اثر تاریخی تکیه بزرگ تجریش

تکیه تجریش، از قدیمی‌ترین تکیه‌های تهران
میدان تجریش، خیابان شهرداری، کوچه حدادی، ثابتی، روبروی امام‌زاده صالح‌
۸۰۵ بارمسیریابی
امتیاز۴/۵قدمت
امتیاز۵/۵امکانات رفاهی
امتیاز۵/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۵/۵سلامت فیزیکی

درباره اثر تاریخی تکیه بزرگ تجریش

اگر از راسته‌ی میوه‌فروشان میدون تجریش به سمت بازار، حرکت کنید، درست در ابتدای ظلع غربی بازار کنار امام‌‍زاده صالح فضای چهارگوشی رو می‌بینید که بهش «تکیه بزرگ تجریش» می‌گن.

تاریخچه

مردم محل می‌گن این بنا بیش از صد سال قدمت داره. زمانی که تجریش مرکز محدوده‌ی شمیرانات بود و اطراف تجریش حومه‌ی تهران حساب می‌شد، تکیه‌ی زیبای تجریش در زمان حکومت قاجاریه بر پایه‌ی اعتقادات مذهبی و عشق و علاقه‌ی بسیار زیاد برای عزاداری امام حسین (ع) در ایام محرم ساخته شد. در سال 1366 به دلیل وقوع سیل تکیه تجریش به کلی تخریب شد و بعد از چند ماه این تکیه دوباره باسازی شد و دوباره حس‎وحال قشنگش رو به خودش گرفت. این تکیه بزرگ و جذاب بخش بزرگی از هویت محله‌ی تجریشه.

متریال و نحوه‌ی اجرا

وقتی وارد بازار تجریش می‌شید در نزدیکی تکیه، به بالای در که نگاه کنید زوی سردر نوشته شده: إنّ الحسين مصباح الهدى وسفينة النجاة. وارد تکیه که می‌شید اگر با دقت نگاه کنید، طاق‌ها و فضای میدونی تکیه رو به راحتی می‌تونید پیدا کنید. این تکیه دارای پوشش شیروانی و پلان مستطیل‌شکله. اتاق شاه‌نشینش هم در قسمت جنوبی این تکیه قرار داره. در صحن وسط، سکویی به شکل مستطیل قرار داره که برای آئین اجرای شبیه‎خوانی مورد استفاده قرار می‌گیره. سردر تمام غرفه‌های تکیه به نام یکی از ائمه نام‌گذاری شده.

شرایط و نحوه‌ی بازدید

بازدید برای عموم داره.

نظر یا تجربه شخصی

این تکیه در دهه‌ی اول محرم حال‌وهوای متفاوت می‌گیره، دیگه هیچ خبری از میدون میوه‌وتره‌بارش نیست. تمام این میوه و سبزیجات خوش‌رنگ جمع می‌شن و حجره‌ها بسته تا همه مردم از تمام اطراف تجریش جمع بشن و مراسم عزاداری رو به شیوه‌ی اصیلش در این تکیه برگزار کنن.👣

 • مناسب برای خردسالبزرگسال
 • امروز 20:00 تا 22:00
  شنبه20:00 تا 22:00
  یکشنبه20:00 تا 22:00
  دوشنبه20:00 تا 22:00
  سه شنبه20:00 تا 22:00
  چهارشنبه20:00 تا 22:00
  پنج شنبه20:00 تا 22:00
  جمعه20:00 تا 22:00
 • , میدان تجریش، خیابان شهرداری، کوچه حدادی، ثابتی، روبروی امام‌زاده صالح‌
 • مترو؛ خط ۱ ایستگاه تجریش
  مترو خط ۱ ایستگاه تجریش
  بی‌آرتی پایانه ۷ ایستگاه تجریش
 • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner

نظر کاربران

هنوز هیچ نظری ثبت نشده