اثر تاریخی تکیه دزاشیب

تکیه‌ای 120 ساله در شمیران
میدان قدس، خیابان باهنر، دزاشیب (کبیری) ، خیابان کریمی، تقاطع قاسمی
۶۹۸ بارمسیریابی
امتیاز۴/۵قدمت
امتیاز۲/۵امکانات رفاهی
امتیاز۳/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۴/۵سلامت فیزیکی

درباره اثر تاریخی تکیه دزاشیب

در دوران ناصرالدین شاه هر یک از روستاهای اطراف تهران تکیه‌­های مخصوص به خودشون رو داشتند. یکی از این روستاها روستای شمیراناته که امروزه به یکی از محله­‌های شهر بزرگ تهران تبدیل شده. از معروف‌­ترین و قدیمی‌­ترین تکیه‌­های شمیرانات می‌شه «تکیه دزاشیب» رو نام برد.

تاریخچه

این تکیه به گفته اهالی قدیمی محل، با نزدیک به 120 سال قدمت و با مساحت حدود 440 متر مربع در دو طبقه، در یکی از خیابان­‌های محله دزاشیب تهران قرار داره. ساختمان کنونی این حسینیه توسط مرحوم «رضاقلی‌خان مجدالممالک» برپا شده. هم ­اکنون در این تکیه تاریخی علاوه بر برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم و صفر، تو ماه­‌های دیگه سال نیز مراسم­‌های مذهبی و کلاس­‌های وعظ و قرآنی دایر می‌شه.

متریال و نحوه‌ی اجرا

در بدو ورود به این حسینیه اولین چیزی که نظر شما رو جلب می‌کنه، سقف بسیار بلند و 6 ستون سبز رنگیه که ساختمان حسینیه بر روی اون­‌ها بنا شده. به گفته خادم حسینیه یکی از ستون‌­ها که از بقیه قدیمی­‌تره، ستون پایه و اصلی این بنا بوده که چادری به منظور پوشش سقف حسینیه بر روی اون قرار می­‌گرفته . این 6 ستون بلند، حوضی مرمری رو در بر­ می­‌گیرند که دقیقا در وسط تکیه قرار گرفته و تا حالا چندین بار مرمت شده. وجود این حوض و صدای آب به تلطیف فضای حسینیه کمک بسیاری کرده. اطراف این حوض با فرش­‌های لاکی رنگی پوشیده شده که زیبایی خاصی در تضاد با رنگ آبی حوض ایجاد می­‌کنه، البته در گذشته­‌های دور، با کاه کف زمین رو می‌پوشوندند تا برای عزادارن آماده بشه. در طبقه اول این حسینیه اتاقک‌هایی هست که به گفته یکی از اهالی محل در حدود صد سال قبل، حجره­‌هایی بودن که دری رو به خیابون داشتن و فقط در ایام محرم کارشون رو تعطیل می‌کردن و حجره­‌ها با پارچه­‌های سیاه پوشیده شده و برای برگزاری مراسم در تکیه آماده می­‌شدن. در طبقه دوم این حسینیه نیز اتاقک­‌های کوچک و مجزایی وجود داره که در گذشته به اون‌­ها «طاق­‌نما» گفته می­‌شد و هر طایفه­‌ای در یکی از اون‌ها با چایی یا شربت یا غذای مخصوص از عزاداران طایفه‌ش پذیرایی می­‌کرده.

شرایط و نحوه‌ی بازدید

بازدید برای عموم داره.

نظر یا تجربه شخصی

با اندکی دقت به دیوار­های این حسینیه متوجه نقاشی بسیار زیبایی از واقعه کربلا شدم و همچنین در کنار این نقاشی، علم­‌های این تکیه بسیار جلب توجه می­‌کرد. این علم­‌ها به دلیل قدمت و ارزش بسیاری که دارن از تکیه خارج نمی‌­شن. در تمام این سال­‌ها این تکیه به همت اهالی محل و مردم نیکوکار سرپا نگه داشته شده. تمامی اهالی این محل معتقدند که عزاداری به ­جز در تکیه قدیمی محله‌شون لطفی نداره. سرانجام این تکیه‌ی تاریخی در 30 تیر سال 1384 به ثبت ملی رسید. بازدید از این تکیه به خصوص در ایام محرم خالی از لطف نخواهد بود.👣

  • مناسب برای خردسالبزرگسال
  • , میدان قدس، خیابان باهنر، دزاشیب (کبیری) ، خیابان کریمی، تقاطع قاسمی
  • مترو؛ خط ۱ ایستگاه تجریش
  • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner

نظر کاربران

هنوز هیچ نظری ثبت نشده