محله یاخچی آباد

۴<امتیاز>
محله‌ آذری زبانان تهران
بزرگراه رجایی، خیابان ستاره، خیابان تاجیک
۶۶۴ بارمسیریابی
امتیاز۴/۵قدمت
امتیاز۵/۵امکانات
امتیاز۳/۵دسترسی
امتیاز۴/۵حفظ هویت بصری

درباره محله یاخچی آباد

یاخچی‎آباد محله‎ی آذری زبان‎های تهرانه. یاخچی در زبان آذری به معنی خوب و عالیه و از اونجا كه این محله سرسبز بود به اون یاخچی‎آباد یعنی آبادی خوش آب و هوا می‎گفتن.

تاریخچه

محله در دوران قاجار بیرون از حصار و دیوار شهر و در نزدیکی غربی‌ترین دروازه جنوب شهر، یعنی دروازه خانی‌آباد قرار داشت، اما یاخچی‌آباد فقط نام این محله نبود. محله خانم دکترمفتح هم نامی بود که قبل از یاخچی‌آباد به این نام گفته می شد. اما نامی که بعد از یاخچی‌آباد بیشتر از دیگر اسم‎ها گفته می شد «یاغچی‌آباد» بود. «یاغ» به معنی روغنه، چون که این محله در نزدیکی کارخونه روغن‌ نباتی قرار داشت به این اسم نامگذاری شد.

ویژگی‌ها و امکانات

میدون باربری مهم‌ترین میدون و پاتوق محلی‎ها بلوار اصلی محله‎ست. بیمارستان مفرح، بازار محله‌ و سرای محله و راسته‎ی آهن‌فروشا از مراکز مهمه دیگه محله محسوب می‎شن. محله دو خیابون اصلی داره به اسم‎های تاجیک و یاخچی‎آباد که از نظر تجاری و تفریحی از نقطه‎های مهم محله به شمار می‎رن. در جنوب محله بوستان فرهنگیان و مجموعه ورزشی یادآوران قرار گرفتن که مرکز تفریحی افراد محله‎ست. درشمال محله، نازی‎آباد قرار گرفته که کلی مغازه و مرکز تجاری داره که اهالی می‎تونن برای خرید کردن به این محله برن‌.

موقعیت جغرافیایی

این محله که در منطقه 16 شهرداری قرار داره از شمال به خیابون تولایی، از جنوب به بزرگراه آزادگان، از شرق به خیابون شهید رجایی و از غرب به خیابون بهمنیار می‎رسه.

نظر یا تجربه شخصی

وجود بوستان‎های کوچیک تو خیابون اصلی جو و محیط محله رو برای اهالی خیلی قشنگ کرده.👣

منتشر کنندهپیاده‌چی محمدعلی میرزایی
  • مناسب برای بزرگسالخردسالغیرفعال
  • بزرگراه رجایی، خیابان ستاره، خیابان تاجیک
  • مترو؛ خط ۱ ایستگاه علی آباد
  • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
Loading...
مسیریابی

نظرات

بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده

مطالب مرتبط