مسیر ایرانشهر تا وحدت

۱۴ ایستگاه
مسیر معماری و عکاسی شهری
۷۸۰۶ بار

درباره مسیر ایرانشهر تا وحدت

⏰ بهترین زمان بازدید: صبح 🚫 امکان بازدید از کلیسای ارتدکس یونانی وجود نداره. همونطور که از اسم تور پیداست، مسیری رو می‌خوایم با هم شروع کنیم که حال و هوای هنر و معماری داره‌. توی این مسیر که بین دو نقطه‌ی مهم فرهنگی هنری شهرمونه چندتا اثر هنری باحال می‌بینیم و‌‌ با هنرمنداشون آشنا می‌شیم، حوالی سمیه با دیدن چندتا ساختمون مختلف به دوران معاصر سفر می‌کنیم و با معماراشون آشنا می‌شیم. این تور پیشنهاد ویژه به دانشجویان و علاقه‌مندان به هنر و‌معماریه اما دیدنش برای بقیه ‌هم خالی از لطف نیست و آشنایی خوبی برای دوستی با شهره.

پیاده‌چی علی میرشفیع

دو راه داری! یا از خیابون کریمخان بیای ایرانشهر و بعداز گذشتن از پارک، به خانه هنرمندان برسی. یا از متروی طالقانی به سمت غرب بیای تا برسی ایرانشهر و خیابون رو تا انتها بیای بالا.

ایستگاه اول

مجموعه فرهنگی خانه هنرمندان

مجموعه‌ای از سالن نمایش، گالری و فروشگاه

محوطه اینجا مربوط به باغ‌های دوره ناصرالدین شاهه و بنای اولیه‌ در زمان جنگ جهانی دوم انبار مهمات متفقین بوده. بعداز خروج متفقین در اواسط دهه 20 تا سال 57 به صورت مرکز نظامی متروک باقی مونده بود. تا اینکه سال 77 به مالکیت شهرداری درمیاد و اواخر سال 78 برای کاربری‌های فرهنگی و هنری بازگشایی می‌شه.

اطلاعات تکمیلی
خيابان طا‌لقانی، خيابان موسوی شمالی، ضلع جنوبی باغ هنرمندان
امروز تعطیل است.
مناسب برای
مسیریابی

طالقانی رو به سمت مفتح بیا و تو ایستگاه اتوبوس جلوی سفارت که رسیدی وایسا، تقریبا بهترین دید به نقاشی رو می‌شه قبل از چهار راه دید، برای همین چک‌این این اثر هم اینجا قرار داره.

ایستگاه دوم

دیوارنگاره‌ی محمد ‌احصایی

نقاشیخط خیابان طالقانی

محمد احصایی، از نامداران خوشنویسی و نقاشان معاصر کشوره که احتمالا با آثار وی آشنایی داری، یا حداقل برای یک بار هم که شده آثارش به چشمت خورده؛ لوگوی ‌نوشته فرهنگسرای نیاوران یا فرهنگستان هنر. احصایی از دانشکده هنرهای زیبا فارغ‌التحصیل شد و با خلق آثاری متعدد خوشنویسی و نقاشی به خوبی در سطح جهانی شناخته‌شده است.

اطلاعات تکمیلی
تقاطع خیابان مفتح طالقانی، نبش جنوب غربی، دیوار کناری ساختمان
مناسب برای
تماس
مسیریابی

به تقاطع که رسیدی اول مفتح به سمت پایین برو و وایسا. روبه‌روت تو گوشه‌ی شرقی تقاطع، کلیسا با ستون‌ها و نمای جذابش به خوبی معلومه.

ایستگاه سوم

کلیسای ارتدکس یونانی

کلیسای ارتدکس مریم مقدس

کلیسای ارتدکس به سبک کلاسیک یونانی ساخته میشه و معماریش تجسم کننده‌ی معبد پارثنون آتنه. فرم کلاسیک و ستون های دوریک بنا به خوبی بیانگر معماری متفاوت این بنا با دیگر کلیساهاست. این کلیسا متعلق به یونانی هایی که تو ایران زندگی می‌کنن ولی در حال حاضر کشیش دائمی نداره و امکان ورود بهش فراهم نیست.

اطلاعات تکمیلی
جنوب شرقی تقاطع مفتح طالقانی
مناسب برای
تماس
مسیریابی

سرت رو بالا بگیر و مفتح رو کمی پایین‌تر بیا. به اول سمیه که رسیدی دیوارنگاره‌ای مدرن میبینی از منصور قندریز.

ایستگاه چهارم

دیوارنگاره‌ی منصور قندریز

سنت و مدرنیته در مکتب سقاخانه

این اثر از قندریز (نقاش دهه ۴۰) توسط فرامرز خانی اجرا شده. ترکیب این نقوش و محتوای کلی اثر به مکتب سقاخانه تعلق داره. مکتب سقاخانه سبکیه که تونسته در تقابل سنت و مدرنیته حرف خودش رو بیان کنه. در اینجا قندریز نمادهای سنتی ایران باستان و نقش سفالینه‌های قدیمی رو با رنگ و فرمی خاص ترکیب کرده تا اثری متفاوت خلق بشه.

اطلاعات تکمیلی
خیابان مفتح، نبش خیابان سمیه
مناسب برای
تماس
مسیریابی

بلافاصله با واردشدن به سمیه به سر به هواییت ادامه بده. دنبال یه ساختمون بلند متروکه بگرد.ساختمونی بتنی با پنجره‌های گوشه گرد و فرمی متفاوت!

ایستگاه پنجم

غیایی رزیدنس

مجتمعی مسکونی برای مهمانان دربار

این بنای بروتال(بتنی) در واقع مجتمعی مسکونی خدماتی بوده برای اقامت مهمانان دربار پهلوی در تهران. این بنا توسط حیدرغیایی (معمار دربار) طراحی می‌شه. اما متاسفانه مثل خیلی از بناهای ارزشمند شهر سرنوشتش نامعلومه و برای بسته بودن طولانی مدتش کم کم باید نگران این بنای خاص باشیم.

اطلاعات تکمیلی
خیابان مفتح، ابتدای خیابان سمیه
مناسب برای
تماس
مسیریابی

تو خیابون سمیه همینجور که به سمت غرب حرکت می‌کنی خوب به خونه‌های قدیمی توجه کن، هرکدوم معماری خاص خودشونو دارن. به تقاطع موسوی که رسیدی تنوع بناهای خیابون سمیه به خوبی معلومه.

ایستگاه ششم

تقاطع موسوی سمیه

یک تقاطع، 4 گوشه، 4 بنای متفاوت

به تقاطع خاصی از تهران رسیدی. جایی که هر سمتش یک بنای متفاوت داره برای یک دوره‌ی خاص. تفاوتی که تو رنگ، متریال ساخت و فرم هم قابل توجهه. به این ۴راه که رسیدی به هر چهارگوش تقاطع برو و خوب به ساختمون‌هاش دقت کن؛ از نمای ویلایی تا نمای کامپوزیت، از قرمز تا سیاه و سفید. خوب ببین و عکس بگیر، منتظر عکس‌های زیبات هستیم.

اطلاعات تکمیلی
تقاطع خیابان موسوی و سمیه
مناسب برای
تماس
مسیریابی

مسیر خیابون سمیه رو به سمت غرب ادامه بده و ایرانشهر رو رد کن. درست رو به رو‎‌ی دوتا خونه ویلایی قدیمی، کافه گرافه. قبل از ورود به کافه از دیدن خونه های ویلایی لذت ببر.

ایستگاه هفتم

کافه گراف | کریمخان

کافه‌ای در مرکز شهر با قهوه‌ی خوب

امیدوارم تا اینجای شهرگردی بهت خوش گذشته باشه و خسته نشده باشی، هنوز وسطای راهیم اما اگه خسته شدی می‌تونی استراحت کوچیکی تو کافه گراف داشته باشی و با یه قهوه‌ ی بیرون بر نفسی تازه کنی. گرافی‌ها به تازگی اومدن اینجا و خونه‌ی قبلی‌شون تو آ.اس.پ بود. این دیدار با گرافی‌ها به نوعی تبریک خونه نویی هم محسوب می‌شه.!

اطلاعات تکمیلی
خیابان کریمخان، بین ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۳۴، طبقه‌ی همکف
امروز 10:00 تا 00:00
مناسب برای
مسیریابی

با پایین اومدن از خیابون قرنی یه ساختمون بروتال با پنجره ‌های زیاد رو مشاهده می‌کنید. (بروتال به معنای بتنی است.)

ایستگاه هشتم

ساختمان بروتال آموزش و ‌پرورش

ساختمونی بتنی از معمار مدرنیست ایرانی

نادر اردلان معمار مدرنیست ایرانیه. او تحصیلات معماری و شهرسازی رو در دانشگاه‌‌های هاروارد و کارنگی می‌گذرونه و به ایران برمی‌گرده. او در پروژه‌های مهمی از جمله مجموعه ورزشی آزادی، موزه‌ی ‌هنرهای معاصر و برج‌های سامان به عنوان شف (معمار عالی‌رتبه‌) آتلیه فرمانفرمائیان، فعالیت داشته.

اطلاعات تکمیلی
میدان فردوسی، خیابان قرنی، نبش کوچه محمدی
مناسب برای
تماس
مسیریابی

قرنی رو بیا پایینو وارد فلاح‌پور شو. دنبال یه ساختمون متروکه اواسط کوچه بگرد و نقاشی میرزاحمید رو پیدا کن. برای این چک‌این باید یه خورده بیشتر جستجوگر باشی و شهر رو کشف کنی.

ایستگاه نهم

دیوارنگاره‌ی میرزا حمید

هنر خیابونی غیر اعتراضی

گرافیتی‌ها طرح‌هایی بامضامین سیاسی و اعتراضی‌ اما نقاشی‌های میرزا گرافیتی نیستن. میرزاحمید رو باید یک استریت‌آرتیست بنامیم تا گرافیست. چرا که شخصیت‌های نقاشی‌هاش انسان‌هایی‌ با بدن‌هایی غیرمتعارف اما قلبی مهربونن. بیانگر داستان‌هایی عاشقانه و فلسفی بااحترام به هم‌نوع، طبیعت و حیوانات.

اطلاعات تکمیلی
میدان فردوسی، خیابان قرنی، کوچه فلاح‌پور، پلاک 9
مناسب برای
تماس
مسیریابی

کوچه‌ی فلاح‌پور رو برگرد و قرنی رو به سمت میدون فردوسی بیا. همینطور که به سمت پایین میای به دیوار دست راستت توجه کن تا به میدون برسی و نمای کامل نقاشی.

ایستگاه دهم

شاهنامه‌ی میدان فردوسی

دعوای رستم و افراسیاب در محضر فردوسی

روی دیوار شمال‌غربی رستم سوار بر اسب، افراسیاب رو با یک دست بالای سر برده و سپاهیان دو لشکر در دو طرف با هیجان نظاره‌گر این زورآزمایی هستن. یک صحنه‌ی جنگ تمام عیار و البته چشم‌نواز! این اثر رو عباس برزگرگنجی اجرا کرده. گفته میشه این نقاشی از شاهنامه‌ی شاه ‌طهماسبیه که مهم‌ترین نسخه‌ی تاریخی از شاهنامه‌ست.

اطلاعات تکمیلی
میدان فردوسی
مناسب برای
تماس
مسیریابی

از میدون فردوسی به سمت چهارراه ولیعصر که حرکت می‌کنی خوب به ساختمون های قدیمی جداره‌ی شمالی و جنوبی انقلاب دقت کن و عکاسی کن.

ایستگاه یازدهم

نماهای خیابون انقلاب

نماهای بازسازی شده‌ی جداره‌ی انقلاب

همینجور که انقلاب رو به سمت غرب می‌ری، ساختمون ‌هایی قدیمی از جمله چندتا بنای آجری می‌بینی که بازسازی شدن. بازسازی نمای این ساختمونا زیرنظر مهندس انوشفر انجام شده‌. یادت نره با این ساختمون‌ های زیبا و ارزشمند عکس بگیری و به اشتراک بذاری. عکس‌هات می‌تونه زیبایی‌های شهر رو بیشتر به همه معرفی کنه.

اطلاعات تکمیلی
خیابان انقلاب
مناسب برای
تماس
مسیریابی

انقلابو به سمت چهارراه ولیعصر ادامه بده. به پل که رسیدی بیا زیر پل پیش پهلوونا و باهاشون عکس بگیر. پهلوونا هر روز بار زیادی رو به دوش می‌کشن. اونا تو هر دو طرف پل هستن.

ایستگاه دوازدهم

پهلوون‌های زیر پل کالج

پلوانان نمی‌میرند

پهلوونای قدیم تهران که تو میدون‌ها و زورخونه‌های شهر دیده می‌شدن، پل کالج رو از فرو ریختن نجات دادن. پهلوونایی که بنابر مرام و خصوصیت های اخلاقیشون نجات و دفاع از مردم رو وظیفه خودشون میدونستن. خالق این پهلوونا مهدی بادیه‌ست. او علاوه بر ایجاد ارتباط محیطی موفق، به خوبی بیننده رو بسط میده به مرام و مسلک پهلوونی گذشته.

