مسیر طالقانی، نیویورک در وسط تهران

۲۲ ایستگاه
مسیر عکاسی در نیویورک
۱۷۴۸۰ بار

درباره مسیر طالقانی، نیویورک در وسط تهران

⏰ بهترین زمان بازدید: صبح اگر سبک معماری و شکل خیابون‌های نیویورک رو دیده باشید، بی‌شک خیابون آیت‌الله طالقانی با ساختمون‌های بلند و نماهای فلزی شما رو یاد نیویورک می‌اندازه، اما این فقط یک تشابه تصادفی نیست! در دهه‌ی40 که تهران رو‌ به‌ رشد و توسعه‌ی شهری بود، سه نفر از فعالین اقتصادی و بازرگانان نوگرای تهران به نام‌های قاسم لاجوردی و محمود و احمد خیامی، پیشنهاد میدن تا خیابون تخت‌جمشید که مراکز مهمی مثل وزارت نفت و سفارت آمریکا رو در خودش جا داده، تبدیل به یک خیابون تجاری بشه که نمونه‌ش در نیویورک به اسم «وال‌استریت» وجود داره. به‌مرور پای آدم‌های بزرگی به این خیابون باز می‌شه و زمین‌های این خیابون به شرکت‌های صنعتی‌و‌تجاری داخلی‌و‌خارجی فروخته می‌شه تا با وجود چند سازمان دولتی مهم، به یک وال‌استریت واقعی تبدیل بشه. با اینکه امروز تعداد کمی از اون شرکت‌ها در این خیابون به کار خودشون مشغولن و خیلی‌هاشون خالی از سکنه و مخروبه شدن، اما هنوز حس آمریکایی بودنش رو داره و با کمی دقت می‌شه آثار و نشونه‌های همون دوران رو دید. قراره با هم در وال‌استریت قدم بزنیم و به داستانش پی ببریم.

پیاده‌چی پارسا شهریور

خیابون خوش آب‌وهوای قدس رو از انقلاب بالا میایم و از سرِ غربی خیابون طالقانی مسیرمون رو شروع می‌کنیم.

ایستگاه اول

ایستگاه اول

دیوارنگاره‌ی شاهنامه

جنگ رستم و دیو سپید

درست نبش خیابون طالقانی، یه دیوارنگاره‌ای با طرحی از جنگ رستم و دیو سپید شاهنامه وجود داره. این سبک و موضوع از دیوارنگاری جدید نیست و در قسمت‌های دیگه شهر، مخصوصا توی ایام نوروز به چشم می‌خورن. اگرچه دیوارنگاره‌ها جذابیت خودشون رو دارن اما چیزهای خیلی جذاب‌تری انتطارمون رو می‌کشه!

اطلاعات تکمیلی
خیابان انقلاب، خیابان قدس، نبش خیابان طالقانی
مناسب برای بزرگسالخردسال
تماس
مسیریابی

در حالی که بناهای تک‌وتوکی با نقش و طرح‌های عجیب توجه‌مون رو جلب می‌کنه و از دیدنشون کیف می‌کنیم، به سمت تقاطع وصال و بعد از اون سینما عصرجدید حرکت می‌کنیم.

ایستگاه دوم

ایستگاه دوم

سینما عصر جدید

بازمانده سینماهای کلاسیک تهران

سینما عصر جدید، با اسم «تخت جمشید» در سال 1321 ساخته شد. سال‌های اول، این سینما رو نیروهای نظامی شوروری جهت پخش فیلم‌های خاص، برای سربازان و افسران روس اجاره کردن. سینما تخت‌جمشید سال57 برای بازسازی، تخریب و قرار شد فعالیت خودش رو با اسم عصر جدید دوباره شروع کنه. مرغ کنتاکی کنار سینما هم، یکی از شعبه‌های اصل KFC بوده.

اطلاعات تکمیلی
ضلع شرقی خیابان طالقانی و خیابان وصال شیرازی
مناسب برای خردسالبزرگسال
تماس
مسیریابی

مسیر رو به سمت شرق ادامه می‌دیم، از خیابون خوش‌آب‌وهوای نادری می‌گذریم تا به «خانه وارطان»، با معماری خاصش برسیم. قراره در کافه‌ی خانه‌ی وارطان یه صبحونه درست حسابی بزنیم.

ایستگاه سوم

ایستگاه سوم

کافه کتاب وارطان

دیواره‌های شیشه‌ای رو به حیاط خانه‌ی وارطان

خانه وارطان سال 25 به سفارش یکی از تاجران اون زمان و توسط وارطان هوانسیان، یکی از معماران معروف و صاحب‌سبک ساخته شده. این خونه‌ی منحصربفرد الان تبدیل شده به یه مجموعه‌ی فرهنگی، یه کافه‌کتاب در حیاط، یه گالری، یه گلخونه و یه شهرکتاب نُقلی. اینجا تا مرز تخریب پیش رفت اما شرکت عمران و بهسازی اون رو حفظ و مرمت کرد.

اطلاعات تکمیلی
میدان فلسطین، ضلع جنوبی خیابان طالقانی غربی، شماره ۵۱۴
امروز 10:00 تا 23:30
مناسب برای بزرگسالغیر فعال
مسیریابی

بعد از نفس تازه کردنی در خانه وارطان، به میدون فلسطین می‌رسیم که به‌خاطر خونه‌باغ «خانواده فرمانفرمائیان» که درست در کنار خانه وارطان و بر میدون قرار داشته، به «کاخ» شناخته می‌شده

ایستگاه چهارم

ایستگاه چهارم

میدان فلسطین

میدانِ یک محله‌ی اعیان نشین

«خونه‌ی فرمانفرمائیان‌ها» باغی بزرگ بود که تا بر میدون ادامه داشت. عمارتی به بزرگی یه کاخ هم در وسطش داشته و به خاطر همین به این میدون «کاخ» می‌گفتن. البته این خونه تنها بنای این محله اعیون‌نشین نبوده، بلکه بالا و پایین این میدون پر بود از خونه‌های افراد رده‌بالا و مشهور. خونه‌های آجری با بالکن‌های دلباز رو به خیابون.

اطلاعات تکمیلی
خیابان طالقانی، میدان فلسطین
مناسب برای خردسالبزرگسال
تماس
مسیریابی

چند قدمی که از میدون فلسطین بگذریم و در امتداد خیابون طالقانی جلو بریم، دست راست سینما فلسطین رو می‌بینیم.

ایستگاه پنجم

ایستگاه پنجم

سینما فلسطین

سینما میزبان قدیمی فجر و رشد

سینما فلسطین که اسم قدیمیش «گلدن سیتی» بوده، درست زمانی که تخت‌جمشید داشته اوج می‌گرفته، یعنی در سال 43 و 44 ساخته شده. معمار گلدن سیتی آقای «اوژن آفتاندلیانس» استاد سابق دانشگاه تهران بوده. سینما برای برو بیای آدم‌های اون دوره می‌تونسته یه مقصد خوب باشه. همونطور که الان هست!

اطلاعات تکمیلی
میدان فلسطین، نبش خیابان مظفر
مناسب برای خردسالبزرگسال
تماس
مسیریابی

جلوتر به چهارراه ولیعصر می‌رسیم. دو دست خیابون ولیعصر، نقره‌ و‌ طلافروشی مظفریان قرار داره که سابقه 300ساله‌ در تجارت طلا و جواهر دارن. از ولیعصر می‌گذریم و مسیر رو ادامه می‌دیم.

ایستگاه ششم

ایستگاه ششم

تماشاخانه طهران (سینما قیام)

تماشاخانه سینمایی

روبروی طلافروشی مظفریان، در ضلع شمالی خیابون، ساختمون قدیمی و از رمق افتاده‌ای با نمای سیمانی وجود داره، به اسم سینما قیام. اسم قبلی این سینما، «سینه‌موند» بوده و دیوار‌به‌دیوار برادرش سینما «پارامونت» ساخته شده. در دهه‌ی50 پارامونت در آتش می‌سوزه و سینه‌موند به سینما قیام و بعد به تماشاخانه طهران تغییر اسم می‌ده.

اطلاعات تکمیلی
خیابان طالقانی، تقاطع خیابان ولیعصر
مناسب برای خردسالبزرگسال
تماس
مسیریابی

بعد از سینما پارامونت، در همون ضلع شمالی خیابون، دیوار‌ به‌ دیوار سازمان پر رفت‌وآمد بورس‌کالا، به ساختمون قدیمی شرکت زیمنس می‌رسیم که سابقه‌ی تاریخیش به دهه 40 شمسی بر می‌گرده.

ایستگاه هفتم

ایستگاه هفتم

ساختمان زیمنس

هنر، تاریخ و تجارت، همه در یک ساختمان

ساختمون زیمنس با معماری ساده، براق و لوگوی سبزرنگ SIEMENS حالا به یکی از نمادهای قدیمی این خیابون شده. ساختمون این شرکت آلمانی، یکی از اولین بناهایی بود که در راستای وال‌استریت شدن تخت‌جمشید ساخته‌ شد. می‌تونید جلوی ساختمان زیمنس چک‌این کنید، چندتا عکس خوب ازش بگیرید و به مسیر ادامه بدید.

اطلاعات تکمیلی
خیابان طالقانی، نبش کوچه انزلی
مناسب برای خردسالبزرگسال
تماس
مسیریابی

کمی جلوتر، روبروی هتل پارسیان‌انقلاب یا همون «رویال گاردن»، ساختمون بانک تجارت، نبش بن‌بست بازرگان جا خوش کرده که منشا برو بیا و رونق این خیابون بود.

ایستگاه هشتم

ایستگاه هشتم

بانک تجارت شعبه قدس

چرخ دنده‌هایی که نماد رونق اقتصادی بودند

برادران خیامی و قاسم لاجوردی که پیشنهاد وال‌استریت شدن تخت‌جمشید رو داده بودن، چند تکه زمین در این خیابون می‌خرن و سال43 در زمین سر بن‌بست، اتاق صنایع و معادن ایران رو می‌سازن. مرکزیت این ساختمون بود که شرکت‌ها رو مجاب کرد تا شعبه‌ای تو این خیابون بزنن. اینجا بعدا به بانک ایران-ژاپن فروخته شد و بعد بانک تجارت مالکش شد

اطلاعات تکمیلی
خیابان طالقانی، نبش بنبست بازرگان
مناسب برای خردسالبزرگسال
تماس
مسیریابی

ادامه می‌دیم و 100قدمی بر می‌داریم تا به ساختمون تاریخی وزارت نفت برسیم. به پشت سر که نگاه کنیم، ساختمون‌های قدیمی و جدیدی رو می‌بینیم که ردیف شدن و یه «کادر وال‌استریتی» رو ساختن

ایستگاه نهم

ایستگاه نهم

ساختمان وزارت نفت

شاهکار عبدالعزیز فرمانفرمائیان در قلب تهران

ساختمون وزارت نفت، اولین ساختمون بلند این خیابونه که ساختش سال 33 شروع شد و ۱۰ سال طول کشید. عبدالعزیز فرمانفرمائیان، معمار معروف این بنا، طراحی استادیوم آزادی، فرودگاه مهرآباد، موزه فرش، برج سامان و ونک پارک رو هم بر عهده داشته. ساختمون تاریخی وزارت نفت با ساختمون مدرن کناریش، یعنی وزارت کشاورزی تضاد جالبی رو ساخته.

اطلاعات تکمیلی
خیابان طالقانی، تقاطع خیابان حافظ
مناسب برای خردسالبزرگسال
تماس
مسیریابی

به پل حافظ می‌رسیم. یکی از پل‌های سه‌گانه حافظ که بلژیکی‌ها اوایل دهه 50 ساختن و جز پل‌های تمام فلزی تهرانه. ساختمون‌های یک‌دست که تا نجات‌الهی ادامه دارن هم حسابی خودنمایی می‌کنن

ایستگاه دهم

ایستگاه دهم

آتلیه‌ی هوشنگ سیحون

دایره‌های منظم نمای آتلیه‌ی استاد

ترکیب بناهای قدیمی و ساختمون‌های نما فلزی، داره تاریخ این خیابون رو به رخ ما می‌کشه. جنوب غربی تقاطع نجات‌الهی، بنای متروک سفیدی که نماش رو سوراخ‌های یکسان پوشونده، به چشم میاد. اینجا آتلیه معماری هوشنگ سیحون، پدر معماری مدرن ایرانه که یکی از شاگرداش طراحی کرده. مهندس سیحون معمار کارهایی مثل آرامگاه خیام و بوعلی بوده

اطلاعات تکمیلی
خیابان طالقانی، نرسیده به چهارراه نجات الهی
مناسب برای خردسالبزرگسال
تماس
مسیریابی

لازمه برای تجدید انرژی چیزی بر بدن بزنید! کافیه خیابون نجات‌الهی رو 50 قدم به سمت بالا برید. بوی شیرینی به مشامتون می‌خوره؟ اگر آره پس درست اومدید.

