

منتشر کنندهپیاده‌چی دنیا غلامی
 • امروز 10:00 تا 20:00
  شنبه10:00 تا 20:00
  یکشنبه10:00 تا 20:00
  دوشنبه10:00 تا 20:00
  سه شنبه10:00 تا 20:00
  چهارشنبه10:00 تا 20:00
  پنج شنبه10:00 تا 20:00
  جمعه10:00 تا 20:00
 • خیابان مصطفی خمینی، ضلع شرقى ميدان بهارستان
 • مترو؛ خط ۲ ایستگاه بهارستان
 • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
Loading...
مسیریابی

نظرات

بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده

مطالب مرتبط