تجربه‌ی خوردن خاچاپوری گرجستانی، توی خمیر ناپلی و نشستن روی صندلی‌های لهستانی، در خونه‌ای که زمانی سفارت هندوستان بوده اون هم در مرکز تهران، باید تجربه‌ی خاص و یکتایی باشه!داریم از «کافه آموره» حرف می‌زنیم. ‌ کافه آموره رو شاید خیلی‌ از کافه‌گردهای مرکز شهر بشناسند، و شاید خیلی وقت‌ها هم از جلوش تو کوچه‌ی ضرابی میدون فردوسی گذشته باشند اما از تاریخش چیزی ندونند.

حدود ۱۲۰ سال پیش خونه باغی متعلق به آقایی به‌نام قمشه‌ای، در جنوب میدون فردوسی ساخته می‌شه. حدود جنگ جهانی دوم بود که این خونه به کنسولگری سفارت هندوستان تغییر کاربری می‌ده، تا بعد ده‌‌ها سال فراز و نشیب‌های زیاد، در ادامه کار و در سال‌های نه‌چندان دور به کارگاه‌ تولیدی تبدیل می‌شه. اما عاقبت این بنا، برخلاف خیلی از ساختمون‌های شهرمون که معمولا تلخه، این بنا از گزند روزگار جون سالم در می‌بره.

اینجوری که خوشبختانه در سال ۱۳۹۹ یه کسب‌وکار خانوادگی اداره این خونه رو به دست‌ می‌گیره و بعد از مرمت و بازسازی، کافه‌ای به اسم آموره با عشق و علاقه‌ی صاحبینش شکل می‌گیره.حالا شاید سوال بشه که چرا اصلا باید سر بزنیم به آموره؟

‌ دو طبقه فضای این کافه‌ی قشنگ که از مهمونی و تولد، تا دورهمی دوستانه و جلسه‌کاری و انجام پروژه‌های فریلنسی با لپ‌تاپ رو می‌شه برگزار کرد، آموره رو همیشه به‌عنوان یه کافه خوب در مرکز شهر شناسونده. ‌ شعار آموره هم مصداق همینه، «اول حال خوب، بعد غذای خوب».

غذاها و بار نوشیدنی‌های آموره هم یه لیست کاملی از خوراکی‌های محبوبه. از انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم فرنگی و ایرانی تا صبحونه‌هایی مثل خاچاپوری و بشقاب آموره که توی خمیر ناپلی سرو می‌شه. تا اینجا اسم خاچاپوری اومد یه توضیحی در مورد این نون هیجان‌انگیز بنویسیم!
خاچاپوری یک نون مخصوص و ویژه از دل کوه‌های قفقاز یعنی گرجستانه! خاچاپوری پنیر داره و روش تخم مرغ و یک سری مخلفات دیگه می‌زنن. اگه  برای خوردن صبحونه به آموره اومدین، احتمالا این گزینه جزو چیزهایی باشه که نتونید بهش نه بگید! البته فضا و صندلی لهستانی‌های آموره هم راست کار اینه که دل رو بدیم به خوردنی‌های نوستالژی مثل خاچاپوری!

برای دیدن سایر پیشنهادات صبحانه‌ی پیاده، فهرست کافه‌ها و رستوران‌هایی با صبحونه‌ی خوب رو یه نظر ببینید.

‌حواسمون هست وسط متن گفتیم ناپل! پس باید از پیتزاهای آموره هم بگیم. اینجا از اولین کافه‌های مرکز شهره که پیتزای ناپولیتن رو وارد منوی خودش کرده و در کنار برگرهای معروف و پاستا و پنینی، منو رو برای قهرمانی بسته 🙂

واسه همین‌هاست که می‌تونیم بگیم، اگر خواستید با لپ‌تاپ کار کنید، تولد بگیرید، صبحونه‌ی جذاب بخورید یا در گوشه‌ای از شهر کتاب بخوانید، و حتی دنبال یه کافه با قیمت‌های اقتصادی بودید، آموره، این کافه‌ی آچار فرانسه‌ی میدون فردوسی رو، باید در یاد داشت‌. 


نشونی کافه آموره در تهران: خیابون فردوسی، نرسیده به میدون فردوسی، کوچه‌ی ضرابی، پلاک ۴

ساعت کاری کافه آموره: هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۱۱ شب.

نشونی صفحه‌ی کافه آموره در اینستاگرام: amore_cafee

تلفن کافه آموره: ۶۶۷۴۹۵۷۴

شبکه‌ پیاده

پیاده، یک رسانه‌ی شهری و برای تهرانه؛ به این معنی که از اتفاق‌های شهر، فضاها و مغازه‌ها، تاریخچه و اخبار پایتخت صحبت می‌کنه و در تلاشه پیوند بین شهر با شهروندان رو قوی‌تر کنه.

نظرتون چی بود؟

Your email address will not be published.

تازه ترین گزارش ها

بهار در شیب‌های سهروردی

بزنیم به دل سهروردی که کوچه‌‌خیابون‌های پر شیب و خونه‌های دو‌سه‌طبقه‌ی ویلایی و اغذیه‌فروشی‌های نوستالژیکش ما