خرید پوشاک از بوتیک و فروشگاه لباس طاووسخانه

بذارید یه سوال ازتون بپرسیم؛ شما وقتی می‌رید خرید و دنبال لباس روزمره برای کار و دانشگاه و این طرف و اون طرف رفتن توی شهر هستید، آیا اجناس باکیفیتی که به سلیقه‌تون بخوره رو پیدا می‌کنید؟ یا پیدا کردن پوشاکی که طبق ذوق و پسند خودتون باشه براتون سخته و آخرش، همون قدیمی‌ها رو می‌پوشید؟

این همه لباس‌های یک‌شکل و تکراری در پاساژها و باب شدن جریان‌هایی در مد که مورد پسندمون نیست، واقعا خسته‌کننده‌ست.

خرید پوشاک از بوتیک طاووسخانه در کریمخان
بوتیک طاووسخانه در کریمخان

طاووسخانه از سال ۱۳۹۳ فعاله و در واقع از شهر اصفهان، کارش رو شروع کرده. اون موقع‌ها هنوز فضاهایی با عنوان کانسپت‌استور و آرت‌شاپ پا نگرفته بود و طاووسخانه اولین فروشگاه از این نوع بود. ایده‌ی اولیه هم از این قرار بود که چطور می‌شه لباس‌های روزمره و کاربردی رو از حالت روتین و یکنواخت خارج کرد؟

پس از اون، طاووسخانه به تهران هم اومد و در فضایی در بهار شمالی جایگیر شد. بعد از آغاز همه‌گیری کرونا در انتهای سال ۱۳۹۸، طاووسخانه به ناچار فضای محله‌ی بهار رو ترک کرد؛ اما چراغ‌ها رو خاموش نکرد و به فروش آنلاین روی اورد.

بعد از فروکش کردن همه‌گیری کرونا، موجی از باز شدن در و مغازه‌ها و بازگشت کسب‌وکارها به فضای فیزیکی رو شاهد بودیم که یکی از اون‌ها، بوتیک طاووسخانه بود. این بوتیک در پاییز ۱۴۰۱، از باز شدن فضای تازه‌اش در محور معمور پیاده‌روهای کریمخان خبر داد و پیاده هم بلافاصله رفت ببینه اوضاع از چه قراره.

اگر گشتی در فضای طاووسخانه بزنید، احتمالا سریع متوجه می‌شید که اینجا از اون فروشگاه‌هایی نیست که بشه با یک دورِ ۱۰ دقیقه‌ای، همه چیزش رو دید! بلکه باید یکی یکی رگال‌ها و قفسه‌ها رو بررسی کرد.

در طاووسخانه، پوشاک یک جور هماهنگی خاص با هم دارن و شما می‌تونید یک ست کامل لباس برای خودتون جفت‌وجور کنید. پیراهن، جلیقه، کت، کیف و بلوز؛ اینجا همه چی پیدا می‌شه.

خرید پوشاک از بوتیک طاووسخانه در کریمخان
فضای بوتیک طاووسخانه در کریمخان

احتمالا تا اینجای گزارش، این تصویر در ذهنتون اومده که طاووسخانه، بوتیکیه برای بانوان. اما اصل ماجرا اینه که اینجا پیشنهادات زیادی برای استایل مردان داره و خیلی از محصولاتش، یونیسکس یا فراجنسیتی هستن. لباس‌های یونیسکس، از کلیشه‌های مرسوم برای پوشاک زنان و مردان پیروی نمی‌کنن و توسط هر دو جنسیت، قابل پوشیدن و استفاده هستن.

صمیمیت و دوستانه بودن فضا، یک ویژگی پررنگ در طاووسخانه‌ست. در این کانسپت استور می‌تونید لباس‌های مختلف رو امتحان کنید و در فضا چرخ بزنید تا ببینید لباس چجوری به تنتون می‌شینه. اگر بین چند انتخاب مردد باشید، تیم بوتیک همراهیتون می‌کنه و کمکتون می‌کنه سبک خودتون رو پیدا کنید. بسیاری از لباس‌های طاووسخانه، فری‌سایز (Free Size) هستن و امکان خرید رو برای بازه‌ی گسترده‌تری از جثه‌ها و سایزها، فراهم می‌کنن.

فضای بوتیک طاووسخانه در کریمخان

یکی از دغدغه‌های همیشگی طاووسخانه در طول زمان، پوشاک پایدار بوده و در این راه، گام‌های متعددی هم برداشته. تازه‌ترین نمونه‌اش، میزبانی نمایشگاه‌ هفته‌ی مد پایدار و پویشِ «چه کسی لباس مرا دوخته؟» در بهار ۱۴۰۱ بود.

خرید کیف چرم از بوتیک طاووسخانه در کریمخان
خرید پوشاک از بوتیک طاووسخانه در کریمخان
خرید کیف و کفش از بوتیک طاووسخانه در کریمخان

خیلی از طراحانی که آثارشون رو در طاووسخانه به نمایش گذاشته‌ان، سال‌هاست که با این بوتیک همراهن. روی هم رفته، هسته و کامیونیتی ارزشمندی از طراحان پارچه و لباس و زیورآلات و لوازم منزل، در طاووسخانه گرد هم اومده.

طاووسخانه فقط یک فروشگاه نیست؛ بلکه بستریه برای گرد هم اومدن دوستداران و طراحان مد. این بوتیک ابتدا در زمینه‌ی پوشاک و زیورآلات فعالیت می‌کرد اما در فضای جدید، اسباب منزل، کتاب‌های مربوط به طراحی لباس و آثار هنر کاربردی رو هم به مجموعه‌اش اضافه کرده و جایگاه خودش رو به عنوان یک پلتفرم سبک زندگی، دوباره تعریف کرده.پس اگر به دنبال خرید یک کادوی خاص برای دوستتون هستید، سر زدن به طاووسخانه خالی از لطف نیست.

خرید محصولات مراقبت پوستی از بوتیک طاووسخانه در کریمخان
خرید عینک از بوتیک طاووسخانه در کریمخان
خرید گل و گیاه از خرید پوشاک از بوتیک طاووسخانه در کریمخان

با این همه ویژگی که برشمردیم، در نهایت می‌تونیم بگیم که در تهران، فروشگاه‌ها و کافه‌هایی در حال سر در اوردن هستن که خودشون رو محدود به یک کارکرد نمی‌کنن؛ بلکه فضایی برای تعامل تیپ‌های مختلف افراد فراهم می‌کنن.
فضاهای عمومی شهر تهران، بسیار محدود و اندک هستن و روی کار اومدن جاهایی مثل طاووسخانه‌ست که امید به باقی موندن خلاقیت و پویایی در تهران رو در دل پیاده‌گردها، زنده نگه می‌داره.


نشونی بوتیک طاووسخانه در تهران: خیابون کریمخان، بین ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۳۴، طبقه‌ی دوم (طبقه‌ی بعد از کافه نزدیک کتاب)

ساعت کاری طاووسخانه: یکشنبه تا جمعه از ۱۱ صبح تا ۱۰ شب

نشونی صفحه‌ی بوتیک طاووسخانه در اینستاگرام: @tawooskhaneh

شبکه‌ پیاده

پیاده، یک رسانه‌ی شهری و برای تهرانه؛ به این معنی که از اتفاق‌های شهر، فضاها و مغازه‌ها، تاریخچه و اخبار پایتخت صحبت می‌کنه و در تلاشه پیوند بین شهر با شهروندان رو قوی‌تر کنه.

نظرتون چی بود؟

Your email address will not be published.

تازه ترین گزارش ها

بهار در شیب‌های سهروردی

بزنیم به دل سهروردی که کوچه‌‌خیابون‌های پر شیب و خونه‌های دو‌سه‌طبقه‌ی ویلایی و اغذیه‌فروشی‌های نوستالژیکش ما