ایستگاه یازدهم

ایستگاه یازدهم

شیرینی‌فروشی دانمارکی | ویلا

شیرینی‌فروشی یا بوی دلچسب دانمارکی داغ

در قسمت شمال غرب چهارراه، برج مرکزی بانک تجارت با شیشه‌های آبی‌رنگش خودنمایی می‌کنه؛ درست در مجاورش، هتل هویزه با سنگِ نمای سفیدش مشخصه. کمی بالاتر به شیرینی فروشی دانمارکی می‌رسید که از سال 39 اینجا جا خوش کرده. یکی از معروف‌ترین شیرینی‌فروشی‌های تهران که شیرینی‌های دانمارکی کرم‌دارش زبون‌زد خاص و عامه.

اطلاعات تکمیلی
خیابان انقلاب، خیابان ویلا (نجات الهی)، بالاتر از خیابان طالقانی
امروز 09:30 تا 20:30
مناسب برای خردسالبزرگسال
تماس
مسیریابی

تا به مسیر اصلی بر‌گردیم، بد نیست بدونید در زمان رونق تخت‌جمشید، اینجا توریست و تاجر خارجی زیادی رفت‌وآمد داشتن؛ واسه همینه که اینجا به بورس صنایع‌دستی ایرانی تبدیل شده.

ایستگاه دوازدهم

ایستگاه دوازدهم

ساختمان ایران واشکودا

جعبه‌ی جواهر خاک خورده‌ی خیابان طالقانی

رازآلودترین نقطه‌ی چهارراه، دفتر مرکزی «ایران واشکودا» خودروساز چِکیه که کنار هتل هویزه‌‌ست. این ساختمون از اولین دفاتر تجاری این خیابون بود که الان به انبار ماشین‌های آنتیک تبدیل شده. کسی اجازه ورود به این جعبه‌ی جواهر رو نداره اما اگر خوش‌شانس باشید، شاید زمانی به اینجا برسید که ماشین‌ها رو برای تمیزکاری بیرون آوردن

اطلاعات تکمیلی
خیابان طالقانی، بعد از چهارراه نجات الهی
مناسب برای خردسالبزرگسال
تماس
مسیریابی

اون دست خیابون، از راسته‌ی دیوارنگاره‌ی مغول‌ها، راهمون رو به سمت چهارراه قرنی ادامه می‌دیم و حواسمون به اطراف هست، چون آثار اون زمان رو می‌شه روی در و دیوار و سردرها پیدا کرد

ایستگاه سیزدهم

ایستگاه سیزدهم

هتل اطلس

معمای مرگ تختی در هتل آتلانتیس

نرسیده به چهارراه قرنی که به «فیشر آباد» شناخته می‌شد، در ضلع شمالی خیابون، هتل اطلس قرار داره که سنگ‌نمای سفیدش حالا پشت نمای خاکستریش پنهان شده. «آتلانتیک» یا اطلس همون هتلیه که مرگ پر رمز و راز غلامرضا تختی در اتاق شماره 23 اون، اتفاق افتاد.

اطلاعات تکمیلی
خیابان طالقانی، تقاطع خیابان قرنی
مناسب برای خردسالبزرگسال
تماس
مسیریابی

در شمال غربی چهارراه، ساختمون بزرگ بیمه آسیا مشخصه. اینجا زمانی دفتر کار احمد خیامی بوده که پدر صنعت خودروسازی ایران شناخته می‌شده. از قرنی بگذریم تا به داستان «فیشرآباد» برسیم.

ایستگاه چهاردهم

ایستگاه چهاردهم

چهارراه قرنی

باغ های کامران میرزا یا آقای فیشر؟

در زمان ناصرالدین‌شاه، چندین باغ قجری در تهران ساخته می‌شه. همینجایی که داریم راه می‌ریم یکی از باغ‌های قجری شمال تهران و متعلق به پسر ناصرالدین‌شاه کامران میرزا بوده. باغی که باغبانی اتریشی در اون به پرورش گل‌های کمیاب و میوه مشغول بوده. این شد که از قدیم این باغ به «فیشرآباد» مشهور شد و این اسم روی این منطقه موند.

اطلاعات تکمیلی
خیابان طالقانی، خیابان قرنی
مناسب برای خردسالبزرگسال
تماس
مسیریابی

بعد از گذر از تقاطع فیشرآباد، به چهارراه کوچیک ایرانشهر می‌رسیم. در شمال غربی چهارراه، بنای کهنه و آجر سه سانتی «ساختمون سمعی بصری اصل چهار تِرومن» به چشم می‌خوره.

ایستگاه پانزدهم

ایستگاه پانزدهم

محله ایرانشهر

تاریخ معاصر تهران روی دیوارهاست

این ساختمون در اوایل دهه 30 به دستور «هری ترومن» رئیس جمهور سابق آمریکا برای تحقیقات توسعه‌ای در مورد وضعیت بهداشتی ایران ساخته شد. «اصل چهار ترومن» به این اشاره داره که کشورهای درحال توسعه، با امکانات علمی و صنعتی که آمریکا در اختیارشون قرار می‌ده، می‌تونن به بهبود و رشد خودشون کمک کنن و به یک «آرمانشهر» تبدیل بشن.

اطلاعات تکمیلی
محدوده کریمخان تا فردوسی
مناسب برای خردسالبزرگسال
تماس
مسیریابی

در ادامه به چهارراه موسوی می‌رسیم. چهارراهی که هر چهار گوشه‌ش منحصربفرده و از همه مهم‌تر، جاییه که مغز تجارت بین‌المللیه ایران در اونجاست: پنجمین و آخرین اتاق بازرگانی تهران.

ایستگاه شانزدهم

ایستگاه شانزدهم

چهارراه موسوی

مغز تجارت بین الملل تهران اینجاست

در یک گوشه‌ی تقاطع موسوی، ساختمون شیشه‌ای شعبه مرکزی بانک ملت و روبروش مرکز امور حقوق بین المللی قد علم کردن. اون یکی گوشه، موزه‌ی شهدا با معماری خاصش قرار داره و در گوشه‌ی شمال شرقی، ساختمون‌های اتاق بازرگانی دیده می‌شن؛ یکی قدیمی و یکی جدید. ساختمون قدیمی‌تر، در سال 46 از سر بن‌بست بازرگان به این جا منتقل شد.

اطلاعات تکمیلی
خیابان طالقانی، خیابان موسوی
مناسب برای خردسالبزرگسال
تماس
مسیریابی

اگر اتاق بازرگانی مغز وال‌استریت تهران بوده، سفارت سابق آمریکا قلب این خیابون به حساب میومده. اما این داستان روبروی سفارته که شنیدنیه و البته نمی‌شه توی این مسیر به همه‌ش پرداخت.

ایستگاه هفدهم

ایستگاه هفدهم

سفارت سابق آمریکا

تاریخ خوانی روبروی سفارت

هتل صحرا، پاتوق بیزینسمن‌ها و سیاستمدارها بود که الان نماش تغییر کرده. سومین گالری مظفریان‌ها کنار صحراست. کمی اون‌ طرف‌تر ساختمون 9طبقه‌‌ایه که قرار بوده دفتر نمایندگی شرکت‌های معروف بشه. صنایع دستی خورشید خانم اولین سوغاتی‌فروش این خیابون بود. عکاسی گیتی هم با شماره 359 مشخصه که تو زمان خودش دوربین‌های مجهزی داشته.

اطلاعات تکمیلی
خیابان طالقانی، روبروی سفارت سابق آمریکا
مناسب برای خردسالبزرگسال
تماس
مسیریابی

از داستان‌های روبروی سفارت که بگذریم، به تقاطع خیابون مفتح یا همون رُزولت سابق می‌رسیم تا بعد مسیرمون رو به سمت بالا تغییر بدیم و کمی هم در دل محله قدم بزنیم.

ایستگاه هجدهم

ایستگاه هجدهم

چهارراه مفتح

اینجا آمریکاست!؟

جنوب شرقی تقاطع یه سوژه عکاسی نیویورکی هست. توی کادر چندتا بنای مهم هست: می‌شه کلیسای ارتدکس یونانی که از معماری اصیل یونان بهره می‌بره رو دید و از همه مهمتر، برج غول‌آسا و 115متری «سپهر» بانک صادرات توی چشم می‌زنه؛ ساختنش در اوایل سال 57 شروع شد و متعلق به یکی از میلیونرهای معروف تهران بود. سپهر ششمین برج بلند ایرانه

اطلاعات تکمیلی
خیابان طالقانی، خیابان مفتح
مناسب برای خردسالبزرگسال
تماس
مسیریابی

مفتح رو به سمت بالا حرکت می‌کنیم تا به کوچه‌ی عطارد برسیم. از سر کوچه‌ی عطارد ناقوس کلیسای نیکلای مقدس مشخصه. کلیسایی که خود روس‌ها ساختن.

ایستگاه نوزدهم

ایستگاه نوزدهم

کلیسای نیکلای مقدس

ناقوس‌های طلایی، پشت آجرهای قرمز

مهاجران روس که سال 1320 به علت ترس از استالین به ایران پناه آورده بودن، کلیسای نیکلای مقدس رو بنا می‌کنن. این کلیسا توسط مارکوف، معمار مشهور روس طراحی می‌شه. دیوار به دیوار کلیسا، اولین خانه‌ی سالمندان ایران وجود داره که برای نگهداری از مهاجران روس که تنها بودن و اقوامی نداشتن، دایر شد.

اطلاعات تکمیلی
خیابان مفتح جنوبی، نبش کوچه عطارد
مناسب برای خردسالبزرگسال
تماس
مسیریابی

توی سکوت کوچه پیش می‌ریم و به خیابون باریک «ملک الشعرای بهار» می‌رسیم. کمی خیابون رو به بالا حرکت می‌کنیم تا به بن‌بست گوهر برسیم و بریم داخل.

ایستگاه بیستم

ایستگاه بیستم

خانه‌ی ملک‌الشعرای بهار

خانه‌ای که اسم صاحبش رو محله ماند

خونه‌های مسکونی اطراف تخت‌جمشید محل زندگی نظامی‌ها، سیاستمدارها و افراد معروف اون زمان بوده. یکی از اون افراد، محمد تقی بهار، شاعر، روزنامه‌نگار و سیاستمدار معاصر ایرانی بوده. علت نامگذاری این خیابون و کلا محله، به افتخار و احترام به استاد بهار بوده که در انتهای بن‌بست گوهر زندگی می‌کرده. خانه‌ی شماره‌ی 4!

اطلاعات تکمیلی
خیابان طالقانی، خیابان ملک‌الشعرای بهار، کوچه گوهر، پلاک 4
مناسب برای خردسالبزرگسال
تماس
مسیریابی

از بن‌بست گوهر بیرون میایم و خیابون ملک‌الشعرای بهار رو تا انتها طی می‌کنیم؛ چون که انتهای خیابون، باغ امجدالسلطنه منتظرمونه!

ایستگاه بیست ویکم

ایستگاه بیست ویکم

ورزشگاه شهید شیرودی

باشگاه ورزشی شهید شیرودی

در سال 1306 زمانی که تیم فوتبال تهران با نتیجه ۵ بر ۲ به تیم انگلیسی‌ها پیروز شد، رضاشاه دستور داد تا زمین فوتبالی در «باغ‌های امجدالسطنه» برای این تیم درست بشه. بعد از احداث زمین، به مرور فضای اطرافش به ورزش‌های دیگه اختصاص پیدا کرد تا جایی که سال 1316 مجموعه ورزشی امجدیه تاسیس شد و سردر اصلیش رو «مارکوف» ساخت.

اطلاعات تکمیلی
میدان هفتم تیر - خیابان مفتح جنوبی - مجموعه فرهنگی ورزشی شهید شیرودی
مناسب برای خردسالبزرگسال
تماسوب سایت
مسیریابی

خیابون ورزنده رو به سمت شرق پیش برید. سر کوچه باغ سلماسی، کافه‌ امجدیه قرار داره.

ایستگاه بیست و دوم

ایستگاه بیست و دوم

کافه امجدیه

کافه‌ی دنج و قدیمی، گلدون‌های همیشه پر از گل

بعد از طی کردن این مسیر 3 کیلومتری، حالا وقتشه توی کافه‌ی کلاسیک امجدیه استراحت کنیم و یه وعده غذای درست و حسابی بخوریم. تا لحظه‌های گشت‌وگذار توی وال‌استریت هنوز براتون تازه‌ست، توی گوگل دنبال عکس‌های قدیمی خیابون تخت‌جمشید بگردید و با عکس‌هایی که خودتون گرفتید، تطبیق بدید و از تغییرات شگفت‌زده بشه.👣

اطلاعات تکمیلی
مفتح جنوبى، خيابان ورزنده، نبش سلماسى
امروز 14:00 تا 23:00
مناسب برای خردسالبزرگسال
مسیریابی
  • محدوده مسیر: طالقانی
  • زمان لازم برای بازدید: 2 ساعت و 30 دقیقه
  • حس و حال: عکاسی
  • بهترین زمان بازدید: صبح
  • حداقل بودجه: حضور رایگان
  • مراقب ماشین و موتور‌های در تردد باش. | دوربین ببر.
  • بی‌آرتی؛ پایانه ۱ ایستگاه میدان انقلاب اسلامی
ایستگاه اول
ایستگاه اول: طالقانی
خیابان انقلاب، خیابان قدس، نبش خیابان طالقانی
ایستگاه دوم
ایستگاه دوم: انقلاب
ضلع شرقی خیابان طالقانی و خیابان وصال شیرازی
ایستگاه سوم
ایستگاه سوم: فلسطین
میدان فلسطین، ضلع جنوبی خیابان طالقانی غربی، شماره ۵۱۴
ایستگاه چهارم
ایستگاه چهارم: فلسطین
خیابان طالقانی، میدان فلسطین
ایستگاه پنجم
ایستگاه پنجم: فلسطین
میدان فلسطین، نبش خیابان مظفر
ایستگاه ششم
ایستگاه ششم: طالقانی
خیابان طالقانی، تقاطع خیابان ولیعصر
ایستگاه هفتم
ایستگاه هفتم: طالقانی
خیابان طالقانی، نبش کوچه انزلی
ایستگاه هشتم
ایستگاه هشتم: طالقانی
خیابان طالقانی، نبش بنبست بازرگان
ایستگاه نهم
ایستگاه نهم: طالقانی
خیابان طالقانی، تقاطع خیابان حافظ
ایستگاه دهم
ایستگاه دهم: طالقانی
خیابان طالقانی، نرسیده به چهارراه نجات الهی
ایستگاه یازدهم
ایستگاه یازدهم: نجات الهی
خیابان انقلاب، خیابان ویلا (نجات الهی)، بالاتر از خیابان طالقانی
ایستگاه دوازدهم
ایستگاه دوازدهم: طالقانی
خیابان طالقانی، بعد از چهارراه نجات الهی
ایستگاه سیزدهم
ایستگاه سیزدهم: طالقانی
خیابان طالقانی، تقاطع خیابان قرنی
ایستگاه چهاردهم
ایستگاه چهاردهم: طالقانی
خیابان طالقانی، خیابان قرنی
ایستگاه پانزدهم
ایستگاه پانزدهم: ایرانشهر
محدوده کریمخان تا فردوسی
ایستگاه شانزدهم
ایستگاه شانزدهم: طالقانی
خیابان طالقانی، خیابان موسوی
ایستگاه هفدهم
ایستگاه هفدهم: طالقانی
خیابان طالقانی، روبروی سفارت سابق آمریکا
ایستگاه هجدهم
ایستگاه هجدهم: طالقانی
خیابان طالقانی، خیابان مفتح
ایستگاه نوزدهم
ایستگاه نوزدهم: امجدیه
خیابان مفتح جنوبی، نبش کوچه عطارد
ایستگاه بیستم
ایستگاه بیستم: بهار
خیابان طالقانی، خیابان ملک‌الشعرای بهار، کوچه گوهر، پلاک 4
ایستگاه بیست ویکم
ایستگاه بیست ویکم: بهار
میدان هفتم تیر - خیابان مفتح جنوبی - مجموعه فرهنگی ورزشی شهید شیرودی
ایستگاه بیست و دوم
ایستگاه بیست و دوم: مفتح
مفتح جنوبى، خيابان ورزنده، نبش سلماسى
Loading...

گزارش تغییر در اطلاعات

نظرات ( ۲۴ تا )

heliyamپنج شنبه، ۱۵ فروردین ۹۸

مسیر خیلئ جذابی بود مخصوصا که به ما اجازه ورود به ایران واشکودا رو دادن.