محله‌ تجریش

محله‌ی همیشه شلوغ و مرکز حکومت شمیران در قدیم
خیابان شریعتی، میدان قدس، خیابان شهرداری
۹۴۲ بارمسیریابی
امتیاز۵/۵قدمت
امتیاز۵/۵امکانات
امتیاز۵/۵دسترسی
امتیاز۳/۵حفظ هویت بصری

درباره محله‌ تجریش

محله‌ی تجریش دو تا شاخصه‌ی مهم اقتصادی و مذهبی داره؛ امامزاده صالح (قطب مذهبی) و بازار تجریش (قطب اقتصادی). از دوران قدیم، به دلیل وجود فضاهای تفرجگاهی در کنار رودخونه‌ی مقصودبیگ، بلال‌فروشی‌ها، بستنی‌فروشی‌ها و دست‌فروش‌ها، تجریش فضای مناسبی برای تجمع اهالی تهران در روزهای پایانی هفته به حساب می‌اومده.

موقعیت جغرافیایی

مرز محله‌ی تجریش یه مقدار نامشخصه! اما این محله در اطراف میدون تجریش، شمال الهیه، شمال غرب خیابان شریعتی و جنوب محله‌ی دربند قرار گرفته.

تاریخچه

قسمت عمده‌ی دهکده‌ی تجریش در جنوب امام زاده صالح، میدون تجریش فعلی و باغات الهیه بوده. این دهکده دارای دو محله به نام‌های «تکیه بالا» و «تکیه پایین» بوده که مرکز اصلی این ده رو می‌تونیم بازار فعلی تجریش بدونیم. این محل حدودا ۵۰۰ تا ۶۰۰ سال پیش شکل گرفت و در زمان قاجاریه، مرکز حکومت شمیران و یا شمیرانات شد. نام قدیم تجریش «طَجْرِشت» بوده و اولین بار در «راحة الصدور» نوشته «ابوبکر راوندی»، در ذکر علت چگونگی درگذشت طغرل اول سلجوقی، ازش نام برده شده. بعضی محققان طجرشت را مخفف «طجردشت» به معنای «دشتی که در جلگه ساخته شده باشد» می‌دونن.

ویژگی‌ها و امکانات

خیابون شهرداری که شمالی‌ترین خیابون محله‌ی تجریشه، پر از هیاهو و زندگیه. کوچه‌ی زغالی‌ها، بیمارستان شهدای تجریش، بازار و تکیه‌ی تجریش، همجواری با امامزاده و نزدیکی با میدون تجریش، وجود ایستگاه مترو و پایانه‌ی اتوبوسرانی، باعث شده این خیابون همیشه پر از رفت‌وآمد باشه. بیمارستان شهدای تجریش اولین بیمارستان منطقه‌ست و پرونده‌اش پره از اتفاق‌ها و شخصیت‌های مهم. حدود ۹۰ سال قبل، این بیمارستان آرامگاه بوده و درختان تنومد توت و چنار معروفی داشته. بعد از اون به تملک شهرداری در‌میاد و به مدت ۲۰ سال به عنوان بلدیه شناخته می‌شده. این روزها در این بیمارستان نشونی از قبرهای قدیمی نمی‌شه پیدا کرد اما می‌گن بعضی از پنجشنبه شب‌ها عده‌ای برای رفتگانشون رو دیوارای بیمارستان شمع روشن می‌کنن. کمتر کسی توی منطقه‌ی تجریش هست که کتاب‌فروشی قدیمی «فردوسی» رو نشناسه. قبلا این کتاب‌فروشی در ابتدای خیابون دربند بود اما الان به ضلع شمال غربی میدون تجریش در ابتدای خیابان سعدآباد، منتقل شده و توسط پسر آقای «نودهی» (صاحب قدیمی این کتابفروشی) اداره می‌شه. اگه از خیابون شهرداری وارد تجریش بشید، درست روبه‌روی ورودی مترو می‌تونید وارد کوچه زغالی‌ها بشید که از معروف‌ترین کوچه‌های این محله‌ست. این کوچه در حدود ۶۰-۷۰ سال پیش، بورس زغال‌فروش‌های تهران بوده اما بعد از انقلاب که هزینه‌های مغازه‌ها کم‌کم بالا می‌ره، یواش‌یواش مغازه‌ها تغییر شغل می‌دن و روی میارن به مشاغل پردرآمدتر. تو این کوچه یه پاساژ قدیمی هم هست به نام «پاساژ شمیران» که چند تایی آنتیک‌فروشی در اون فعالیت می‌کنن. بعد از کوچه ذغالی‌ها با کمی پیاده‌روی می‌رسید تکیه بالا/بزرگ تجریش. این تکیه که از قدیمی‌ترین‌های تجریشه، جز آثار ملیه و در دوران قاجار ساخته شده. همجواری تکیه با امامزاده و بازار سنتی تجریش اون رو به پر رفت‌وآمدترین محدوده‌ی تجریش تبدیل کرده. صحن وسط تکیه در گذشته مکانی برای اجرای شبیه‌خوانی بوده و هر کدوم از غرفه‌های اطرافش به نام یکی از اهالی محل نام‌گذاری شده بوده. جالبه بدونید در سال ۶۶ بر اثر سیل به کلی تخریب شده و بعدها دوباره بازسازی می‌شه. تکیه رو که رد کنید بعد از گذر از یه سری کوچه‌پس‌کوچه می‌رسید به بازار تجریش و بعد از اون امامزاده. بعد از امامزاده، از کنار رودخونه که بگذرید و وارد خیابون دربندی بشید می‌تونید وارد یه هزارتوی پیچ‌درپیچ از کوچه‌پس‌کوچه‌های محله بشید که اگه حواستون نباشه و دسترسی به گوگل‌مپ نداشته باشین هر آن ممکنه گم بشین. این محله ترکیبی از برج‌های بلند‌مرتبه و خونه‌های ویلایی و خونه‌باغه. هنوز تو این محله یه سری کوچه‌باغ و کوچه‌های «آشتی‌ کنون» پیدا می‌شن که قدم‌زدن توشون خیلی لذت‌بخشه. یکی از جالب‌ترین چیزهایی که تو کوچه‌گردی تجریش بهش برخوردیم، خونه‌هایی بودن که موقع ساخت و ساز، درخت‌های قدیمی رو داخل معماری خودشون حفظ کردن. وارد کوچه‌ی رضایی که بشین و به سمت میدون قدس به پیاده‌روی‌تون ادامه بدید، نبش کوچه‌ی سلیمان‌زاده با یه سردر زیبا روبه‌رو می‌شید. این سردر که تنها قسمت باقی‌مونده از باغ «دکتر صبار فرمانفرماییان» بوده که در یه دوره‌ای وقف انستیتو پاستور تهران می‌شه. این باغ به علت پروژه‌ی متروی تجریش تخریب می‌شه و فقط سردر اصلی باقی می‌مونه. در زمان ساخت مترو، سردر و شیروانیش هم در حال خراب شدن بوده که میراث فرهنگی و انستیتو پاستور و مترو به موقع دست به کار می‌شن و در سال ۱۳۹۳ مرمتش می‌کنن.

نظر یا تجربه شخصی

برای من جذاب‌ترین بخش تجریش‌گردی، حال‌وهوای کوچه‌پس‌کوچه‌های بازار و تکیه‌ی بزرگ تجریش بود! راستی یادتون نره که برای تجریش‌گردی دست کم باید یه صبح تا عصر وقت بذارید.👣

 • مناسب برای خردسالبزرگسالغیرفعال
 • امروز 00:00 تا 23:59
  شنبه00:00 تا 23:59
  یکشنبه00:00 تا 23:59
  دوشنبه00:00 تا 23:59
  سه شنبه00:00 تا 23:59
  چهارشنبه00:00 تا 23:59
  پنج شنبه00:00 تا 23:59
  جمعه00:00 تا 23:59
 • , خیابان شریعتی، میدان قدس، خیابان شهرداری
 • مترو؛ خط ۱ ایستگاه تجریش
 • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner
بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده