موزه تایپ

موزه و مجموعه‌ای از اولین ماشین‌های اداری جهان
تهران، خیابان ایرانشهر، نبش خیابان آذرشهر، کافه تایپ
۱۷۳۶ بارمسیریابی
امتیاز۱.۱/۵سطح قیمت
امتیاز۳/۵کیفیت آثار
امتیاز۳/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۴/۵تسلط راهنمای موزه

درباره موزه تایپ

شاید خبر نداشته باشید که در طبقه‌ی زیرین «کافه تایپ» در حوالی خیابون ایرانشهر، موزه‌ی جمع‌وجور و مختصری برپا شده که بی‌ربط به اسم کافه نیست. تعدادی از ابزار و ادوات قدیمی تایپ و نگارش و ماشین‌های اداری، تو این موزه جمع‌آوری شده که اکثر این ابزار، قدمت خیلی زیادی دارن.

توصیف ساختمان موزه

صاحب کافه تایپ که شخصی علاقه‌مند به لوازم و ماشین‌های اداریه، مجموعه‌ای از قدیمی‌ترین ابزار تایپ رو در زیرزمین کافه‌اش نگه‌داری می‌کنه.

درباره آثار

اشیا‌ی این موزه، شامل انواع ماشین‌ تحریر یا ماشین‌ تایپ می‌شه که بعضی شکل، فرم و کاربرد جالبی دارن. ماشین‌حساب‌های اولیه، مدادتراش و لوازم مربوط به امور نگارش و اداری، وسایل دیگه‌ای هستن که در این موزه نمایش داده شده. قدمت این وسایل اغلب به اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم می‌رسه و اکثرا محصول آمریکا و کشورهای اروپایی‌ان. نکته‌ی جالب اینه که اکثر این وسایل سالم هستن و کار می‌کنن. نمونه‌های خاصی از ماشین‌حساب‌های دقیق اولیه، ماشین تحریر مخصوص خبرنگاران (با تعداد حروف محدود، این امکان رو به خبرنگار می‌داد که با تایپ سریع، به شکلی کدگذاری شده مطلب رو بنویسه و بعدا به متنی مفصل تبدیل کنه)، از جمله اشیا‌ی این موزه‌ هستن. همچنین وسیله‌ی جالبی برای تایپ نت‌های موسیقی که تعداد محدودی از اون ساخته شده، تو این موزه قرار داره.

استانداردهای موزه

فضای این موزه چندان به موزه شبیه نیست. در زیرزمین کوچیکی، چند تا ویترین قرار داده شده و بیشتر به یه مجموعه‌ی خصوصی شباهت داره تا موزه. کنار هر کدوم از وسایل، کارخونه‌ی سازنده و سال ساختشون نوشته شده. توضیحات بیشتری وجود نداره و برای درک بهتر این بازدید، باید حتما توضیحات راهنما رو بشنوید که در بین این توضیحات، نکات جالب زیادی خواهید شنید.

هزینه ورودی

بازدید از این موزه رایگانه.

نظر یا تجربه شخصی

این موزه هنوز به طور رسمی کار نمی‌کنه و برای بازدید باید با مسئولین کافه تایپ، هماهنگ کنید.👣

 • مناسب برای خردسالبزرگسال
 • امروز 08:00 تا 17:00
  شنبه08:00 تا 17:00
  یکشنبه08:00 تا 17:00
  دوشنبه08:00 تا 17:00
  سه شنبه08:00 تا 17:00
  چهارشنبه08:00 تا 17:00
  پنج شنبه08:00 تا 17:00
  جمعه08:00 تا 17:00
 • , تهران، خیابان ایرانشهر، نبش خیابان آذرشهر، کافه تایپ
 • مترو؛ خط ۱ ایستگاه شهدای هفتم تیر
 • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner
بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده