غار موزه وزیری

غار موزه‌ای عجیب از آثار ناصر هوشمند وزیری
لواسان، بلوار امام خمینی، جاده کند علیا و سفلی، دوراهی بوجان، سمت چپ بعد از چال ناظران پلاک 77
۲۲۹۷ بارمسیریابی
امتیاز۲/۵سطح قیمت
امتیاز۴.۳/۵کیفیت آثار
امتیاز۳.۴/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۳.۹/۵تسلط راهنمای موزه

درباره غار موزه وزیری

اگه با داستان «آلیس در سرزمین عجایب» آشنایی داشته باشید، می‌دونید که آلیس با افتادن درون چاه وارد سرزمین عجایب شد. ما هم می‌خوایم وارد سرزمین عجایب بشیم اما قرار نیست بیفتیم تو چاه بلکه قدم به درون دهن شیر می‌ذاریم. اسم این سرزمین عجایب، «غارموزه وزیریه». این موزه که اولین غارموزه‌ی خصوصی در ایرانه در سال 1384 توسط استاد ناصر هوشمند وزیری ایجاد شد. استاد وزیری که یکی از برترین مجسمه‌سازان ایرانه و اثر‌های زیادی ازش تو تهران وجود داره، تیر 98 در همین غارموزه دار فانی رو وداع گفت.

توصیف ساختمان موزه

این موزه شامل یه باغ بزرگ و یه غار مصنوعیه که به دست انسان ایجاد شده. فضای باغ پر از درخته و مسیر رفت‌وآمد سنگ‌فرش شده. دست‌سازه‌ها هم تو فضای باغ پخش شدن. تو بعضی قسمت‌های باغ هم رودی کوچیک در حال جریانه. برای ایجاد غار که دارای 8 دالان تودرتوست، اول دیواره‌ی کوه تراشیده شده و بعد لایه‌ای از بتن روش کشیده شده. دالان‌ها با پله یا دریچه‌های کوچیک به هم راه دارن، گاهی باید از پله بری بالا و گاهی هم باید سرت رو خم کنی تا بتونی از ورودی دالان رد شی. این غار دو طبقه‌ست و بخشی از طبقه‌ی بالایی یا پشت‌بوم دارای فضای بازه. قسمت‌های مختلفش با راهروهای باریک که بعضی‌ جاها این راهرو به صورت نرده‌ایه و فضای پایین دیده می‌شه، به هم راه داره.

درباره آثار

در این موزه وسایل دورریختنی و غیرقابل استفاده با دستان هنرمند و ذهن خلاق استاد وزیری به آثاری دیدنی و جالب تبدیل شدن؛ آثاری مثل مجسمه و تابلوهای نقاشی. این مجسمه‌ها بسته به نوع کار استاد، از فلزات، چوب، پلاستیک و رنگ‌های مخصوص ساخته شدن و بیشترشون بیانگر داستان‌های شاهنامه، روایت‌های فولکلور و فرهنگ اصیل ایرانیه.

استانداردهای موزه

راهنمای موزه همون اول، اطلاعاتی در مورد مسیر بهتون می‌ده و بعد خودتون برای کشف مجسمه‌ها وارد غار می‌شید.

هزینه ورودی

هزینه‌ی بازدید از این موزه 10 هزار تومنه.

نظر یا تجربه شخصی

در تمام مدتی که تو فضای موزه در حال گشتن و کشف دست‌سازه‌ها بودم به این فکر می‌کردم که سازنده‌اشون باید چه ذهن خلاقی داشته باشه. حسرت خوردم از اینکه دیگه استاد وزیری در بین ما نیست. این رو هم بگم که هوای درون غار خیلی خنک‌تر از بیرونه که خیلی کیف می‌ده.👣

 • مناسب برای بزرگسالخردسال
 • امروز 09:00 تا 18:00
  شنبه09:00 تا 18:00
  یکشنبه09:00 تا 18:00
  دوشنبه09:00 تا 18:00
  سه شنبه09:00 تا 18:00
  چهارشنبه09:00 تا 18:00
  پنج شنبه09:00 تا 18:00
  جمعه09:00 تا 18:00
 • , لواسان، بلوار امام خمینی، جاده کند علیا و سفلی، دوراهی بوجان، سمت چپ بعد از چال ناظران پلاک 77
 • دسترسی عمومی ندارد
 • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner

نظر کاربران

هنوز هیچ نظری ثبت نشده