/

بیت بیسترو

چقدر ممکنه به این فکر کنیم که یه کافه یا رستوران چقدر تو جای درستی از لحاظ مکانی واقع شده؟ و انگار به جز جدایی‌ناپذیر اون محله و خیابون تبدیل شده؟ بیت بیسترو از این دست جاهاست  که به طرز دلنشینی با  موقعیت و بافت و فضای خیابون لارستان عجین شده. 

 با اینکه بیت بیسترو از سال ۱۳۹۷ مهمان خیابون لارستان شده اما بی‌راه نیست که بگیم فرهنگ این کافه و مفهومی که پشت ایده‌ی تاسیس این کافه بوده، طوری با محیط گرم و صمیمی لارستان در هم آمیخته که انگار سال‌های ساله که چراغش لارستان رو روشن و چراغونی کرده. خیابونی که ما در پیاده ازش زیاد یاد کردیم و بیشتر از اینکه به یک خیابون فرعی شبیه باشه، به یک محله‌ی گرم شبیهه، با خونه‌های زیبایِ متعلق به دهه‌ی ۳۰ و ۴۰ ؛ و البته راسته‌ی سازفروشی‌ چشم‌نوازی که چند وقتی هست یه همسایه جدید پیدا کرده: بیت‌بیسترو با سردر تمام شیشه‌ای و رنگ آبی دوستداشتنیش بین پیانو‌‌ها و ساکسیفون‌هاش جای خیلی دنجی برای خودش پیدا کرده!

حرف از فرهنگ این کافه شد! اصلا اول براتون بگیم که بیت بیسترو یعنی چی و چه مفهومی پشت این اسمه! گردانندگان خوش ذوق این کافه، مفهوم بیت رو از دنیای هنر و فرهنگ بیرون کشیدند و اون رو با ذائقه و خوراک تلفیق دادند. بیت رو در واقع برگرفته از اصطلاح نسل‌ بیت (Beat Generation)  می‌دونیم که اشاره‌ به نویسندگان و هنرمندانی داره که بعد از جنگ جهانی دوم خلاف جریان رایج خیلی از گروه‌ها و گرایش‌ها، جسارت و بی‌پردگی در آثارشون داشتند و در پی برابری اجتماعی بودند و شکل گیری جنبش هیپی‌ها هم نقش خیلی پر رنگی داشتند. برای همین که اگر به کافه بیت بیسترو قدم بگذارید، در همون نگاه اول تصویر سه شخصیت مهم و پیشرو نسل بیت رو در دیوار کافه می‌بینید: آلن گینزبرگ، جک کرواک و باروز!

اما فرهنگ بیت‌بیسترو محدود به این نیست! یه نگاه به منوی نوشیدنی و خوراکی این بیسترو بندازیم و بعد دوباره از فرهنگ و ارزش‌هاشون خواهیم گفت. اما خیالتون راحت! منوی بیت‌بیسترو تکمیله! از نوشیدنی‌های بر پایه قهوه اسپرسو گرفته تا نوشیدنی‌های بدون قهوه تو این بیسترو سرو میشه. بخش خوراکی منو هم پشیمونتون نمی‌کنه. به قول خودشون بخش بیتلت که شامل املت‌های متنوع مثل املت اسفناج پنیره یا بخش خلاقانه‌ی ساندبیت با ساندبیت‌های پنیر مخصوص و قارچ/گوجه/اسفناج و تست‌های متنوع مثل سیب دارچین  یا کره بادام‌زمینی عسل. پس در نتیجه هر روز هم میشه برای صرف صبحانه‌های سالم به این بیسترو مراجعه کرد و البته بخش جذاب‌تری به اسم کاسه‌های بیت هم تو منو به چشم می‌خوره. خوراکی‌های سبک اما مقوی‌ مثل کاسه‌ی عدسی یا لوبیا و یا سوپ‌‌های فصل. 

بیت‌بیسترو یه کافه‌ی یک طبقه‌است با میزهای دو الی سه نفره. که البته محدودیتی از لحاظ تایمی برای استفاده از این میزها وجود نداره! خودشون یه شعار معروف دارند: به گفتگو بنشینیم! در اغلب ساعات روز که به بیت بیسترو سر بزنید مشتری‌های این کافه رو می‌بینید که هم‌راستا با ارزش‌های این کافه، مشغول گپ‌و‌گفت هستند و گرم لذت‌بردن از نمای سرتاسری خیابون لارستان از پشت شیشه‌ی کافه. ساعات کاری بیت بیسترو فعلا ( یعنی در سال ۱۴۰۱) از ده صبح تا ساعت هفت عصره. اما قراره که سال‌بعد و بعد از ماه رمضون از هفت صبح تا ساعت هفت عصر سرویس دهی داشته باشند؛ البته حواستون باشه که بیت بیسترو روزهای دوشنبه تعطیله.

همونطور که گفتیم ارزش‌های اینجا محدود به چیزهایی که گفتیم نیست! بیت بیسترو از کافه‌های دوستدار محیط زیست هم محسوب می‌شه، برای همین اگر ماگ و لیوان شخصی خودتون رو ببرید، روی نوشیدنی‌ها ۱۰ درصد تخفیف می‌گیرید. همچنین برای مشتری‌هایی که با دوچرخه تردد می‌کنند و به بیت‌بیسترو مراجعه می‌کنند تا قهوه‌ای بخورند هم تخفیف ده‌ درصدی لحاظ می‌کنن.

 اول متن اشاره کردیم که بیت بیسترو، با ارزش‌ها و فرهنگ خاص خودش، طوری در خیابون لارستان جای گرفته که انگار از اول بخش جدایی ناپذیر این خیابون دوستداشتنی و گرم شهر بوده! خیابونی با فرهنگ و اصیل که حالا با وجود بیت‌بیسترو به غنای فرهنگی و هنریش افزوده شده.


نشونی بیت بیسترو: خیابان مطهری، خیابان لارستان، نبش كوچه‌ی پورفلاح

ساعت کاری بیت بیسترو: از ده صبح تا هفت عصر ( بیت‌بیسترو دوشنبه‌ها تعطیله)

نشونی صفحه‌ی بیت‌بیسترو در اینستاگرام: @BEATBISTRO

تلفن بیت‌ بیسترو: ۰۲۱۸۸۸۹۰۳۴۱

شبکه‌ پیاده

پیاده، یک رسانه‌ی شهری و برای تهرانه؛ به این معنی که از اتفاق‌های شهر، فضاها و مغازه‌ها، تاریخچه و اخبار پایتخت صحبت می‌کنه و در تلاشه پیوند بین شهر با شهروندان رو قوی‌تر کنه.

نظرتون چی بود؟

Your email address will not be published.

تازه ترین گزارش ها

بهار در شیب‌های سهروردی

بزنیم به دل سهروردی که کوچه‌‌خیابون‌های پر شیب و خونه‌های دو‌سه‌طبقه‌ی ویلایی و اغذیه‌فروشی‌های نوستالژیکش ما