اثر تاریخی خانه ظهیرالاسلام

خانه داماد ناصرالدین شاه که خانه کبوترها شده
خیابان سعدی، خیابان قائدی، خیابان ولی آبادی
۵۲۸ بارمسیریابی
امتیاز۳/۵قدمت
امتیاز۱.۳/۵امکانات رفاهی
امتیاز۱.۳/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۲/۵سلامت فیزیکی

درباره اثر تاریخی خانه ظهیرالاسلام

خيابان سعدی و اطرافش، محله‌ی شلوغ و پرهياهو با مغازه‌های زیاد و بورس كلی اجناس مختلفه.

تاریخچه

اما تو همين منطقه از سال‌های دور خانه‌ای به جا مانده كه به جز صدای كبوترها صدای ديگری از آنجا شنيده نمي‌شود، یکی از خانه‌های قديمی مربوط به دوران قاجار، خانه «ظهير الاسلام» است که مربوط به سپهبد تنکابنی داماد ناصرالدین شاهه. تاريخ ساخت خانه به اوايل قرن بيستم برمی‌گردد. خانه ای با نمونه نادر از تلفيق معماری اروپايی و ايرانی كه روزگاری در بهترين نقطه تهران بنا شده بود. مدتی‌‌ست وقتی از كنار اين كوشك رد مي‌شوم شاهد تخريب ذره ذره بنا هستم، چيزی كه مي‌بينم اضافه شدن دسته‌هایی از كبوتران تشنه و گرسنه است كه به همت نگهبان مجموعه جمع شده اند. خانه ظهیرالاسلام از 17 سال پیش تحت تملک سازمان تامین اجتماعی قرار داشت و شهرداری منطقه تلاش زیادی برای تملک و بازسازی این بنای تاریخی واقع در خیابان هدایت سابق کرد، اما این تلاش‌ها از سوی این سازمان مورد توجه قرار نگرفت.

متریال و نحوه‌ی اجرا

اکنون انتشارات قدیمی علمی و فرهنگی وابسته به سازمان تامین اجتماعی به عنوان نماینده این سازمان، مرمت و بازسازی خانه تاریخی ظهیرالاسلام را برعهده گرفته. به گفته‌ی «سیدتقی نوربخش» مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره وضعیت بنای تاریخی خانه‌ای که تحت تملک این سازمان قرار دارد و مردم تهران آن را به‌عنوان خانه ظهیرالاسلام می‌شناسند، به خبرنگار مهر گفت: «اکنون عملیات ساختمانی و مرمت این خانه تاریخی شروع شده و ما برای آن بوجه هفت میلیارد تومانی اختصاص داده‌ایم تا به صورت یک مرکز فرهنگی به بهره برداری برسد. نقشه‌های آن کشیده شده تا به عنوان یک میراث فرهنگی در جهت وظایف فرهنگی تامین اجتماعی مورد بهره برداری قرار گیرد.» اما تا به حال به جز نصب کانکس چیز دیگری به چشم نمی‌خورد. اي كاش هر چه سريع تر شاهد مرمت چنين اثر نادری باشيم.

شرایط و نحوه‌ی بازدید

بازدید برای عموم نداره.

نظر یا تجربه شخصی

اگر گذرتون به اون سمت افتاد و اين خانه در حال تخريب را مشاهده كرديد و خواستید كمی آرامش پيدا كنيد، در نزديكی بنا، به موزه نقاشی پشت شيشه سری بزنيد و يا سر خيابان هدايت (شهيد قائدی)، به قنادی ارمنی خيلی قديمی به اسم (مينیون) حتما بريد، يه قهوه بخوريد و گلويی تازه كنيد.👣

  • مناسب برای بزرگسالغیرفعالخردسال
  • خیابان سعدی، خیابان قائدی، خیابان ولی آبادی
  • مترو؛ خط ۱ ایستگاه دروازه دولت
  • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
Loading...
مسیریابی

نظرات

بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده