محله وردآورد

آوردگاه گل سرخ
اتوبان تهران-کرج، خیابون وردآورد
۲۳۹۹ بارمسیریابی
امتیاز۴.۷/۵قدمت
امتیاز۲.۳/۵امکانات
امتیاز۳.۶/۵دسترسی
امتیاز۲.۶/۵حفظ هویت بصری

درباره محله وردآورد

تو مسیر اتوبان تهران-کرج محله‌ای قرار گرفته که خیلی قبل‌تر از این‌که اتوبان ساخته بشه وجود داشته. «دهخدا» تو کتابش در مورد وردآورد گفته: «وردآورد دهی جز بخش کن شهرستان تهران، یک هزار گزی شمال راه شوسه تهران-کرج واقع در دامنه با سکنه 438 تن». وردآورد به معنی آوردگاه گل سرخه.

تاریخچه

در حدود 400 سال پیش کسانی از روستای «وردیج» در دامنه‌ی البرز و بالای رودخونه‌ی وردآورد به این‌جا کوچ کردن و روستای وردآورد رو تشکیل دادن. وجود کاروانسرای سنگی که از زمان صفویه وجود داشته (امروزه تخریب شده) و باغ‌های فراوون، دو انگیزه‌ی اصلی کوچ اهالی روستا بودن. اون‌ها برای امرار معاش به کشاورزی به خصوص کار در باغ‌های انار و کاشتن گل سرخ پرداختن. زمان قدیم در این‌جا قلعه‌ای بزرگ بوده با چندین برج دیده‌بانی و در بزرگ چوبی که ساکنین وردآورد درون اون زندگی می‌کردن، درون قلعه مسجد، مدرسه، آب‌انبار، حمام و یک حوض بزرگ که آب قنات درون اون ریخته می‌شده، وجود داشته؛ این قلعه در محدوده‌ی چهارراه انقلاب قرار داشته. وردآورد امروزی در دهه‌ی 40 با ساخت کارخونه‌ها و ساکن شدن کارگران در اطراف اون‌ها شکل گرفت. ساکنین قلعه هم که با کمبود جا مواجه شده بودن ساخت‌وساز در بیرون قلعه رو شروع کردن تا جایی که قلعه به کل تخریب شد.

ویژگی‌ها و امکانات

تفاوت زیادی بین دو بخش شمالی و جنوبی محله‌ی وردآورد وجود داره. بخش شمالی جدیدتر و نوسازتره و به جز شهرک‌های مسکونی، بیشتر خونه‌ها به صورت برج ساخته شدن و تعداد کمی خونه‌های ویلایی دوطبقه بینشون دیده می‌شه البته هنوز این قسمت از محله به اون صورت رونق نگرفته و ساکنین کمی هم داره. تو بخش جنوبی که قدمت بیشتر و بافت قدیمی‌تری هم داره، زندگی بیشتر جریان داره و محله سرزنده تره. وردآورد پر از کارخونه‌ها و کارگاه‌های کوچیک و بزرگه، تو این محله فقط مغازه‌ها و غدافروشی‌های محلی پیدا می‌شه و چندتا پارک محلی هم داره که مراکز تفریحی محله به حساب‌ میان اما «شهرک سینمایی غزالی» و «باغ گیاه‌شناسی ملی ایران» که دو تا از مکان‌های خوب تفریحی تهرانن در نزدیکی این محله قرار گرفتن. در دامنه‌های البرز در شمال محله هم بعضی اوقات کسانی که با چتر یا پاراگلایدر می‌پرن، دیده می‍شن. در شمال وردآورد روستایی به نام «وردیج» وجود داره که یکی از جاهای دیدنی و بکر تهرانه که فاصله‌ی کمی با وردآورد داره و کوه‌های سنگی این روستا به نام «ارواح سنگی» معروفه.

موقعیت جغرافیایی

قدیم وردآرود جزوی از منطقه‎ی 9 بوده اما امروزه وردآورد شمالی تو منطقه‌ی 22 و وردآرود جنوبی تو منطقه‌ی 21 شهرداری تهران قرار می‌گیره. از شمال به اتوبان خرازی و دامنه‌ی جنوبی البرز، جنوب به اتوبان لشکری، شرق به خیابون داروپخش و اردستانی و از غرب به گرم‌دره محدود میشه.

نظر یا تجربه شخصی

به جز قسمت شمالی بلوار وردآورد بقیه‌ی محله خیلی خلوته و ترجیحا تو روشنایی روز و با همراه به این محله برای پیاده‌گردی برید، دیدن روستای وردیج هم تو برنامه‌اتون بزارید.👣

  • مناسب برای بزرگسالخردسالغیرفعال
  • , اتوبان تهران-کرج، خیابون وردآورد
  • مترو؛ خط ۵ ایستگاه ورد آورد
  • پارکینگ دارد
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner

نظر کاربران

هنوز هیچ نظری ثبت نشده