/

فروشگاه موسیقی استریو تومبا

استریو تومبا

اشیاء دربردارنده‌ی معنا هستند و خیلی از ما، شده در حد و اندازه‌ی کوچک، کلکسیونر و گردآورنده‌ی این اشیاء هستیم. تمبر، استیکر، دکمه، تکه پارچه، سکه، عتیقه‌جات. اگر در اطرافتون بگردین، آدم‌های زیادی پیدا می‌کنید که دلبسته‌ی یک شیء خاص هستن و هرجا می‌رن، دنبال این هستن که اعضای بیشتری برای مجموعه‌شون پیدا کنن.

صفحه‌های موسیقی، یکی از این اشیاء جمع‌کردنی (Collectable Items) هستند و در این میون، «استریو تومبا» به بهشتی برای دوستداران موسیقی و صفحه‌های وینیل (برای گرامافون) می‌مونه.

استریو تومبا
صفحه‌ی موسیقی از خواننده‌ی ایرانی، عارف در فروشگاه استریو تومبا

از زمان سلطنت مظفرالدین شاه که اولین بار صداش روی گرامافون یا همون «حافظ الاصوات» پخش شد، شرکتی به اسم «گرامافون لیمیتد» (شرکت گرامافون و ماشین تحریر، با مسئولیت محدود) که مدیریتش رو شخصی به‌نام «ماکسیم پیک» به‌عهده داشته، در ایران شروع به فعالیت می‌کنه و از اون تاریخ دیگه رسما پخش صدا روی صفحه و به وسیله‌ی گرامافون در ایران آغاز شد.

صفحه و کاست‌های موسیقی در فروشگاه استریو تومبا در ولیعصر
دستگاه پخش موسیقی صوت‌پرداز در استریو تومبا

از اون موقع تا به الان شرکت‌های مختلفی در زمینه‌ی ضبط و پخش موسیقی فعال بوده‌ان که در پرسه در خیابون لارستان، چندتاشون رو شناختیم. یکی دیگه از اون‌ها، استریو تومبا بوده که از دهه‌ی ۵۰ به عنوان پخش‌کننده‌ی آلبوم‌ و کتاب‌های موسیقی شناخته می‌شده و از سال ۱۳۸۰ به عنوان اولین صفحه‌فروشی بعد از انقلاب با آرشیوی از صفحه و کاست و فیلم VHS در ولیعصر شروع به کار کرده.

اگر عشق صفحه و آرشیو موسیقی باشید، با دیدن کلکسیون کامل تومبا از صفحه‌های قدیمی ایرانی، پاپ، راک، جز، بلوز و…. گوشی دستتون می‌آد که عجب گنجینه‌ای اینجاست؛ از قطعات بتهوون تا هانس‌ زیمر، از باب دیلن تا کوروش یغمایی، از اجراهای کمتر شنیده شده‌ی عارف تا صفحه‌های الویس پریسلی. صاحب استریو تومبا یک کلکسیونر واقعیه!

فیلم و سی‌دی استریو تومبا
صفحه‌های موسیقی قدیمی در استریو تومبا
فروشگاه قدیمی صفحه‌ی گرامافون

علاوه بر این، کلی ماکت‌ و پیکسل و خرده‌ریزهای جالب دیگه توی تومبا پیدا کردیم که می‌تونه خیلی به کار عشق موسیقی‌ها بیاد. ممکنه یه دوست عشقِ موسیقی داشته باشید که انقدر خودش دستش توی کار باشه که سخت بشه براش کادو گرفت. خب می‌تونید یه سر بیاریدش استریو تومبا تا حسابی کیف کنه. کلا بردن Music Nerds به فروشگاه‌های خاص موسیقی و رسانه می‌تونه بهترین هدیه به اون‌ها باشه.

خرید کادوی تولد برای دوستداران موسیقی از استریو تومبا
تندیس طلای استاد شجریان در استریو تومبا
یه بخش خیلی جذاب مغازه‌ی تومبا، تندیس طلای استاد شجریان هست که تو بخشی از کلکسیون جذابشون محسوب می‌شه.
استریو تومبا

یک روزی که داشتید پاتوق‌های یوسف‌آباد رو می‌گشتید، به پرسه در حوالی فاطمی و میدون گل‌ها مشغول بودید یا صرفا گذری از اون سمت‌وسو عبور می‌کردید، در نظر داشته باشید که یه سر به تومبا بزنید، از قهوه‌فروشی بغلش یه لیوان قهوه بگیرید و خودتون رو در دریای موسیقی غرق کنید.

‌نشونی مغازه‌ی استریو تومبا در تهران: ولیعصر، ابتدای فتحی شقاقی، برج بلورین، پلاک ۲۰۳۰

ساعت کاری استریو تومبا: همه‌روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب

نشونی صفحه‌ی استریو تومبا در اینستاگرام: @stereo___toumba

شبکه‌ پیاده

پیاده، یک رسانه‌ی شهری و برای تهرانه؛ به این معنی که از اتفاق‌های شهر، فضاها و مغازه‌ها، تاریخچه و اخبار پایتخت صحبت می‌کنه و در تلاشه پیوند بین شهر با شهروندان رو قوی‌تر کنه.

نظرتون چی بود؟

Your email address will not be published.

تازه ترین گزارش ها

بهار در شیب‌های سهروردی

بزنیم به دل سهروردی که کوچه‌‌خیابون‌های پر شیب و خونه‌های دو‌سه‌طبقه‌ی ویلایی و اغذیه‌فروشی‌های نوستالژیکش ما