اطلاعات تکمیلی
تهران, تقاطع خیابان حافظ و انقلاب, پل کالج
مناسب برای
تماس
مسیریابی

حافظ رو بیا پایین تا به خیابون شهریار برسی. یه بلوار سرسبز می‌بینی که همیشه حال و هوای خوبی داره. جلوتر که بیای دست چپت تالار وحدت معلومه.

ایستگاه سیزدهم

تالار وحدت

از مجهزترین تالارهای اپرا در ایران

مکعب مستطیلی مدرن، با شیشه‌های بزرگ و سنگ تروارتن. سالن‌هایی کلاسیک و باشکوه. تالار وحدت اثری از یوگین آفتاندلیانه که براساس مدل اپرا هال‌های وین طراحی و در دهه‌ی ۳۰ افتتاح می‌شه این تالار چندمنظوره برای اجرای نمایش‌های باله، اپرا و کنسرت‌های موسیقی طراحی میشه و تجهیز داخلی سالن هم توسط شرکت زیمنس آلمان انجام می‌گیره.

اطلاعات تکمیلی
خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار
مناسب برای
تماسوب سایت
مسیریابی

بلوار رو که ادامه بدی به خیابون خارک می‌رسی. خارک رو به سمت پایین برو. یه‌خورده که بری دست راستت یه خونه قدیمی که بازسازی شده می‌بینی. شنف دیدار جای همین‌جاست.

ایستگاه چهاردهم

کافه شنف دیدار جای

جایی برای دیدن، شنفتن و نوشیدن قهوه

بنای اصلی کافه اثری از نظام عامری معماره. او تنها شاگرد فرانک لوید رایت بوده و پس از گذروندن ۲ سال به ایران برمی‌گرده و بیش از 90 پروژه اجرا می‌کنه. موزه‌ی دفینه، سینما بهمن، بیمارستان پارس و پارک شهر از آثار معروف نظام عامریه.👣

اطلاعات تکمیلی
خیابان انقلاب، پل کالج، خیابان خارک، پلاک ۱۴، خانه‌ی نگار ۱۴
امروز 08:30 تا 23:30
مناسب برای
مسیریابی
  • محدوده مسیر: انقلاب
  • زمان لازم برای بازدید: 2 ساعت
  • حس و حال: عکاسی
  • بهترین زمان بازدید: صبح
  • حداقل بودجه: حضور رایگان
  • دوربین ببر.
  • مترو؛ خط ۱ ایستگاه طالقانی
ایستگاه اول: ایرانشهر
خيابان طا‌لقانی، خيابان موسوی شمالی، ضلع جنوبی باغ هنرمندان
ایستگاه دوم: مفتح
تقاطع خیابان مفتح طالقانی، نبش جنوب غربی، دیوار کناری ساختمان
ایستگاه سوم: مفتح
جنوب شرقی تقاطع مفتح طالقانی
ایستگاه چهارم: سمیه
خیابان مفتح، نبش خیابان سمیه
ایستگاه پنجم: سمیه
خیابان مفتح، ابتدای خیابان سمیه
ایستگاه ششم: سمیه
تقاطع خیابان موسوی و سمیه
ایستگاه هفتم: سمیه
خیابان کریمخان، بین ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۳۴، طبقه‌ی همکف
ایستگاه هشتم: سپهبد قرنی
میدان فردوسی، خیابان قرنی، نبش کوچه محمدی
ایستگاه نهم: سپهبد قرنی
میدان فردوسی، خیابان قرنی، کوچه فلاح‌پور، پلاک 9
ایستگاه دهم: فردوسی
میدان فردوسی
ایستگاه یازدهم: انقلاب
خیابان انقلاب
ایستگاه دوازدهم: حافظ
تهران, تقاطع خیابان حافظ و انقلاب, پل کالج
ایستگاه سیزدهم: حافظ
خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار
ایستگاه چهاردهم: انقلاب
خیابان انقلاب، پل کالج، خیابان خارک، پلاک ۱۴، خانه‌ی نگار ۱۴
Loading...

گزارش تغییر در اطلاعات

نظرات ( ۸ تا )

parsa.abediniiiجمعه، ۰۱ شهریور ۹۸

خیلی خوب بود ولی نقشش دقیق نبود