پارک آبشار تهران

پارکی در دل تپه‌های غرب تهران
انتهای بلوار همت غرب، اتوبان شهید خرازی، خروجی آبشار تهران
۳۷۶۴ بارمسیریابی
امتیاز۳.۹/۵نظافت
امتیاز۳.۶/۵امکانات رفاهی
امتیاز۳.۹/۵کیفیت فضای سبز
امتیاز۴/۵وسعت

درباره پارک آبشار تهران

غرب تهران جاییه که تهران جدید داره شکل می‌گیره. در این بخش از تهران «پارک آبشار» به شکل چند طبقه و پر از پله روی دامنه‌ی کوه قرار گرفته. این پارک تازه تاسیس، دارای انواع و اقسام گونه‌های گیاهی و فضاهای مختلفه که انگار هر کدوم رو از جایی برداشتن و به اینجا آوردن. شاید در این پارک کم و کاستی‌هایی وجود داشته باشه اما منظره‌ی متفاوتی رو از منطقه‌ی شمالی دریاچه‌ی چیتگر و اطرافش پدید آورده.

تاریخچه

تو دامنه‌ی جنوبی کوه‌های البرز جایی که تا همین چند سال پیش کاملا خشک بود و تنها چشمه‌ی باریکی از میون کوه‌ها جاری بود، باغی معروف به «باغ اناری» وجود داشت. به دنبال طرح‌های توسعه‌ی جدید تهران و احداث مجتمع‌ها و دریاچه‌ی چیتگر، شهرداری منطقه‌ی ۲۲ برای بالا بردن سرانه‌ی فضای سبز و ایجاد فضایی مناسب برای ساکنین آینده‌ی این منطقه و همین‌طور جلوگیری از زمین‌خواری، پارک آبشار رو در همسایگی «پارک جنگلی لتمال» بنا کرد. پارک آبشار در شیب طبیعی کوه ساخته شده و از اونجایی که چشمه‌ی قدیمی قدرت آبیاری و پرکردن آبشار و برکه‌ها رو نداره، آب به صورت مصنوعی و مکانیکی پمپاژ می‌شه.

ویژگی‌ها و امکانات

پارک به صورت مطبق شکل گرفته و به همین خاطر برای جابه‌جا شدن در پارک باید پله‌های زیادی رو طی کنید. در هر طبقه برکه‌ای وجود داره و در نقطه‌ی بالایی پارک آبشار (که معمولاً خاموشه) یه گنبد چوبی بزرگ قرار داره. گنبدی که کل مسیر فکرتون رو مشغول می‌کنه که چه اتفاقی زیرش میفته. اما از نزدیک بیشتر شبیه معبدیه برای ستایش آناهیتا، الهه آب. به طور کل قسمت بالایی پارک کامل‌تر و زیباتر از قسمت پایینیه. در ضمن هرچه بالاتر برید، منظره‌ی دریاچه هم گسترده‌تر می‌شه. در پارک فضاهای زیبایی وجود داره که به کارت‌پستال شباهت داره و با گشتن در پارک تعداد بیشتری از این فضاها پیدا خواهید کرد. پوشش گیاهی خیلی متنوعی سطح پارک رو پر کرده اما چون همه‌ی گیاه‌ها جوون هستن، نمی‌تونن سایه‌اندازی داشته باشن که در طراحی پارک به این موضوع اونقدر فکر نشده. غیر از اون تو پارک آبخوری وجود نداره و رستوران توی پارک هم نوشیدنی تنها سرو نمی‌کنه.

نحوه‌ی دسترسی

پارک آبشار تهران امکان دسترسی عمومی نداره و فقط با ماشین شخصی می‌تونید به اینجا برید. البته پارکینگ بزرگی داره.

نظر یا تجربه شخصی

پارک فضاهای قشنگی داره مخصوصا کنار برکه‌ها. همین‌طور دید و منظره‌ی وسیعی به دریاچه‌ی تهران جدیدی داره که شاید خیلی‌هامون هنوز باهاش خاطره‌ی چندانی نداشته باشیم اما باز هم تو شب جذاب و خیره‌کنندست. با اینکه پارک تازه تاسیسه اما کاستی‌هایی هم به چشم می‌خوره. مثل نداشتن آبخوری، یا فضاهای تجاری متعددی که عموما بسته‌ان و سرویس های بهداشتی دوری که پیدا کردنشون سخته. مسیر ماشین محدوده و داخل پارک فقط مسیر‌های پله‌ای تعبیه شده، به همین خاطر کم‌توان‌ها و معلولین حرکتی امکان استفاده از پارک رو ندارن. غیر از اون پارک فقط برای قرار‌های دو نفره می‌‌تونه نباشه و امکان تبدیل به فضای جمعی رو داشته باشه که تو آبشار تهران خیلی بهش بها داده نشده.👣

  • مناسب برای خردسال
  • , انتهای بلوار همت غرب، اتوبان شهید خرازی، خروجی آبشار تهران
  • مترو؛ خط ۵ ایستگاه ایران خودرو
  • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner
بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده