تکیه درخونگاه

قصه درخونگاه و نخل معروفش
خیابان پانزده خرداد، خیابان اکبرنژاد، تکیه درخونگاه
۸۴۲ بارمسیریابی
امتیاز۴/۵قدمت
امتیاز۲/۵امکانات رفاهی
امتیاز۳/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۳/۵سلامت فیزیکی

درباره تکیه درخونگاه

اگر بخوایم چند تا از تکیه‌های باقی مونده از دوره‌ی قاجار تهران رو نام ببریم، قطعاً «تکیه‌ی درخونگاه» در این فهرست خواهد بود. تکیه‌ای با قدمت زیاد که پس از سال‌ها، مراسم محرم همچنان در اون برگزار می‌شه.

تاریخچه

در مورد قدمت تکیه درخونگاه اگرچه تاریخ دقیقی وجود نداره، ولی به طور یقین می‌دونیم که این تکیه در دوره‌ی حکومت ناصرالدین شاه قاجار برپا بوده. شاهد این ادعا یه تشت مسیه که دور لبه‌ی این تشت متنی حکاکی شده با این مضمون که این تشت متعلق به تکیه درخونگاهه و بر کسی لعنت فرستاده که این تشت رو از تکیه بیرون ببره. و در آخر تاریخ «سنه 1272» قمری حکاکی شده که در زمان حکومت ناصرالدین شاه بوده. این تشت هنوز هم در تکیه‌ست. اگرچه بعضی‌ها معتقدن که اسم محله‌ی درخونگاه در ابتدا «در خانقاه» بوده و بعداً تغییر کرده، بعضی دیگه تعریف دیگری برای وجه تسمیه این محل روایت می‌کنن. گویا بین عزاداران محله‌های سنگلج و چاله میدون، گاهی درگیری‌ها و خون‌ریزی‌هایی پیش می‌اومده و به همین دلیل بوده که این محل به «خون‌درگاه» معروف شده. در یکی از این درگیری‌ها یکی از اهالی سنگلج کشته می‌شه و به دستور ناصرالدین شاه، نخل هیئت عزاداری چاله میدون به عنوان خون‌بس به سنگلج و تکیه‌ی این محل برده می‌شه.

متریال و نحوه‌ی اجرا

به غیر از نخل معروف، چیزی که در این تکیه توجه رو جلب می‌کنه، توق و علم بزرگیه در تکیه قرار داده شده. مراسم عزاداری زنانه و مردانه در کنار هم که با پرده‌ای جدا می‌شه برگزار می‌شه. روز تاسوعا یکی از مهمترین روزهای این تکیه‌ست که زنان و مردان همگی به نخل معروف تکیه متوسل می‌شن، دخیل می‌بندن و ازش حاجت می‌خوان.

شرایط و نحوه‌ی بازدید

مهمترین مراسمی که در تکیه درخونگاه برگزار می‌شه، مراسم دهه‌ی اول محرمه که هر روز در اون عزاداری برگزار می‌شه.

نظر یا تجربه شخصی

این تکیه‌ی قدیمی با ماجرای جالبی که داشته، یکی از گزینه‌های خوب برای بازدید در روزهای محرمه.

  • مناسب برای بزرگسالخردسالغیرفعال
  • خیابان پانزده خرداد، خیابان اکبرنژاد، تکیه درخونگاه
  • مترو؛ خط ۱ ایستگاه پانزده خرداد
  • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
Loading...
مسیریابی

نظرات ( ۱ تا )

نظر دهنده
reservoirیکشنبه، ۲۴ شهریور ۹۸نحوه‌ی نگهداری: خوبقشنگ‌ترین قسمت بنا: خلیی خوی

خوب