محله ولنجک

محله‌ای در شمال تهران با دید به شهر
میدان شهید شهریاری، بلوار دانشجو
۷۳۰ بارمسیریابی
امتیاز۳/۵قدمت
امتیاز۵/۵امکانات
امتیاز۳/۵دسترسی
امتیاز۲/۵حفظ هویت بصری

درباره محله ولنجک

قدیمی‌های محل می‌گن ولنجک جاییه که پدرانشون به کشاورزی مشغول بودن. می‌تونید وقتی تو یکی از مناطق خوش آب‌و‌هوای تهران گشت می‌زنید، چیزی که می‌گم رو تصور کنید.

موقعیت جغرافیایی

ولنجک از آبادی‌های شمیرانه و در دو کیلومتری شمال غرب امام‌زاده صالح(ع) واقع شده. از شمال به ارتفاعات توچال، از جنوب به اراضی محمودیه، از غرب به اوین و درکه و از شرق به محله‌ی زعفرانیه می‌رسه.

تاریخچه

دهی سردسیر بود که آبش از چشمه‌سار تامین می‌شد و محصول میوه و غلات داشت. ولنجک اصلی تا دهه‌ی 50 شمسی در حدود خیابون شهید اعجازی فعلی بود و منطقه‌ی امروزی آن که در بین قدیمیا به ولنجک نو معروفه، زمانی زمین گندم‌کاری بود. مرز قدیم محله زعفرانیه و این محله، رودخونه‌ ولنجک بود. باغ سیاه‌پوشان و باغ مرکزی از باغ‌های معروف اطراف ده بودن که امروز به جای اون‌ها ساختمون‌های ولنجک نو بنا شده. جایی که بخشی از اون از میدون دانشگاه به سمت بلوار دانشجو میره و تا توچال ادامه داره. در دوره قاجاریه این منطقه شکارگاه در خور توجهی بود.

ویژگی‌ها و امکانات

از قدیمی‌ترین نشونه‌های محله، مسجد ولنجکه. بنای مسجد به حدود 150 سال پیش برمی‌گرده. این بنا دارای آب انباری قدیمیه. این محله قبرستون قدیمی‌ای هم داشته که امروز تبدیل به پارک شده. از مهم‌ترین مکان‌های ولنجکِ نو دانشگاه شهید بهشتیه. این دانشگاه در سال 1338 با نام دانشگاه ملی به پیشنهاد علی شیخ‌الاسلام تاسیس شد. در دهه 60 خونه‌های سازمانی‌ اطراف آن ساخته شد و در اون کارمندان تعاونی‌های دولتی ساکن شدن. بام تهران به همراه تله‌کابین توچال از مراکز تفریحی و ورزشی مهم این منطقه محسوب می‌شه. ولنجک دارای مراکز خرید مدرن و زیادیه و چند سفارت‌خونه و ساختمون اجلاس سران هم در این محدوده واقع می‌شه.

نظر یا تجربه شخصی

برای رسیدن به ولنجک، کافیه به تجریش برید. تاکسی خطی تجریش به سمت دانشگاه و مینی‌بوس‌های تجریش به سمت بلوار دانشجو شما رو به این منطقه می‌رسونه. از اتوبوس‌های پارک‌وی به سمت بلوار دانشجو و تاکسی‌های خیابون 22 به تجریش و پمپ بنزین ولنجک هم می‌تونید استفاده کنید.👣

  • مناسب برای بزرگسالخردسالغیرفعال
  • , میدان شهید شهریاری، بلوار دانشجو
  • مترو؛ خط ۱ ایستگاه تجریش
  • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner

نظر کاربران

هنوز هیچ نظری ثبت نشده