اثر تاریخی باغ توتی

قبرستان حرم شاه عبدالعظیم شد
شهرری، میدان نماز، خیابان کمیل، میدان شهرداری، خیابان مدرس، میدان مدرس، حرم شاه عبدالعظیم
۵۱۰ بارمسیریابی
امتیاز۵/۵قدمت
امتیاز۵/۵امکانات رفاهی
امتیاز۴/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۳/۵سلامت فیزیکی

درباره اثر تاریخی باغ توتی

شهرری از قدیم تا به امروز مکان مقدس و قابل احترامی بوده. طبق عادات و رسوم، خاکسپاری آدم‌ها در نزدیکیه یک مکان مقدس بسیار ارزشمنده؛ به همین دلیل به مرور زمان باغِ توتِ نزدیک به حرم «شاه‌ عبدالعظیم» تبدیل به قبرستون می‌شه، که امروزه به صحن «باغ توتی» معروفه. با خوندن تاریخِ روی سنگ‌قبرهای تَرک خورده و شکسته به قِدمت این قبرستون پی ‌می‌بریم و همچنین قبرهای افرادی که به تازگی دفن شدن، نشون از حیات این قبرستون داره. همونطور که در بالا گفتم شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی و دینی زیادی در اینجا به خاک سپرده شدن مثل: ستارخان(سردار مبارز مشروطه)، خاندان قائم‌مقام فراهانی(سیاست‌مدار و ادیب)، بدیع‌الزمان فروزان‌فر(استاد زبان و ادبیات فارسی) و آیت‌الله کاشانی که امروزه صحن کنار قبرستون هم به نام ایشان نام‌گذاری شده.

تاریخچه

از زمان فوت شاه‌ عبدالعظیم بقعه و باغ‌های اطراف حرم رو شخصی به نام «عبدالجبار» وقف شیعیان کرد یعنی حدوداً قرن سوم هجری‌قمری. قسمتی از صحنِ باغ توتی مدرسه‌ای بود به نام مدرسۀ «امین‌السلطان» كه طلاب در اون تحصيل می‌کردن و «آیت‌الله شیخ تقی‌ بافقی» هم در اون تدریس می‌کرده و دورتادور مدرسه هم حجره بوده. اين مدرسه تا سال 1299هجرى‌شمسی داير بود و بعد تعطيل و حجره‌هاى اون به مقبره تبديل شد. مقبره‌ی رجال و اشراف و دولت‌مردان و شخصیت‌های سیاسی اون زمان. باغ توتی پر از درختان توت بود و به دلیل تعداد زیاد پرنده‌ی طوطی در این باغ، به باغ توتی معروف شده. در سال 1369 طرح توسعه‌ی حرم انجام شد و به همین علت تمام قبرهای قدیمی که شکسته شده‌ بودن، تخریب و بازسازیِ اساسی شد و با خرید مغازه‌ها و خونه‌های اطراف به صحن‌ها و رواق‌ها و ایوان‌ها اضافه شد.

شرایط و نحوه‌ی بازدید

این قبرستون همه‌روزه قابل بازدیده.

نظر یا تجربه شخصی

این صحن از یک طرف به حرم و از یک طرف به بازار قدیم راه داره به همین دلیل افراد زیادی از این صحن عبور می‌کنن و شاید یکی از علت‌های تخریب سنگ‌قبرها همین باشه ولی با این حال این قبرستون شبیه به قبرستون‌های معمول نیست و به دلیل حضور هرروزه‌ی زائرین رنگ ‌و بوی تازگی و زندگی به صحن باغ توتی بخشیده شده.👣

  • مناسب برای بزرگسالخردسالغیرفعال
  • , شهرری، میدان نماز، خیابان کمیل، میدان شهرداری، خیابان مدرس، میدان مدرس، حرم شاه عبدالعظیم
  • مترو؛ خط ۱ ایستگاه شهر ری
    مترو خط ۱ ایستگاه شهر ری
    مترو خط ۱ ایستگاه جوانمرد قصاب
  • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner

نظر کاربران

هنوز هیچ نظری ثبت نشده